Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru 3. Dünya Savaşında Ne Yapmamız Gerekir?

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

Bu konuyu kimse konuşmuyor ama 3. Dünya savaşı globalleştiği yani dünya devletleri birbirlerine savaş ilan ettiği durumda dünyada ki Müslümanlar ne yapacak?

Mutlaka çatışan iki tarafta da hem Müslüman hem kafir asker olacaktır. Yani ülkemizin bulunduğu blokta hem Müslümanlar hemde kafirler olacak, bu blokun karşısında da hem Müslüman hem kafirler olacaktır. Devletlerin emelleri uğruna dünyanın başka bir yerinde doğmuş bir Müslüman'ı öldürmek yada bir Müslüman tarafından öldürülmek istemiyorum. Aynı zamanda şehitlik dağıtılan ve imanların sınandığı savaş meydanından "kaçan, geri kalan" konumunda da olmak istemiyorum.

Bu hengamenin içinde herkes fetva arayıp Allah'tan ilham mı bekleyecek? Bu konu da alimlerin gençler bilinçlendirmemesini çok büyük bir eksik olarak görüyorum.

Bu durumlarda bulunulması gereken konumu bize bildiren hadisler, ayetler ve alimlerin derlediği öğütler elbet vardır. Bir Müslüman'ı öldürsek mahşer günü hesap veremeyiz ama kanın sel gibi akacağı günlere hazır değiliz.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

Bu konuyu kimse konuşmuyor ama 3. Dünya savaşı globalleştiği yani dünya devletleri birbirlerine savaş ilan ettiği durumda dünyada ki Müslümanlar ne yapacak?

Mutlaka çatışan iki tarafta da hem Müslüman hem kafir asker olacaktır. Yani ülkemizin bulunduğu blokta hem Müslümanlar hemde kafirler olacak, bu blokun karşısında da hem Müslüman hem kafirler olacaktır. Devletlerin emelleri uğruna dünyanın başka bir yerinde doğmuş bir Müslüman'ı öldürmek yada bir Müslüman tarafından öldürülmek istemiyorum. Aynı zamanda şehitlik dağıtılan ve imanların sınandığı savaş meydanından "kaçan, geri kalan" konumunda da olmak istemiyorum.

Bu hengamenin içinde herkes fetva arayıp Allah'tan ilham mı bekleyecek? Bu konu da alimlerin gençler bilinçlendirmemesini çok büyük bir eksik olarak görüyorum.

Bu durumlarda bulunulması gereken konumu bize bildiren hadisler, ayetler ve alimlerin derlediği öğütler elbet vardır. Bir Müslüman'ı öldürsek mahşer günü hesap veremeyiz ama kanın sel gibi akacağı günlere hazır değiliz.

Öyle bir durumda Müslümanlar guvendıklerı bırının ardında SADECE MÜSLÜMAN VASFIYLA bu savaşa katılmalıdır.

mısal gunumuzde buna en cok yakışan taliban var Cunku adamlar sadece ŞERİAT İÇİN mucadele edıyorlar.

Bunun harıcınde kapsamlı bır grup yada devlet ben goremıyorum.

Hepsının dilinde ALLAH a ortak kosulan DEMOKRASI DINI MEVCUT.

Ayrıca Sen sadece MÜSLÜMAN vasfıyla savasırsan karsına CIKAN muslumanın aklına ŞAŞARIM DOĞRUSU.

Zaten karşına müslüman çıkmaz cıkanda ya fasıkdır.Ya munafıktır.Yada cahildir.

Cunku meydanda Milyon KAfir devletı dururken müslümanın Birbiriyle savasacagına ıhtımal vermıyorum acıkcası.(KEndını musluman olarak goren devlet degıl kastım Bireysel olarak.)

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Öyle bir durumda Müslümanlar guvendıklerı bırının ardında SADECE MÜSLÜMAN VASFIYLA bu savaşa katılmalıdır.

mısal gunumuzde buna en cok yakışan taliban var Cunku adamlar sadece ŞERİAT İÇİN mucadele edıyorlar.

Bunun harıcınde kapsamlı bır grup yada devlet ben goremıyorum.

Hepsının dilinde ALLAH a ortak kosulan DEMOKRASI DINI MEVCUT.

