Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

2017 Sahurcular( Kitap Hediyeli)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ramazan ayı pastırma, kavurma ayı değildir. Ramazan ayı bir eğlence ayı değildir. Tüm kardeşlerin Ramazan ayının ilk günü ile son günü tartılmasını tavsiye ederim. + Kilo alınmışsa eğer ciddi bir mide muhasebesi yapılsın. Ramazan ayı fırsat ayıdır. Hani marketlerde haftasonu indirim fırsatı falan olur ya öyle bir fırsat. Benim sabah sabah başıma gelen ilk imtihan sokaktan caddeye çıktıktan sonra gideceğim istikamette kısa etekli bir bayan görmek oldu. ''Allah'tan korkun'' bari Ramazan ayında böyle giyinmeyin diye içimden serzenişte bulundum. Normalde ne yaparız? Başka yöne bakarız, kafayı çeviririz falan... Kendim takvalı, faziletli birisi olduğumdan dolayı falan değil orucun bir hikmetinden dolayı yolumu değiştirdim. Oruç ibadetimin sevabı azaldı mı acaba diye kendimi köyde oruç tutan birisiyle kıyasladım ve bu şehirde bana bu amelden sadece ''aç'' kalmak mı düşer diye korktum. Orucun bir diğer hikmeti ise boş sözlerden uzak tutması hatta birkaç kardeş küs müyüz falan diye laf attı: ) Oruç gerçekten bir zırh, bir kalkan...

Klima altında oruç tutan ile fırında, inşaatta oruç tutan kişinin aynı ecri almaması da Allah azze ve cellenin adalet hikmeti...

Ramazan ayında haftada birgün sahilde/ormanda iftar programı yapılabilir evde bu durumda (haftada birgün) müsait olacağı için bacılarda evde (kendi aralarında) iftar programı yapabilirler. İtikatlarında ciddi bir sıkıntı olmadığı sürece diğer cemaatlerin iftar programına
katılınabilir hem çevremizde ki Müslümanları tanırız hemde ümmet bilincini canlı tutarız.

Bize ikram olarak sahuru veren Allah'a hamd olsun.

Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben Muwahhide Tevhid ablanın gönlünün zenginliği biliyorum bir kere. Ne kadar yardım sever olduğunu da. Bir hayır kapısı görünce o kapıyı kapatmayacağını da ))
İşte öyle...
Yağcılar durağına geldiysek inebilirim ))
Öhüü öhüü inmeyen kalmasın son durak sayın yolcular.))

Tihame Çevrimdışı

Tihame

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum ve rahmetullah..

İftar Zamanı

Yüce Mevlamız, kulunun kendine bağlılığını ve saygısını görmekten memnun olur. İftar vakti bu bağlılığın ve saygının en iyi gösterildiği bir zamandır. Bu sebeple Resûl-i Kibriyâ Efendimiz iftar vaktini titizlikle takip ederdi. İftar vakti girince “Rabbim, ben akşama kadar senin emrine uyarak aç kaldım. Şimdi de senin buyruğunu tutarak hemen orucumu bozuyorum.” dercesine süratle orucunu bozardı. İftar vakti girer girmez oruç bozmanın gerekli oluşuna, bir çocuk safiyetiyle oruç bozma telâşına girmenin Allah Teâlâ’yı memnun edeceğine işaret buyurur ve bunu, dinî hayatı canlı tutmanın bir belirtisi kabul ederdi. İftarı geç yapmanın bir nevi kayıtsızlık ve gevşeklik olduğuna işaret ederek şöyle buyururdu:

– “Bir an önce iftar etmek için gayret gösterdikleri müddetçe, ümmetim hayır ve bereketten ayrılmamış olur.”

Efendimizin sözünü ettiği bu hayır ve bereketin insanı ilâhî muhabbete erdirecek kadar geniş kapsamlı olduğunu bir hadis-i kutsiden öğrenmekteyiz. Cenâb-ı zü’l-Celâl buyuruyor ki:

– “Kullarım içinde en çok sevdiklerim, bir an önce iftar etmek için gayret gösterenlerdir.”

