Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

17 Yaşında Bir Kız Daha Suriye'ye Kaçtı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“17 YAŞINDA BİR KIZ DAHA SURİYE’YE KAÇTI, TEBRİKLER”
33595.jpg

Türkiye’de tekfirciler, bilinen bir vakıa idi ama IŞİD’in güçlenmesi ve bunların orada yer alabilmesi ile bu azınlık, meşruiyet kazandı. Tekfircilik sadece akidevi değil, aynı zamanda ahlaki bir sapmadır. Tekfircilerle muhatap olan herkes bu olayın canlı şahididir.

Türkiye’de kendi iç gündemimiz olan bir konu var. Suriye’ye götürülen genç kızlar. Bugün 17 yaşında bir kız ailesini tekfir edip sakallı bir adamla beraber Suriye’ye gitmek için yola çıkmış. Başka bir şehirden telefonla ailesini arayıp “elveda” demiş. Ailesi kâfirmiş ve imanı için hicret etmesi gerekiyormuş. Bu kaçıncı vakıa oldu haddi hesabı yok.

Gidenler evlenmek üzere götürülüyor. Zaten “savaşçı” derdiyle facebook’a dadanan, 17 yaşında kızı ikna ile değil, erkeği ikna ile uğraşır. Genç kızları ikna içinse iki yol kullanılıyor. Birincisi ailesinin kafir olduğuna ikna etmek, ikincisi ise Suriye’ye hicret etmezse burada imanını koruyamayıp küfre düşeceğine ikna etmek.

Şimdi erkek olsa hicret eder anladık, daha İslami kitaplarla bile muhatap olmamış yeni lise mezunu ergen 17 yaşındaki kızımız soracak: “Peki akhi (!) ben imanımı korumak istiyorum, nasıl gitmem gerek?”

Evet, böylece tekfirci abimiz kızın imanını kurtarmak için kendini feda (!) eder ve kızla orada evleneceğini, yoksa orada kızın velisiz olmasının caiz olmadığını söyler! Tabi önceden kızın resmini istemiştir ve beğenmiştir. Eee, geceler boyu uyumayıp facebook’ta dini tebliğ (!) etmenin mükafatı bu olsa gerek! Sözde bir mehirle, düğün – ev masrafı olmadan, ailesini ikna etmeyle uğraşmadan (işsiz adama zaten kimse bu kızı vermez) 17 yaşındaki kızla evlenmek! Ama tüm bunlar din için, cihad için, yanlış anlamayın!..

Şimdi IŞİD mensubu olup da bu işlere girenlere sormak gerek.

1-Derdiniz İslam’ı tebliğ etmek mi?
Gecelerinizi Suriye’deyseniz cihad etmek / Türkiye’deyseniz ilimle meşgul olmak yerine Facebook’tan 17 yaşındaki kızları tavlayıp ikna etmek için mi harcıyorsunuz? Tebliğ edecek erkek kalmadı da 17 yaşındaki kızlardan mı başladınız iman kurtarmaya? Kız çirkin çıksa gene götürüp evlenmeye razı oluyor musunuz yoksa “bacı sen burada kal burada tebliğ yap” diyerek başınızdan mı savıyorsunuz?

Sizin 17 yaşındaki bacınız erkeklerle muhabbet etse “İslami” sohbetler yapsa hoşunuza gider mi? Genç kızlara dini öğretmek siz uzun saçlı uzun sakallı abilere mi kaldı? Suriye’ye gidip sizinle evlenmesi de eğitimlerinin bir parçası mı? Bunu yapmazlarsa sizin eğitimden mezun olamıyorlar mı?

2- Bayanların oraya hicret etmesi farz mı?
Eğer sizin zevkiniz için değil de imanı korumak için hicret etmek farz ise neden sizin hocalarınız olan şahıslarda (kim oldukları ortada) hicret etmedi, oraya yerleşmedi? Burada yaşamak küfür müdür? Daru’l-Harp’te yaşamanın caiz olduğu 1400 yıldır fıkıhta var. 17 yaşındaki kızlar sizin akidenize geçti, dinini tamamlamak için oraya gelmesi zorunlu mu? Neden hep cahilleri “ikna” ediyorsunuz?

