Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Duyuru 2018 Hilal Görünmedi, Şaban Ay'ı 30'a Tamamlanıyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
فرقان Çevrimdışı

فرقان

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
el muhacir sen Hacıbayram çarşısındamı çalışıyorsun.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
ülkenin ismini söylememden ne anlamlar cıkarmışsın yazı yazerken insan kısaltabiliyor. böyle değişik zanlarda neden bulunuyorsunuz anlamıyorum.

Sana demedim kardeşim, yoksa mesajını alıntılardım. Bir çok kişi öyle yazmış ve genel olarak da yazmakta, o kadar önemli bir mesele de değil zaten, sadece tahsini bir güzellik bence

A Çevrimdışı

aldirmagonul

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İlginç bir istatistik paylaşmak istiyorum.

Oruca başlama zamanı ülkelere göre değişiyor. Ülkeler orucun başlama zamanını suud'a göre, Türkiye'ye göre ve bölgesel gözlem (ülkelerinde görülmesi) şeklinde olmak üzere 3 şekilde belirliyor. Dünyadaki müslümanlardan:
48 ülke suuda göre,
42 ülke bölgesel gözleme,
8 ülke de Türkiye'ye göre başlıyor.

Türkiye'ye göre başlayan ülkeler:
-Angola
-Bosna Hersek
-Hırvatistan
-Kosova
-Makedonya
-Montenegro
-Sırbistan
-Slovenya

Dünya ülkeleri arasında Türkiye'yi takip edenleri saymazsak sadece Türkiye, Hilalin görülme ihtimali olmasına göre oruca başlıyor. Yani dünyada tekiz.

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
BÖLÜM: 3

Ø RAMAZAN’DAN BIR GÜN ÖNCE ORUÇ TUTULMASI GEREĞI

686- Sıla b. Züfer (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Ammâr b. Yâsir’in yanındaydık kızartılmış bir koyun getirildi ve yeyin dedi. Cemaatten bazı kimseler; “Ben oruçluyum diyerek kenara çekildiler” bunun üzerine, Ammâr dedi ki: “Şek günü denilen Ramazan’dan bir önceki gün oruç tutan kimse Ebûl Kâsım (s.a.v.)’e isyan etmiş olur.” (Müslim, Sıyam: 37; İbn Mâce, Sıyam: 3)

ž Bu konuda Ebû Hüreyre ve Enes’den de hadis rivâyet edilmiştir.

Tirmîzî: Ammâr hadisi hasen sahihtir. Sahabe ve tabiin dönemi ilim adamlarından pek çoğu bu hadisle amel ederler. Sûfyân es Sevrî, Mâlik b. Enes, Abdullah b. Mübarek, Şâfii, Ahmed ve İshâk bunlardan olup “Şek günü” oruç tutulmasını hoş görmezler ve çoğunluk şek günü oruç tutar sonradan o günün Ramazan’dan olduğu ortaya çıkarsa tutmadıkları o gün yerine bir gün oruç tutmaları gerekir.

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İlginç bir istatistik paylaşmak istiyorum.

Oruca başlama zamanı ülkelere göre değişiyor. Ülkeler orucun başlama zamanını suud'a göre, Türkiye'ye göre ve bölgesel gözlem (ülkelerinde görülmesi) şeklinde olmak üzere 3 şekilde belirliyor. Dünyadaki müslümanlardan:
48 ülke suuda göre,
42 ülke bölgesel gözleme,
8 ülke de Türkiye'ye göre başlıyor.

Türkiye'ye göre başlayan ülkeler:
-Angola
-Bosna Hersek
-Hırvatistan
-Kosova
-Makedonya
-Montenegro
-Sırbistan
-Slovenya

Dünya ülkeleri arasında Türkiye'yi takip edenleri saymazsak sadece Türkiye, Hilalin görülme ihtimali olmasına göre oruca başlıyor. Yani dünyada tekiz.
Bölgesel gözleme dayalı olan ülkelerden kaçı oruca başladı ya da başlayacak bir bilgi var mı?

A Çevrimdışı

aldirmagonul

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bölgesel gözlemle başlayan ülke yok. Hatta onların ne zaman başlayacağı da bilinmiyor. Ülkelerinde görünce başlayacaklar. Tabi görmezlerse 30a tamamlayıp başlayacaklar o ayrı.
Sadece biz, bizi takip eden ülkeler ve birde avrupa islam konseyi diye bir grup var onu takip edenler (Almanya, Kanada gibi) oruca başladı.

A Çevrimdışı

aldirmagonul

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bu arada şu an (16mayıs 15.30) itibariyle avustralya ve yeni zellanda da ramazan hilali görüldü.
Not: Gözlem verileri yabancı dilde bir İslami gözlem sitesinden alınmıştır.