Ayrıca Sen sadece MÜSLÜMAN vasfıyla savasırsan karsına CIKAN muslumanın aklına ŞAŞARIM DOĞRUSU.

Zaten karşına müslüman çıkmaz cıkanda ya fasıkdır.Ya munafıktır.Yada cahildir.

Cunku meydanda Milyon KAfir devletı dururken müslümanın Birbiriyle savasacagına ıhtımal vermıyorum acıkcası.(KEndını musluman olarak goren devlet degıl kastım Bireysel olarak.)
Hocam siz galiba biraz Müslüman biraz kafir karşı karşıya dizilip meydan muharebesi yapacağımızı düşünüyorsunuz?

Şu an dünyada oynanılan siyasi oyunların amacı 2 blok oluşturup bu 2 bloku savaştırmak. Her iki blokta Müslüman mutlaka olacaktır. Yani nerede savaşırsan savaş yanında kafir, karşında Müslüman mutlaka bulacaksın. Bu Müslüman fasık yada cahil olur onu bilemem. Bugün Taliban'ın yürüttüğü askeri faaliyetler bir dünya savaşından çok farklıdır.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aleykumselam. müslümanların cihad etmesi için illa savaş borularının öttürülüp ülkeler arası savaş ilanlarının yapılması mı gerek? hayır cihadın ne zaman farz ı ayn farzı kifaye olduğu belli. geride kalan olmamak için tek yapılması gereken geride kalmamaktır. cihadı anlatan öğüt veren alim ve fetva bolca var bunları okumak için illa siren mi çalmalı.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aleykumselam. müslümanların cihad etmesi için illa savaş borularının öttürülüp ülkeler arası savaş ilanlarının yapılması mı gerek? hayır cihadın ne zaman farz ı ayn farzı kifaye olduğu belli. geride kalan olmamak için tek yapılması gereken geride kalmamaktır. cihadı anlatan öğüt veren alim ve fetva bolca var bunları okumak için illa siren mi çalmalı.

Herkes birbirini tekfir ediyor. Herkes hak için öldürdüğünü söylüyor. Bugün net olarak cihad eden Taliban'da Arap ülkelerinde ofis açtı ve siyasi olarak bu iş çözüme ulaştırılıp silahlar susabilir. En son çeçen cihadından net olarak kafirle Müslğman çarpıştı. Evet şu an silahı alıp kan akıtmak için ben dünya savaşı çıkmasını bekliyorum. Büyük bir savaşta bile herşey ne olmayacakken bu durumda nasıl savaşalım?

Ayrıca ben tevhid-cihad kültürüyle ve akidesiyle yetişmedim. Namaza bile bir kaç sene önce başladım. Neyin ne olduğunu öğreniyoruz. İnşaAllah cihad etmeyi arzu ediyorum ama açıkçası dünya savaşı olursa diye onu bekliyorum. Siyasi olmayan ve tam olarak Müslüman-kafir vuruşmasının olduğu bir yerde öldürmek ve öldürülmek nasip olur umarım.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
dünya savası olsa din için mi savaşılacak yoksa ülkeler birbirlerinin sınırlarını yeniden şekillendirmek için mi savaşacak? savaş arzusu cihad arzusu değildir. cihad arzusu dini hakim kılma arzusudur. olmayan ve Allahualim olmayacak bir iş için hayaller kurmaktansa kendi hayatımızda ve çevremizde dini hakim kılmaya çabalamalıyız.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
dünya savası olsa din için mi savaşılacak yoksa ülkeler birbirlerinin sınırlarını yeniden şekillendirmek için mi savaşacak? savaş arzusu cihad arzusu değildir. cihad arzusu dini hakim kılma arzusudur. olmayan ve Allahualim olmayacak bir iş için hayaller kurmaktansa kendi hayatımızda ve çevremizde dini hakim kılmaya çabalamalıyız.
Abla konuyu nereye getirdin ya. Ben üçüncü dünya savaşı gibi büyük bir olayda ne yapalım diye sordum. Seçimde ne yapacağız diye bile soruyor insanlar. Neyse ortalık karıştı zaten.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam siz galiba biraz Müslüman biraz kafir karşı karşıya dizilip meydan muharebesi yapacağımızı düşünüyorsunuz?