3- Suriye’de evlenecek kız mı kalmadı? Orada savaş bölgesinde şehit eşleri mağdur kaldı onlarla neden evlenmiyorsunuz? Suriye’de halk yoksa artık size kızını vermiyor mu? Neden acaba?! Facebook’tan ergen 17 yaşındaki kızı evlilik için tavlamak daha mı kolay yoksa daha mı eğlenceli?

Evlilikte cumhur ulemaya göre ana – babanın izni şarttır. Velinin izni, Mâlikî ve Şafi mezhebine göre nikâhın bir rüknü, Hanbelî mezhebine göre ise şartıdır. Her üç mezhebe göre kadının velisinin izni alınmadıkça yapılan nikâh sahih olmaz, bâtıldır. Bu konuda cumhur ulemaya muhalif olan Hanefi fıkhında buna cevaz vardır. Hanefi’de de, taraflar denk değilse velinin itiraz edip ayırma hakkı vardır. Yani veli her hâlükârda yetiştirip büyüttüğü kızının evlenmesinde söz sahibidir ki bunlar tüm fıkıh kitaplarında yazan, bilinen bir konudur.

Bu nedenle mi ailesini tekfir ettirtiyorsunuz? Allah için cevap verin: Bu kızın ailesi size göre İslam üzerine olsaydı evlilik için velinin rızası gerektiğinden gidip ailesinden isteyecek miydiniz? Ailesi vermeye bilir, hakkıdır, o durumda bunu kabul edecek miydiniz? Cevabınız hayırsa, siz Kuran’ı mızraklara geçirmiş bir güruhsunuz ve tekfirciliğiniz nefsinizin kölesi olmanızdan.

5- Sizin bacınız size hiç haber vermeden bir anda başka bir şehirden telefon açıp “Ben gidiyorum siz kafirsiniz, elveda” dese hoşunuza gider mi? Kızı “imana” kazanmak derdinde (!) olan sizler kızın ailesini akidenize ve cemaatinize düşman ettiğinizin farkında mısınız? Sizin bacınız sizden habersiz, sizin tanımadığınız bir herifle hiç bilmediğiniz bir yere gitse gönlünüz razı olur mu? Kendiniz için istemediğiniz bir şeyi neden başkalarına yapıyorsunuz?

6- Kızın ailesi emniyeti ayağa kaldırdı. Kızın görüştüğü diğer kızların isimleri terörle mücadeleye verildi. Ailesi “IŞİD 18 yaşından küçük kızımızı kaçırdı” diye ifade verdi. Şimdi emniyet bunu ihbar kabul edip kızın arkadaşları hakkında teknik takip başlatmayacak mı? 17 yaşındaki bir kızla evlenmek için bu kadar kişinin adının ihbar edilmesi ve dosyalarının işleme konması davanıza darbe değil mi? Alacağınız haz, yakacağınız arkadaşlarınızdan daha mı kutsal!

Son olarak;
Suriye’ye bir bayanın hicreti farz değildir. Eğer öyle olsa en başta sizin burada kalan erkekleriniz ve hocalarınız fasıktır. O kız burada da sizin akideniz üzerinde yaşayabilirdi, gene para toplayıp size hizmet edebilirdi. Ama sizler zevkinizin için dini alet ediyorsunuz. Sabahlara kadar 17 yaşında kızlarla sohbet etmek “cihad”a hizmet değildir, nefsine hizmettir. Buradaki İslami çalışmanızı riske atacak kadar ahmakça bir harekettir. Kızın ailesini kendinize düşman etmesi de cabasıdır. Daha iki kitap okumamış, örtüye yeni girmiş kızları “burada kalırsan kafir ölürsün” diyerek kandırmak, daha sizin bile İslam’dan birşey öğrenmediğinizin ispatıdır.

Elbette her IŞİD’den olan böyle değildir, ama vakıanın gene IŞİD vakıası olması bizi tavır almaya sürüklemektedir. IŞİD mensupları bu eleştirileri duymak istemiyorlarsa tavır göstermeliler. Göstermiyorlarsa zaten muhatap almakla haklıyız demektir. IŞİD’i destekleyen hocalar ve kişiler bu olaya karşı tavrını ortaya koymalıdır. Evlilik din üzerine rıza üzerine olmalıdır. Tekfir üzerine ve kandırma üzerine değil!

