2017 Sahurcular( Kitap Hediyeli)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

eL_Muhacir

İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur.
Yönetici
Frm. Yöneticisi
2121.jpg
 

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
Üye
Biraz tefekkür...

Karanlığı yaran aydınlık kalbe girdiğinde, kalp küfürden arınmıştır. İşte bu imandır ve hakktan başkasına ışık tutmamaktadır. Mühim mesele ise onu korumaktır. İşte bunun yoluda salih ameldir. Rabbim hepinize imanınızı koruyacak salih ameller nasip etsin.
 

Tihame

İyi Bilinen Üye
Üye
Biraz tefekkür...

Karanlığı yaran aydınlık kalbe girdiğinde, kalp küfürden arınmıştır. İşte bu imandır ve hakktan başkasına ışık tutmamaktadır. Mühim mesele ise onu korumaktır. İşte bunun yoluda salih ameldir. Rabbim hepinize imanınızı koruyacak salih ameller nasip etsin.
Allahümme amin ecmain kardeşim..
 

Hatve

Yeni Üye
Üye
Selamunaleykum. Yarın tekli gece olduğu için Kadir gecesi olma ihtimali (Allahu alem) olabilir ayrıca ertesi gün pazar tatil olması hasebiyle gece namazı programlarına katılabilirsiniz. Günün videosuyla mesajıma nokta koyuyorum.
(abi bir çiçeğin dikenidir, vurduğu yerde gül biter : )) #khayırlısahurlar

+Bilmiyom?
-Gız bilmirsen ezberleyeceksin!
-Küs!
-İzlemeyeceksin...

Bu gece Kadir gecesi olabilir (Allahu alem) hava çok güzel, serin rüzgar esiyor, hafif yağmur yağıyor...
 

Tihame

İyi Bilinen Üye
Üye
Ya Müzill!
Sana boyun eğişim en tatlı sevincimdir
Senin kapına gelmeyen sonsuz çaresizlikler içindedir
Sana muhtaç oluşum en büyük şerefimdir
Cevapsız bırakma beni

Ya Semi!
Yare açık yare, yare açmaya yare ne hacet
Feryadım duyulur aşikare dile dökmeye ne hacet
Güllerim döndü hare, hare küsmeye ne hacet
Dil avare dudak bi çare parelenmeye ne hacet

Ya Basir!
Körüm körlüğüme bile
Körüm gördüğüme bile
Körüm gösterdiklerine bile
Vaat ettigin cennetine bile körüm
Senin görmenle görür cümle gözler
Aç gözlerimi..
 

Taifetu'l Mansura

Yürü sen ey Dünya! Beni arkanda bırak...
Üye
Niceleri geldi neler istediler
Sonunda dünyayı bırakıp gittiler
Sen hiç gitmeyecek gibisin değil mi?
O gidenler de hep senin gibiydiler
 

Tihame

İyi Bilinen Üye
Üye
Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Vessellem) şöyle buyurdular:

Olgun müminin özelliklerinin bir kısmı şunlardır:

Dinde tavizsizlik, yumuşaklıkta tedbirlilik, îmanda kesinliğe ulaşmak, ilimde açgözlü olmak, yürekte şefkat, âlim olmakla birlikte yumuşak huylu olmak, fakirlikte sabır, tamahkârlıktan sakınmak.

(Câmiü's-Sağîr, No: 1375)

Sabahlar hayr'ola..
Esselamu aleykum ve rahmetullah...
 

Tihame

İyi Bilinen Üye
Üye
بسم الله dedim ve kaldım bir an sordum kendime; şu kainatta şu alemde dönüp duran dünyada kısacık yaşantımın içinde kalabalıklar arasında ve yalnızlığımda..
ب nin hakkını verebiliyormuyum?
ب yi anlayıp yaşayabiliyormuyum?
ب yi ne kadar ön planda tutuyorum?
ب her anımda mı var yoksa ara sıra mı?

بِسْــــــــــــــــــــــمِ ﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم


(Bilindiği gibi, hakiki her ilmin bir tek konusu vardır, Kur'ân'ın hikmet ilminin konusu ise Allah ile kâinat ve özellikle insanlar ve insanların işleri arasındaki ilişki ve bağlantıdır.

İşte bir ilahlık sıfatı ve kulluk ilişkisi ile özetlenen ve önce Fâtiha'da, sonra bütün Kur'ân'da tedrici olarak açıklanan bu ilişki tamamen besmeledeki ب nın mânâsıdır. daima bir fiile veya fiile benzeyen bir kelimeye taalluk eden ve onu bir isme bağlayan bir edat, bir cer edatıdır ki, asıl mânâsı yapıştırmaktır. Fakat bu yapıştırmanın; karıştırma ve beraberlik, yardım dileme, pekiştirme için kullanma ve yemin gibi birçok çeşitleri vardır ki, besmelede tefsirciler yalnız beraberlik veya yardım dileme mânâlarından birini gösterirler. Bu ب'nın bağlacı hazf olunmuştur ki, o anda besmeleyle başlanacak olan fiil olacaktır. Başla, oku, başlıyorum, okuyorum gibi. "Elmalılı Tefsiri")

Sahurlar hayırlı bereketli ola...
 

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
Üye
....

....

Ey koca Şark, ey ebedî meskenet!
Sen de kımıldanmaya bir niyyet et.
Korkuyorum, Garb’ın elinden yarın,
Kalmayacak çekmediğin mel’anet.