Şu an dünyada oynanılan siyasi oyunların amacı 2 blok oluşturup bu 2 bloku savaştırmak. Her iki blokta Müslüman mutlaka olacaktır. Yani nerede savaşırsan savaş yanında kafir, karşında Müslüman mutlaka bulacaksın. Bu Müslüman fasık yada cahil olur onu bilemem. Bugün Taliban'ın yürüttüğü askeri faaliyetler bir dünya savaşından çok farklıdır.

Talibanin yuruttugu derken

Peygamberimiz savas tarihini yapmis oldugu savaslari iyi okumak lazim kardesim

3. Dunya savasi diye birsey olurmu olmazmi bilmem lakin bundan sonra bir savas olursa o da din savasi olacagi kesin.

Cunku sinirlarini oyle diledigi gibi genisletemez kimse. Bu devirde devlet bazinda.

Muslumanlar bir olup ayaga kalmadigi muddetcede boyle bir savas olmayacaktir.

S Çevrimdışı

solarplexus

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu konu benimde kafamı karıştırıyor.

Şimdi müslümanın birbirini öldürmesi yasak. İlk saldıran suçludur, kafirdir gibi şeyler var.Müslümanın müslümanı öldürmesi kati suretle yasak edilmiş.

Ama şimdi "sıffın savaşı"nda sahabe dediğimiz insanlar birbirini öldürmüş. Yani bir de sahabe dediğimiz insanlar bunlar. E müslümanın müslümanı öldürmeyeceğini bilmiyorlar mıydı?

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ama şimdi "sıffın savaşı"nda sahabe dediğimiz insanlar birbirini öldürmüş. Yani bir de sahabe dediğimiz insanlar bunlar. E müslümanın müslümanı öldürmeyeceğini bilmiyorlar mıydı?

Senın bı temiz havaya ihtiyacin var..

S Çevrimdışı

solarplexus

Üye
İslam-TR Üyesi
Senın bı temiz havaya ihtiyacin var..

Cemel vakası da öyle kardeşim. Inanmiyorsan netten arastır. Hz.Aişe ve Hz.Ali savaşmışlar.

Bunları açıklarsan iyi olur. Müslüman öldüren kafirdir diyor hadiste. Bilmeden yanlış anlaşılmalar istisna mı acaba? Bak sahabe çünkü bu insanlar. Kafam karısık.

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Müslümanın müslümana karşı savaşması haramdır, hadiste

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Müslümana sövmek fâsıklık, onunla savaşmak küfürdür." (Buhârî, Îmân 36; Müslim, Îmân 116)

Bu ayette ise, Allah azze ve celle şöyle buyuruyor:
“Eğer müminlerden iki topluluk birbiriyle vuruşursa, onların aralarını bulun. Buna rağmen biri öbürüne saldırırsa, bu saldıran tarafla, Allah’ın emrine dönünceye kadar siz de vuruşun. Döndüğü takdirde aralarını hakkaniyetle düzeltin ve hep âdil olun, çünkü Allah âdil olanları sever.”(Hucurat, 49/9)

Allah azze ve celle ayette iki tarafın da müslüman olduğunu söylüyor.
Alimler bu nassları cem ederek müslümanın müslümana karşı savaşmasını küçük küfre (dinden çıkarmayan büyük günaha) hamletmişler, büyük küfür olması için müslümanla savaşmayı tevil bulunmadan helal görmesi lazım veya ictihad sonucu savaşırsa fasık bile olmayabilir, sahabe döneminde iki taraf ictihad etti, bir taraf yanlış ictihadda bulundu ve ictihad savaşı nedeniyle iki taraf fasık olarak ölmedi, yanlış ictihadda bulunanlar dahi fasık olarak ölmedi. Ehli sünnet vel cemaat böyle itikad ediyor. Allah en iyisini bilir.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Valla ben bir Müslümanın kanını akıtsam kafamı kaldırıp Allah'tan af ve merhamet dileyecek yüzüm olmaz. Bu iş çok büyük bir mesele.

S Çevrimdışı

solarplexus

Üye
İslam-TR Üyesi
Valla ben bir Müslümanın kanını akıtsam kafamı kaldırıp Allah'tan af ve merhamet dileyecek yüzüm olmaz. Bu iş çok büyük bir mesele.

Aynen kardeş.

Sahabe de olsa etmişler bi cahillik yapacak bişey yok!...