Resulullah (sav): “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.” (Ahmed b. Hanbel, 2/381) diyor. Bu toplum bizi milletin karısını kızını internetten tavlayanlar olarak bilmemelidir. Bu din, ana – baba hakkını en ön planda tutan bir dindir ki bu konuda onlarca ayet ve hadis mevcuttur. Bu yapılanlara dini bir kılıf bulmak da en başta dine karşı samimiyetsizliktir ve vicdanlar bu konuda razı olmayacaktır. Allah tekfircilere tövbe kapısını, ümmetin genç kızlarına da basireti nasip etsin. Allahumme Amin.
@MiracKaraaslan

Mirac Karaaslan

Moderatör tarafında düzenlendi:
B Çevrimdışı

bismillahallahuekber

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
S.A

ÇOK SEVİYESİZ BİR YAZI....

GEÇEN BİR HABER DE DAHA OKUMUŞTUM...

MÜSLÜMAN KİMSE, MÜSLÜMANLARIN HATALARINI ONLARI TEKFİRCİ DİYE SUÇLAYARAK DÜZELTMEZ.

HATALAR GENEL OLARAK ELE ALINMAZ...

HATA RASULULLAH'IN(S.A.V)YAPTIĞI GİBİ DÜZELTİLİR. BUNUN BİR USLUBU VE AHLAKI VARDIR.

BU HABERİ YAPAN KİMSE İSE NE USLUP VE NEDE HATA DÜZLETME METODUNA SAHİP BİR KİMSE...

BAZI YERLERDE DE HABER YAPIYOR BU ZAT. MİLLETE TEKFİTCİ DEYİP GEZEN CAHİL BİR KİMSE...

KENDİSİNİN MÜRCİELİĞİNİ GÖRMEYEN VE BAŞKALARININ HATALARINI İSE DİLE GETİREMEDİĞİ YAHUT ALEYHİNE DELİL SUNAMADIĞI İÇİN

HEP TEKFİRCİLİĞİN ARKASINA SAKLANAN BİR ZAVALLI...

ALLAH BİZLERİ ISLAH ETSİN....

İ Çevrimdışı

İbrahim_Asaf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
S.A

MÜSLÜMAN KİMSE, MÜSLÜMANLARIN HATALARINI ONLARI TEKFİRCİ DİYE SUÇLAYARAK DÜZELTMEZ.

HATA RASULULLAH'IN(S.A.V)YAPTIĞI GİBİ DÜZELTİLİR. BUNUN BİR USLUBU VE AHLAKI VARDIR.

BU HABERİ YAPAN KİMSE İSE NE USLUP VE NEDE HATA DÜZLETME METODUNA SAHİP BİR KİMSE...

BAZI YERLERDE DE HABER YAPIYOR BU ZAT. MİLLETE TEKFİTCİ DEYİP GEZEN CAHİL BİR KİMSE...

KENDİSİNİN MÜRCİELİĞİNİ GÖRMEYEN VE BAŞKALARININ HATALARINI İSE DİLE GETİREMEDİĞİ YAHUT ALEYHİNE DELİL SUNAMADIĞI İÇİN

Kızları kandırıp samimi cehaletlerini, cihad sevgilerini uçkuru uğruna kullanan internet tebliğcisi sapıkları atlayıp bu şerefsiz sapıklığı yapanları eleştirenleri seviyesizlikle suçluyorsan demek ki sende seviye adına hiç bir şey yok.
Bu alçak uçkur mücahidlerinin ilk haltı değil bu. Kendi bacılarını bakkaldan ekmek almaya bile bırakmazlar ama elin kızını yalnız başına kilometrelerce uzaklıktaki şehirlere yola düşürürler.

F Çevrimdışı

furkan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mirac Karaaslan
"ikna" ile kaçırılan kıza ulaşıldı. Ailesi yazımı kaldırmamı rica etti. Bu nedenle kaldırıyorum. Ama herkes bu konuyu gündem etsin çünkü yarın sizin de bir yakınınız "ikna" ile kaçırılabilir.

