Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

19-GÜNAH(GANİMET,BEYTÜL MAL VE ZEKAT MALI ÇALMAK )!!!

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Allah-u Tela şöyle buyuruyor:

"Bir nebi için ganimet malına hiyanet etmesi olur şey değildir. Kim böyle hainlik ederse kıyamet günü hainlik ettiği şeyle gelir." (Al-i İmran: 161)

Ebu Humeyd es-Saidi şöyle dedi:
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem İbn-i Lubeybe ismindeki bir şahsı zekat toplamakla görevlendirmişti. Bu kişi zekat toplamaktan döndüğü vakit:
"Bunlar sizin, şunlar da bana hediye olarak verildi" demesi üzerine; Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem minbere çıkıp hamd-ü sena ettikten sonra şöyle buyurdu:
"Zekatı toplamak için birisini görevlendirdikten sonra bana gelip de:
"Bu sizin, şu da bana hediye verildi" diyor. Doğru olsaydı anne-babasının evinde oturduğunda o hediye kendisine verilir miydi? Allah'a yemin ederim ki her biriniz haksız bir şey alırsa kıyamet gününde Allah'a bu haksız yere aldığı şeyle kavuşacaktır. Bunun için hiçbirinizin boynu üzerinde taşıdığı deve, sığır veya koyunla Allah'ın huzuruna geldiğini görmeyeyim."
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem daha sonra ellerini yukarı kaldırarak:
"Allah'ım! Tebliğ ettim mi?" dedi. (Buhari, Müslim, Ebu Davut)

Ebu Hureyre radiyallahu anh dedi ki:

"Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'le Hayber seferine çıkmıştık. Ganimet olarak altın ve gümüş bulamadık. Sadece bir çok eşya, yiyecek ve içecek şeyler bulduk. Daha sonra bir vadiye indik. Kölesi Rasulullah'ın yanında bulunuyordu. Rasulullah'a bu köleyi Cüzam oğullarından birisi vermişti. Vadiye indiğimiz zaman bu köle devesinin yükünü çözmeye başladı. Bu sırada kendisine bir ok atıldı ve öldü.
Bizler: "ne mutlu ona şehit oldu, ya Rasulullah!" dedik.
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem:
"Hayır, yemin ederim ki onun üzerindeki elbisesi ateş gibi yanıyor. Çünkü Hayber'de pay edilmeden önce o elbiseyi almıştı" buyurdu.
Bunun üzerine herkes çok korktu ve adamın biri, bir veya iki ayakkabı bağını getirip:
"Bunları Hayber günü aldım" dedi de, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem:
"Evet, ateşten iki bağ" buyurdu." (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Nesei)

"Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem, Ebu Bekir ve Ömer radiyallahu anh ganimet mallarını çalan kimselerin mallarını yakarlar ve onları döverlerdi." (Ebu Davut)

Abdullah b. Ömer radiyallahu anh dedi ki:

"Kırkıra isminde birisi Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in eşyasını gözetiyordu. O, öldüğü zaman Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem adamın cehennemlik olduğunu söyledi. Sahabiler o adamın yanına gittiler ve adamın yanında daha bölüştürülmeden ganimet malından bir aba almış olduğunu farkettiler." (Buhari, İbn-i Mace, Ahmed)

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Veda Hutbesinde şöyle buyurmuştur:

"Kadınlarınız, mallarınız, namuz ve şerefiniz birbiriniz için haramdır. Tıpkı bu belde de ve bu ay içindeki gününüz gibi."
(Buhari, Müslim, Ebu Davut)

"Taharetsiz kılınan namaz ile hıyanetle elde edilen maldan verilen sadakayı Allah kabul etmez." (Müslim, Tirmizi)

İmam Ahmed radiyallahu anh şöyle demiştir:
"Ganimete hıyanet eden ve intihar eden kimse dışında Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in cenaze namazını kıldırmadığı bir müslüman bilmiyoruz."

Üst Ana Sayfa Alt