Hakk-ı hayâtın daha çiğnenmeden,
Kan dökerek almalısın merd isen.
Çünkü bugün ortada hak sâhibi,
Bir kişidir: «Hakkımı vermem! » diyen.


Ah dünya, ne kadarda hakkım var sırtında... Herkese hayırlı sahurlar...
 

Tihame

İyi Bilinen Üye
Üye
BABALAR VE OĞULLAR (5 BABA 5 OĞULUN HİKÂYESİ)

(Kapitalizmin çarkına su taşımak için icat edilmiş olan babalar gününe inat, Kur'an ikliminde 5 baba ve 5 oğulun hikâyesi)

Hayat Âdem babamız ve Havvâ anamızla başladı… Ve Allah bu ikisinden bütün insanlığı var etti. Kur’an bize peygamberlerin hayatlarında tebliğ mücadeleleri yanında “baba” ve “oğul” davranışlarına ilişkin asırlara mâl olmuş rol modellerden de söz eder. “Bunlarda aklını kullananlar için dersler / ibretler vardır.”

1. Nuh aleyhisselam…

Dokuz yüz elli yıl kavmini davet etti… Çalıştı, çabaladı… Açık söyledi olmadı, gizli anlattı olmadı… Sonunda tufan günü geldi çattı… Kendi oğlu bile ona inanmamıştı… Oğul "Nûh" dedi ama “peygamber” demedi, Nuh’un gemisine binmedi… “Ben kendimi korurum! Sen işine bak!” dedi. Uyarılara kulak asmadı. Boğulanlardan oldu… Sadece bu dünyasını değil ahretini de kaybetti…Nuh, Rabbine yalvarınca “o senin âilenden değil, onun yaptığı sâlih olmayan bir iş, seni cahillerden olmaman konusunda uyarırım!” [Hûd, 11/46...diye uyarildi.

Öyleyse ders 1: Baban peygamber bile olsa onun yolundan gitmedikçe baban seni kurtaramaz. Aynı âileden olmanın ölçüsü kan bağı değil din bağıdır.

2. İbrahim aleyhisselam…

Evlat hasretiyle yandı kavruldu… Gün oldu Allah ona bir erkek çocuk nasip etti… Ama, sevgisini sadece Hakk’a hâs kılması için bir imtihana tabi tutuldu… Daha önce ateşle ve canıyla sınanan İbrahim bu sefer can pâresiyle, oğluyla sınandı… “Ey oğlum! Rüyamda seni boğazladığımı görüyorum. Sen bu işe ne dersin?” dediğinde oğlu “Babacağım sana emredileni yap! Beni inşallah sabırlı bulacaksın!” dedi… Her ikisi de imtihanı kazandı… Hem bu dünya da hem de ukbâda kazandılar…

Ders 2: Peygamberin emrine itaat görünüşte ölüm bile olsa sonu hayır getirir.

3. Âzer... Hz. İbrahim'in babası....

İbrahim’in babası Âzer de babaydı ama sadece biyolojik baba… İbrahim babasına “ey babacağım! Gel beni dinle, gittiğin yol yol değil” diye ne kadar uyarıda bulunduysa da dinletemedi… Oğlunun hakkı haykıran sözlerini değil kavminin bâtılı fışkıran işlerini kendine yol edindi… Hem bu dünyada hem de âhirette kaybedenlerden oldu… İbrahim’in babası için tövbe ve istiğfarda bulunması bile yasak oldu…

Ders 3: Zâlimden âlim doğabilir, soya çekmek mutlak bir kural değildir. Kâfir olarak ölen yakın için istiğfarda bulunulmaz.

4. Yakub aleyhisselam…

Evlatlarının kumpasıyla en sevdiği evladından ayrı düştü… Ağlamaktan gözlerine ak indi… Hüznünü, gam ve kederini Allah’tan başkasına açmadı… Ümidini kesmedi, Rabbe isyan etmedi… Kaderin çarkı döndü, Yusuf Mısır’a yönetici oldu… Ne babasını, ne kardeşlerini unuttu… Onların derdiyle dertlendi… Babasının ak inen gözlerini aydın kıldı…

Ders 4: Kim Allah’a karşı gelmekten sakınır ve sabrederse Allah iyi davranışta bulunanların bu iyiliğini asla zayi etmez… İyiler mutlaka kazanır!

5. Lokman aleyhisselam....

Peygamber olup olmadığını net olarak bilmediğimiz Lokman aleyhisselam… Oğluna en güzel öğütleri verdi… Hikmeti öğretti… “Oğulcuğum!” diye başlayan şefkat dolu öğütleriyle ona yol gösterdi… Şirki de anlattı, tevhidi de… Yolda nasıl yürüyeceğini de, sesini nasıl ayarlayacağını da…

Ders 5: Her baba, çocuğunu yakıtı insanlar ve ateş olan cehennemden kurtarmak için çalışmalı, ona sözleriyle nasihat ederken davranışlarıyla da güzel örnek olmalıdır.

Babalar ve oğullar için (analar ve kızlar da buna dahildir) Kur’an’ın nurlu ikliminden alınacak nice dersler var… Rabbim Kur’an’ı hakkıyla okuyan ve gereğiyle amel edenlerden eylesin..
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer konular

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt