Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü 2. Eş Olma Konusunda Nasıl Hareket Etmeliyim?

H Çevrimdışı

handan bal

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum kardeşlerim, adminlerin cevap yazdığı yere açtım konumu herkesin yorum yapmaması için. Allah için nasihat e yorumlara ihtiyacım var. Uzun yazıcam gibi hakkınızı helal edin.

Ben 25 yaşında boşanmış bir hanımım. Çocuğum yok.bana bir arkadaşım evlilik için birini tavsiye etti tavsiye ettiği kişinin bağlı olduğu yer ehli sünnet olmakla birlikte akidelerini pürüzlerden arındırmaya çalışan kişiler cemaattekiler.bana talip olan kişi benden 18 yaş büyük evli ve çocukları var kendisini gördüm yaşını hiç göstermiyor ve aktif olarak spor yapan biri bana tavsiye eden arkadaşımın babası bu kişiyi yakından tanıyormuş ahlaklı ilimli vs dedi ve kefil oldu çok iyi biri olduğuna ve talip olan kişi derneklerinden birinde başkanlık yapıyo bilindik bi cemaat isim vermesemde kabul ettiğim takdirde sünnete uygun olarak düğün yapılacak ve maddi imkanıda en üst derece (lütfen bu cümleden dolayı beni yargılamayın ben malı mülkü Müslümanın infak ederek allaha yaklaşma vesilesi görüyorum) bende allahın lütfu ile bir dükkan işletiyorum ticaretle uğraşıyorum çalışanlarım var çalışmıyorum o kişi muhafaza olmak için evlenmek ve daha çok çocuk sahibi olabilmek istediğini söyledi sorunlarım şunlar babam ikinci eş olma durumunu meşru görüyor müslüman olduğu için tabi ama kabul etmez büyük ihtimal buna benzer sorunlar var bnm için onun dışında Zahiren istediğim profilde biri hiç acele etmiyor ben ince eleyip sık dokumak istediğim için. 2 3 defa istihare kıldım ama olumlu yada olumsuz bi karara varamadım nasıl bi yol izlememi tavsiye edersiniz

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah;

Evvela ilk olarak diyeceğim, ikinci eş olmayı kabul ed(ebil)meniz, güzel bir durum. Fakat evlilik huzur olmazsa olmazdır, yoksa açık zindan yaşarsınız. Yâni sizin kabul etmenizden ziyâde, birinci hanımın kabul etmesi veya evde huzur bırakması önemlidir. Her ne kadar birinci eşler, çok küçük bir azınlık haricinde hepsi üzerine kuma gelme hadisesine karşıdırlar. Karşı olmakla kalmayıb hem kumasına hem kocasına zulmeder, huzur ve tat bırakmazlar. Çünkü ikinci eş alma veya üzerine kadın gelmeyi kabul edebilme kültürü bilhassa Türkiye'de ve kadınlarında, avrupai kültürlere özentiden dolayı kabul görmemiş, yaygınlaşamamıştır. Bu sebebden dolayı bu işler ya gizli kapaklı çevriliyor, fark edilmesi halinde de ikinci nikahlar çok kısa süreli oluyor. Bir de hadisenin diğer boyutu var ki, ilk eşin yuvasını terk etme meselesi gündeme gelme vakı'ası söz konusudur. Bu durumu da göz önünde bulundurarak, hareket etmenizi öneririm.

Babanızın ikinci eş olmanızı kabul etmemesi o kadar önemli bir mevzu değil, dul bayan nikahta söz sahibidir. Fakat babanızda ikinci eş kültürünün vereceği manevi eziklik içerisinde buna karşı çıkacak olsa da zamanla kabullenecektir.

Size tâlib olanın yaşının büyük olması fakat yaşını göstermemesi vs o kadar öenmli değil. Sorun teşkil etmez. Maddi olarak ve ilim olarak sizden aşağı olmaması veya denk olması da güzel bir durumdur.

Bunlardan ziyâde ilk paragrafta bahsettiğim konular ikinci eş olmada önemli sayılabilecek sorunlardandır. Bunları aşarak evlenmeye çalışmanız yerinde olur. Aksi taktirde çetin bir mucadeleye hazırlıklı olunuz. Rabbim yardımcınız olsun.

İlgili Konu:

2. Eşe Alışamamış Toplumda, 4 Eş (kadın) Ruhsatı Ve Türkiye Kocaları

https://www.islam-tr.org/konu/islama-gore-erkegin-cok-eslilik-hakki.10693/

Üst Ana Sayfa Alt