Allah: uyardıktan sonra; ilk saldıran,kılıç çeken,kan döken tarafa karşı savaşın diyor ayette yanlış anlamadıysam.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aynen kardeş.

Allah: uyardıktan sonra; ilk saldıran,kılıç çeken,kan döken tarafa karşı savaşın diyor ayette yanlış anlamadıysam.

Şu an konsantre değil kompleks bir Müslğman topluluğu var.

Ayrıca sahabe için iyi şeyler düşünüp onlar için iyi dileklerde bulunalım. Bahsettiğin mevzular hakkında bilgi sahibi değilim. Ne olmuş olursa olsun onlar bizim için çok değerliler, hataları bile bizler için ilim kaynağıdır. Onların her anından, her hareketinden, her sözünden kendimiz için hayırlı olacak bir ders bir ödev çıkarabiliriz. Peygamber efendimizin bir saniye bile yanında bulunmuş, ona selam vermiş yada selamını almış olsa bile onun hatrına ben sahabelerin tamamına iyi dileklerde bulunmayı tercih ederim. Dünya şenlik yeri değil, her şey imanı sinamak için var. Allah hepimizi affetsin.

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aynen kardeş.

Kardeşim, sahabeyi cahillikle suçlamak fasıklıktır, bunlar bir sünninin söylemeyeceği sözler, dikkat edesin. Dediğim gibi bu bir ictihad savaşıydı, yanlış görüşe sahip olan taraf, meşru bir sebeple hz. Ali tarafına karşı çıktığını zannetti, haklı taraf ise hz. Ali'nin tarafıydı. Meselenin tafsilatını en iyi Abdulmuizz Fida hoca anlatır zira uzun bir meseledir.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cemel vakası da öyle kardeşim. Inanmiyorsan netten arastır. Hz.Aişe ve Hz.Ali savaşmışlar.

Bunları açıklarsan iyi olur. Müslüman öldüren kafirdir diyor hadiste. Bilmeden yanlış anlaşılmalar istisna mı acaba? Bak sahabe çünkü bu insanlar. Kafam karısık.

O degılde gıdıp gelıp kaldıgın yerden devam etmen cok ılgınc hala ısrarla aynı ıstıkamette cebellesıyorsun.

Bılmıyormuyum zannedıyorsun.
Sana teklıfımı hala ısrarla soruyorum.
Gel ınat etme ıman et su küf kokan yaşantından kurtul.

S Çevrimdışı

solarplexus

Üye
İslam-TR Üyesi
O degılde gıdıp gelıp kaldıgın yerden devam etmen cok ılgınc hala ısrarla aynı ıstıkamette cebellesıyorsun.

Bılmıyormuyum zannedıyorsun.
Sana teklıfımı hala ısrarla soruyorum.
Gel ınat etme ıman et su küf kokan yaşantından kurtul.

psikolojin bozuk sanırım...

S Çevrimdışı

solarplexus

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim, sahabeyi cahillikle suçlamak fasıklıktır, bunlar bir sünninin söylemeyeceği sözler, dikkat edesin. Dediğim gibi bu bir ictihad savaşıydı, yanlış görüşe sahip olan taraf, meşru bir sebeple hz. Ali tarafına karşı çıktığını zannetti, haklı taraf ise hz. Ali'nin tarafıydı. Meselenin tafsilatını en iyi Abdulmuizz Fida hoca anlatır zira uzun bir meseledir.

Kardeş sen de sahabeyi İLAHLAŞTIRMASAN!...

Ben tüm sahabeyi mi kastetmişim. Önce bi okuduğunu anla sonra gel.Heralde Hz.Ali ve bazıları cahilce davranmamış ama cahilce davrananları olmuş.

Halid Ahmed Çevrimdışı

Halid Ahmed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Haddini aşan üslup kullanma,tuğyan ehlinin sonu pek acıklıdır...Ashaba olan sevgimiz Allah Azze ve Celle ile Allah Resulunden kaynaklanır.Sakın Rasulullahın ashabına buğz etme,Uhud dağı kadar Servetini Allah yolunda infak etsen, Rasulullahın ashabının yarım ölçek infakı etmez.

“Ashabıma sebbetmeyiniz, (hakaret etmeyiniz) sizden birisi uhud dağı kadar altın infak etseydi ashabımdan birinin verdiği yarım müdde ulaşamazdı.”

Üst Ana Sayfa Alt