Allah ümmeti harici fitnesinden de, mürcie fitnesinden de korusun.

facebook hesabından alındidir

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Işid'de "biz mücahidiz bize her şey caiz" diye düşünen baya bi adam var heralde. Ayrica seviyesiz yazi diyenler adam genele mal etmemeliyiz demiş neresi seviyesiz Allahtan korkun. Bu işi yapana laf etmeyip ifşa edene laf etmek asıl seviyesizliktir.

mefhum Çevrimdışı

mefhum

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
S.A

Neyi eleştirdiğinizi anlayabilmiş değilim. Eleştiride değil saldırmışsınız sanki. Zatı tanımam, sizide tanımam fakat sizin yazınız ile eleştirdiğiniz yazıyı (ki seviyesizlik ile suçlamışsınız) mukayese ettiğimde trajı komik bir şekilde, eleştirdiğiniz hususun alıntıladığım yazıda fazla olduğunu müşâhede ediyorum. Bu sanal ortam bu sebeple hoşuma gitmiyor. Hayatımda bana bir kişinin zavallı dediğini bilmem. Çok derdiniz varsa özelden mesajlaşın telefonunu alın vs. Kızcağızın durumuna gelince bu minvalde olmasa bile bende çok gördüm. Daha geçen kızın biri evli bir arkadaşına taşınmış 2+1 eve. ailesi kafir diye. Gülermisin ağlarmısın hele bu facebooklar vs. Kız erkek Rabbim bu fitnelerden bizi uzak tutsun. Tekfirci söylemlerle nam salmış kişilerin birikimli olanlarına, dertli olup yük taşıyanların düşüncelerine değil fakat zâtlarına saygı duyuyorum da bu bahsi geçen facebookcu şahıslara biri zavallı derse niye dedin diye sormam.

eren Çevrimdışı

eren

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Siz nereden biliyorsunuz kızın iman seviyesini götürenin uckur düşkünü olduğunu doğru söylenen tek nokta aileden izin alınmaması

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Siz nereden biliyorsunuz kızın iman seviyesini götürenin uckur düşkünü olduğunu doğru söylenen tek nokta aileden izin alınmaması
suriye'de kız mı yok? burdan yaklaşıyoruz akhi. Allah rızası için Işid'i savunacağım diye böyle şeyler yapmayın her harekette yanlışlar olur topyekün Işid'e mal etmiyoruz bunu. sahabede bile cihada giden kardeşinin karısına dokunanlar olmuş şehvet başka bir şey. selametle.

cihada giden kardeşinin karısına dokunan salebe idi heralde. sahabe olarak mı öldü bilmiyorum.

eren Çevrimdışı

eren

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bir topluluğu olan kimimiz bizi adaletten ayırmasın inşallah bak kardes bir doğruyu söylemek kızın ailesinin rızası almadan gitmesi iman etmiş ve bu uğurda herseyi göze almış bir kişiye zanna bulunmayı gerektirmez

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İslamda kız Velisinden istenir (Baba, amca emir vs) Bunların haricinde dul kadın direk kendisine veya bir aracı ile teklif götürülür şahitler ve mehir eşliğinde nihak gerçekleşir.

Bunun haricinde evlenme serüveni islami bir metod değildir.

Konu bu kadar basit süslü cümleler kurmaya acıtasyon yapmaya gerek yok.

Allah hakkımızda hayr versin.

İnsanları ferdi olarak hukum uygulamayı ögreten cakma selefilerin ortaya cıkardığı canavarlar suanda ellerinde Kur'an ve Sünnet kafalarına göre hukumler veriyorlar.

Allah azze ve celle hidayetimizi artırsın amin.

F Çevrimdışı

furkan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İslamda kız Velisinden istenir (Baba, amca emir vs) Bunların haricinde dul kadın direk kendisine veya bir aracı ile teklif götürülür şahitler ve mehir eşliğinde nihak gerçekleşir.

Bunun haricinde evlenme serüveni islami bir metod değildir.

Konu bu kadar basit süslü cümleler kurmaya acıtasyon yapmaya gerek yok.

Allah hakkımızda hayr versin.

İnsanları ferdi olarak hukum uygulamayı ögreten cakma selefilerin ortaya cıkardığı canavarlar suanda ellerinde Kur'an ve Sünnet kafalarına göre hukumler veriyorlar.

