Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

2=1 Midir?

halef Çevrimdışı

halef

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
size bir matematik yanılgısı bakalım hatamı kim bulacak

x=y=1 olsun

x=y (her iki tarafı x ile çarparsak)

x*x=x*y (her iki taraftan y kareyi çıkarırsak)

x*x-y*y=x*y-y*y (ilk kısmı iki kare farkından yararlanarak ikinci kısmı y ortak parantezine alarak çarpanlarına ayırırsak)

(x-y)(x+y)=y(x-y) ((x-y)leri sadeleştirirsek)

x+y=y (x yerine y yazarsak)

2y=y (yleri sadeleştirirsek)

2=1

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Matematiği katlettin kardeş..İşlem önceliği denen birşey var..çarpmanın bölmede..toplamın çıkarmada olduğu gibi..Öyle çarpanlarına ayırıp götürmen yanlış.;))

Orada işlem önceliğine göre negatif olan y kareler gider..siz yinede devam etmissiniz ve x+y=y olmuş..Hemen başda verilenlere bak x=1 demissin burada x=0 çıkar..

Hocan olsaydım sana helalinden -5 verirdim ::

A Çevrimdışı

asker_kız

Üye
İslam-TR Üyesi
ya !slam4ever abicim oda hatanın nerede olduğunu soruyo zaten ben ona msn de bayağı yalvardım ama cevabı söylemedi....:muhaha :muhaha :muhaha :hahahaa :hahahaa :hahahaa :hahahaa

halef Çevrimdışı

halef

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
niye gayet açık ve net
2=1

aslında bu tür başka ispatlarda biliyorum ama yazamıyorum

S Çevrimdışı

!SLaMYLiFe

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
hmmm

x*x=x*y burda x=y=1 oldugu icin 1=1 cikior

x*x-y*y=x*y-y*y ama burda

1-1=1-1 yani

0=0 cikior yani nasil o zaman 2=1 olsun... :eek:

S Çevrimdışı

Sehid

Üye
İslam-TR Üyesi
:helalsana
kendimi nasil hissedecegimi sasirdim :hahahaa cünküm biseycik anlamadim :muhaha
hic isiniz yokmu ya sizinnnnnnnnnn, ben bunu anlamaya calissam herhalde ömrümün yarisi gider :)

A Çevrimdışı

Ahmedi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
x=y ise x-y=0 olur. ve senbu sadeleştirmede 0'ı    0'a bölmüş oluyorsun. matematik te bu bölümün sonucu belirsizliktir.matematiği kullanacaksan tamamını ve düzgün olarak kullan o zaman bulduğun sonuçlara hiç bir şekilde itiraz edemez kimse...

S Çevrimdışı

Sehid

Üye
İslam-TR Üyesi
Ahmedi ' Alıntı:
x=y ise x-y=0 olur. ve senbu sadeleştirmede 0'ı 0'a bölmüş oluyorsun. matematik te bu bölümün sonucu belirsizliktir.matematiği kullanacaksan tamamını ve düzgün olarak kullan

wowwwwwww

halef Çevrimdışı

halef

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ahmedi ' Alıntı:
x=y ise x-y=0 olur. ve senbu sadeleştirmede 0'ı 0'a bölmüş oluyorsun. matematik te bu bölümün sonucu belirsizliktir.matematiği kullanacaksan tamamını ve düzgün olarak kullan o zaman bulduğun sonuçlara hiç bir şekilde itiraz edemez kimse...
teşekkür ediyorum bir işlemde 0 sayıları sadeleştirilemez.
ve bunu ilk gören sen oldun.

halef Çevrimdışı

halef

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
size bir matematik yanılgısı daha sunmak istiyorum

-1=1 mi?

bilgisayar bilgim biraz eksik olduğu için size sözel anlatacam siz kağıta dökün ve anlayın

i=kök içinde-1
kökiçinde-1=kök içinde-1
her iki tarafı kök içinde 1e bölelim

daha sonra pay ve paydayı ortak kök içinde yazalım
ve ikitarafta da kök içinde -1/1 var

-1/1 herhangi birinde - yi alta alalım (-1/1iken 1/-1 olur)
pay ve paydayı ayrı köklerde yazalım
içler dışlar çarpımı yapınız.

sonuç -1=1

temin_dari Çevrimdışı

temin_dari

Üye
İslam-TR Üyesi
cevap en sonda matematiğim hep 1-0 matematiği sevemedim saolsun cok bildiğini sanan bilmiş hocalar sayesinde
:helalsana

ciddiyeti bozduğum için özür dilerim... :buneya

halef Çevrimdışı

halef

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
matematik çok eğlenceli bir derstir.
sadece sana birinin sevdirmesi gerekir.
ortaokuldayken hiç sevmiyordum. hocamı öldüresim geliyordu. ama lisedeki hocam çok iyiydi. şimdi çok seviyorum

temin_dari Çevrimdışı

temin_dari

Üye
İslam-TR Üyesi
haklısın lisede 1 sınıfta hocam sevdirmiş ti o gittikten sonra başka hoca kendine yağ yakılmasını seven birisi bende asla yapmadım 0 alır oturum dedim öle yaptım Alah razı olsun bi dostum var matematiği cok ii de olmasa üniversite takılmadan gecmemi sağladı ama hala cok eksiğim var özel ders almayı düşünüyorum...düşünmeye başlayalı cok oldu faliyet yok...

Üst Ana Sayfa Alt