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu arada şu an (16mayıs 15.30) itibariyle avustralya ve yeni zellanda da ramazan hilali görüldü.
Not: Gözlem verileri yabancı dilde bir İslami gözlem sitesinden alınmıştır.
:( O kadar kişinin orucu boşa mı gitti şimdi.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Islam tr candır gerısı heyecan :)

Ankara rasathanesinden paylaşılan bilgilerde de Ay'ın bu yıl dün akşam saatlerinde dünyanın hiçbiryerinde görünmediği belirlendi.Ayın görünmemesi rasathanenin bilimsel verilerinede yansıdı. Ay görünmemesine rağmen Türkiye bu yıl Ramazan'a birgün erken girdi.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Allah'ın Abdi Çevrimdışı

Allah'ın Abdi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bugün okulda oruç tutmayan tek öğretmen bendim ve bir çoğu için garabetli geldi ancak durumun bürhansal izahâtini yapınca, yerel din mercîsi olan diyanetin re'yini dikkate aldıklarını belirtiyorlar ancak maalesef ki, ne kadar Arap dünyasına hürmet duymasam da isabetli bir karar almışlar çünkü gerek çıplak gözle gerekse optik araçlarla dün itibariyle müşahadede bulunulmamış hilali, CEBREN GÖRÜNMÜŞ gibi addedilerek cumhura oruç tutturdular.

Allah'ın Abdi Çevrimdışı

Allah'ın Abdi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Islam tr candır gerısı heyecan :)

Ankara rasathanesinden paylaşılan bilgilerde de Ay'ın bu yıl dün akşam saatlerinde dünyanın hiçbiryerinde görünmediği belirlendi.Ayın görünmemesi rasathanenin bilimsel verilerinede yansıdı. Ay görünmemesine rağmen Türkiye bu yıl Ramazan'a birgün erken girdi.

Bu açıklamanın resmi bir vechesi var mı? Ben sitelerinde bulamadım da!

Furkan el turki Çevrimdışı

Furkan el turki

Kötü Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yine mi aynı terane?
Bu nedir kardeşim yahu İslam alemi tam anlamıyla bitik batarya olduğunu bir kez daha kanıtladı gözümde, bi kısmı diyorki hilal görülmedi, bi kısmı da uyduğu kaynaklar neticesinde görüldüğünü savunuyor, alemi küffar marsın haritasını çıkarıyor bre heeey size ne oluyor a dostlar, İslam alemide hilal görüldü mü görülmedi mi onu tartışıyor, bende duyunca Balkanlara hücum eden Moğol ordusu gibi kanım beynime akın etti sinir oldum... hilal sanırım yine gözükmemiş! bu gün oruçluydum, bi arkadaşım bugün ramazan değil deyince önce derin bir nefes alıp sustum, yanmaktan içinden duman çıkan çenemi kapadım ve bekledim... (Şaka maka bugün ramazanın o geleneksel ilk günü serinliği yokdu Arapoğlu haklıydı zaar, adamları o kadar sevemiyorum ki biz erken başlamadık kanımca, herşeye olduğu gibi ramazanada geç kaldı araplar) Sonra da bu işin arkasında duran kim varsa iftardan sonra taallukatına kadar ağır sövdüm...
Allah hepimizi ıslah etsin.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Yine mi aynı terane?
Bu nedir kardeşim yahu İslam alemi tam anlamıyla bitik batarya olduğunu bir kez daha kanıtladı gözümde, bi kısmı diyorki hilal görülmedi, bi kısmı da uyduğu kaynaklar neticesinde görüldüğünü savunuyor, alemi küffar marsın haritasını çıkarıyor bre heeey size ne oluyor a dostlar, İslam alemide hilal görüldü mü görülmedi mi onu tartışıyor, bende duyunca Balkanlara hücum eden Moğol ordusu gibi kanım beynime akın etti sinir oldum... hilal sanırım yine gözükmemiş! bu gün oruçluydum, bi arkadaşım bugün ramazan değil deyince önce derin bir nefes alıp sustum, yanmaktan içinden duman çıkan çenemi kapadım ve bekledim... (Şaka maka bugün ramazanın o geleneksel ilk günü serinliği yokdu Arapoğlu haklıydı zaar, adamları o kadar sevemiyorum ki biz erken başlamadık kanımca, herşeye olduğu gibi ramazanada geç kaldı araplar) Sonra da bu işin arkasında duran kim varsa iftardan sonra taallukatına kadar ağır sövdüm...
Hilal konusunda İslam alemi bitik veya ihtilaflı değil, sadece Türkiyede yaşadığımızdan veya Türklerle konuştuğumuzdan sanki ihtilaf varmış gibi sanıyoruz. Oysa yaklaşık halkından muslumanların çoğunlukta olduğu 60 kadar ülkelerden sadece Türkiye bu konuda yine şaz ve yalnız kalıyor. Bunda da inat ve ısrarlı. Yapacak bir şeyimiz kalmıyor, ummet ittifak halinde.

Arabların genel olarak başlarındaki idarecilerin munafık veya kukla olmaları sonucu kâfirlere veya musluman vatandaşlarına karşı izlediği batıl ve yanlış siyasete olan kinimiz sebebiyle genel olarak Arab ırkını itham veya sevmeme gibi yanlış tavırlarımız hatalıdır. Bizim kinimiz ve berâ'mız başlarındaki idarecilerinedir. Bununla beraber Arab ülkelerin yönetimi genel olarak hilal gözetleme işine mudahale etmez, bu işleri vakıflar, heyetler yapar. Gözlem sonucunu devlete bildirir, devlet mahkeme, şûra aracılığıyla vatandaşlarına ilan eder.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yine mi aynı terane?

Cok sey derdımde sonunda kendın demıssın.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdulmuizz Fida abı gerekenı yapacaktır konu ramazan sonu hılalıne denk kılıt :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...