Demek oluyor ki, Yüce Allah’ın eşsiz sevgisine nail olmanın yolu, Hz. Peygamber’e uymak ve O’nun yaptıklarını yapmaktır. Bunun böyle olduğunu zaten Kur’ân-ı Kerim açıkça söylemiyor mu?

“Ey Muhammed! De ki:
Eğer siz Allah’ı gerçekten seviyorsanız, bana uyun ki, Allah da sizi sevsin.” Ali imran 31

Resûlullah Efendimize tutunmadan, onu sevmeden ilâhî muhabbete ermenin mümkün olmayacağını şâir ne güzel söylemiş:

Muhabbetten Muhammed oldu hâsıl
Muhammedsiz muhabbetten ne hâsıl?

İftar sırasında yapılan duanın kabul edileceğini söyleyen Nebîyi Muhterem Efendimiz, iftara başlamadan önce dua ederdi. Dualarından biri şöyleydi:

“Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum. Senin verdiğin rızıkla orucumu açıyorum.” Sonra da varsa hurma ile yoksa su ile orucunu açar ve böyle yapılmasını tavsiye buyururdu.

Cundullah el-Kürdî Çevrimdışı

Cundullah el-Kürdî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Screenshot_2017-05-29-00-43-26-1.png

Screenshot_2017-05-29-00-43-31-1.png

Tihame Çevrimdışı

Tihame

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sahur Vakti, Seher Vakti

Peygamberimiz (s.a.v.) Sahur vaktine ayrı bir değer verirdi:

“Aman sahura kalkmayı ihmâl etmeyin; zira sahur yemeği mübarek bir gıdadır” derdi. Nitekim Mescid-i Nebevî’nin sofasında yatıp kalkan fakir sahabîlerden ve İslâm’a ilk giren bahtiyarlardan biri olan İrbâz ibni Sâriye’yi bir gece sahura çağırırken:

– “Mübarek gıdaya buyur!” demişti.

Bir başka zaman sahur yapmanın önemini şöyle anlatmıştı:

“Sahur yemeği bereketlidir. Yemezlik etmeyin. Bir yudum suyla bile olsa sahur yapın. Zira Allah Teâlâ ve melekleri sahur yapanlara rahmet yağdırır.”

Cihan Güneşi Efendimizin sahura neden bu kadar değer verdiği gayet açıktır. Zira sahur vakti, seher vaktidir. İlâhî rahmet ve bereketin sağanak sağanak yağdığı zamandır. Allah’a gönül verenlerin ibadet, dua ve zikirleriyle gergef gergef işlediği mübarek bir zaman dilimidir.

Müminler hiç değilse mübarek ramazan ayı boyunca bu kıymetli vakti değerlendirmeye çalışmalıdır. Gönül derinliklerinden kaynayıp gelen bir coşkuyla Cenâb-ı Hakk’a niyaz edenler gibi boyun büküp arz-ı hâl etmelidir; zira bu feyizli zamanda uyanık olmanın büyük bir manası vardır. Sahura kalkan mü’minler o mütevazi boyun büküşleriyle sanki şöyle derler:

“Rabbim! Çok şükür ben de seni bilen, seni seven, sana gönül verenlerden biriyim. Sana olan bağlılığımı arz etmek için uykumu bölüp kalktım. Yarın senin rızan için oruç tutacağım. Ne olur benden hoşnut ol, Allah’ım!”

Taifetu'l Mansura Çevrimdışı

Taifetu'l Mansura

Yürü sen ey Dünya! Beni arkanda bırak...
İslam-TR Üyesi
IMG-20170527-WA0002.jpg

Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Ali radıyallahu anh anlatıyor: "Rasulullah aleyhissalâtu vesselâm bir gün:
"Gençlerinizin fıska düştüğü, kadınlarınızın azdığı zaman haliniz ne olur?" diye sormuştu. Yanındakiler hayretle:
"Ey Allah'ın Rasulü, yani böyle bir hal mi gelecek?" dediler.
"Evet, hatta daha beteri!" buyurdu ve devam etti:
"Emr-i bi'l-ma'rufta bulunmadığınız, nehy-i ani'l-münker yapmadığınız vakit haliniz ne olur?" diye sordu. Yanındakiler hayretle:
"Yani bu olacak mı?" dediler.
"Evet, hatta daha beteri!" buyurdular ve sormaya devam ettiler:
"Münkeri emredip, ma'rufu yasakladığınız zaman haliniz ne olur?" (Yanında bulunanlar iyice hayrete düşerek):
"Ey Allah'ın Rasulü! Bu mutlaka olacak mı?" dediler.
"Evet, hatta daha beteri!" buyurdular ve devam ettiler:
"Ma'rufu münker, münkeri de ma'ruf addettiğiniz zaman haliniz ne olur?" (yanındaki ashab) "Ey Allah'ın Rasulü! Bu mutlaka olacak mı?" diye sordular.
"Evet, olacak!" buyurdular.

Rezin tahric etmiştir. Bu rivayet daha muhtasar olarak Ebu Ya'lâ'nın Müsned'inde ve Taberâni'nin el-Mu'cemu'l-Evsat'ında tahric edilmiştir. Heysemi, Mecma'u'z-Zevaid'de kaydetmiştir (7, 281).

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ramazan ayı pastırma, kavurma ayı değildir. Ramazan ayı bir eğlence ayı değildir. Tüm kardeşlerin Ramazan ayının ilk günü ile son günü tartılmasını tavsiye ederim. + Kilo alınmışsa eğer ciddi bir mide muhasebesi yapılsın. Ramazan ayı fırsat ayıdır. Hani marketlerde haftasonu indirim fırsatı falan olur ya öyle bir fırsat. Benim sabah sabah başıma gelen ilk imtihan sokaktan caddeye çıktıktan sonra gideceğim istikamette kısa etekli bir bayan görmek oldu. ''Allah'tan korkun'' bari Ramazan ayında böyle giyinmeyin diye içimden serzenişte bulundum. Normalde ne yaparız? Başka yöne bakarız, kafayı çeviririz falan... Kendim takvalı, faziletli birisi olduğumdan dolayı falan değil orucun bir hikmetinden dolayı yolumu değiştirdim. Oruç ibadetimin sevabı azaldı mı acaba diye kendimi köyde oruç tutan birisiyle kıyasladım ve bu şehirde bana bu amelden sadece ''aç'' kalmak mı düşer diye korktum. Orucun bir diğer hikmeti ise boş sözlerden uzak tutması hatta birkaç kardeş küs müyüz falan diye laf attı: ) Oruç gerçekten bir zırh, bir kalkan...

Klima altında oruç tutan ile fırında, inşaatta oruç tutan kişinin aynı ecri almaması da Allah azze ve cellenin adalet hikmeti...

Ramazan ayında haftada birgün sahilde/ormanda iftar programı yapılabilir evde bu durumda (haftada birgün) müsait olacağı için bacılarda evde (kendi aralarında) iftar programı yapabilirler. İtikatlarında ciddi bir sıkıntı olmadığı sürece diğer cemaatlerin iftar programına
katılınabilir hem çevremizde ki Müslümanları tanırız hemde ümmet bilincini canlı tutarız.

Bize ikram olarak sahuru veren Allah'a hamd olsun.

Ramazan ayının hikmetlerinden bir taneside namaz kılmayan kardeşlerin 20 rekat teravih namazı kılması: ) kimi kardeşlerinde artık düzenli olarak beş vakit namaz kılması... Eminim sizde şahid olmuşsunuzdur bu gibi hikmetli durumlara...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...