Allah azze ve celle hidayetimizi artırsın amin.
şimdiye kadar olan bunca olaylar hangisi islami ki bunda sonra olsun ahi seninde dediğin lafmi

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
şimdiye kadar olan bunca olaylar hangisi islami ki bunda sonra olsun ahi seninde dediğin lafmi
Olması gerekeni yazdım akhi. yapılanı değil.:)

Malesef Selef akidesi altında türkiye ve dünyada canavarlar ürettiler. Kontrolu olmayan hesap sorulamayan herkesin alim oldugu ve zeytin yagı gibi üste cıktıgı bir din anlayısı hakim malesef.

Yapacak suanlık bir sey yok mehdiyi bekleyeceğiz artık.

sirati mustakim Çevrimdışı

sirati mustakim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Olması gerekeni yazdım akhi. yapılanı değil.:)

Malesef Selef akidesi altında türkiye ve dünyada canavarlar ürettiler. Kontrolu olmayan hesap sorulamayan herkesin alim oldugu ve zeytin yagı gibi üste cıktıgı bir din anlayısı hakim malesef.

Yapacak suanlık bir sey yok mehdiyi bekleyeceğiz artık.

mehdiyi bekleyerek susmak ta yok akhi :harika:
toplum bilinclendirilmeli,nasihat edilmeli ,uyarlar uymazlar soz konusu diyil.esas olan bizim tablig etmemiz.
sozunun ardi olarak soyledim :harika:
zaten yaptigimiz is bu ,burda ve normal hayatimizda.

mefhum Çevrimdışı

mefhum

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Pislik her davetiye zan altında bırakmak istemis
Bir forumda edebli konuşmak bu kadar mı zor. İslam ile ilgisi olmayan sitelerde bu tarzda konuşanları (seviyesiz yazı yazdınız) tarzındaki uyarılarla uzaklaştırıyorlar. Her işin bir uslûbu vardır.
Bu hususu savunanların kızları, bacıları kendilerinden daha muvahhid olduğunu savunan! kişiler tarafında ikna edilirse ne düşünürler merak ediyorum. Şu internet denilen iletişim ağını çocuklara vermek zaten en başta kabahat. Bir çok genç ne yazıkki 17-18 yaşlarında daha rüştünü tamamlayamıyor. Sonuçta aile içinde kız içinde nefisleri hususunda yorum yapamayız bizim yaptığımız genelleme. Belki ailesi muvahhid.. bunuda bilmiyoruz. 17 yaşındaki bir kız savaş bölgesine gitmeli mi, bu yaşta kızlarla erkekler nasıl nerede görüşüyorlar bunlara bir bakmak lazım. Suriyede yüzlercesi savaşıyor ve neredeyse hepsinin hanımı kızı türkiyede.. Eskisi gibi savaşta su taşıyan kadınlara ihtiyaç kaldığını zannetmiyorum. Heleki kardeşin kardeşi öldürdüğü bir ortamda.

sirati mustakim Çevrimdışı

sirati mustakim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aynen akhi ben sözü noktlama mahiyetinde dedim zaten :)

bekleyenler hazırlık yapanlardır ya o bakımdan :)

akhi ben senin neyi kast ettigini anladim :),bu forumdakilerin insallah ki cok kismi o bekleyenlerden.;)
ama onun disinda ben tarafsizim diyenler var ya ,iste onlar icindi o mesajim ki ,oturub hic kimseye karismam diyenler icin ;)

Tarafsızım diyen, evet belki batıl a hizmet etmemiştir ama kesin hakkı desteksiz bırakmıştır. Hz. Ali ( r.a.)

kayısı çiçeği Çevrimdışı

kayısı çiçeği

Üye
İslam-TR Üyesi
islamın en güzel ve kutlu kelimeleri ne de insafsızca kullanılıyor,
cihat adı altında, hoşgörü adı altında,
ALLAH korusun
iyi ki Kur'an-ı Kerim koruma altında...

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
kardeşin biri anlatıyor cihad meydanlarından diyor ki afgan cihadı suriye cihadından kat be kat daha hayırlı nitekim afgana hicret etmek isteyen kimsenin niyeti çok halis afgana gidebilmek için oraya varmadan yakalanma,öldürülme vb. ihtimali çok yüksek bundan dolayı sırf ALLAH rızasını gözeterek ve ALLAH'A tevekkül ederek yola çıkıyor burda ise (suriye) evlenmek için veya başka sebeplerden dolayı gelen giden çok oluyor

kimin hicreti dünyalık veya bir kadına ise hadisi daha iyi anlamaktayız

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt