1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
  2. Site iletişim adresimiz islamtrforumu(at)gmail.com dur. İstek, eleştiri, ban sorunları ve hak sorunları ile alakalı yazabilirsiniz. HAYIRLI RAMAZANLAR
    Duyuruyu Kapat

Çözüldü 33'lük Tesbih Kullanmanın Hükmü Nedir?

Konu, 'Zikir, Tesbihat, Mevlud, Cevşen, Muska ve Dualar' kısmında Mustafa Sabri tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa Sabri

Mustafa Sabri İyi Bilinen Üye Üye

Esselamu Aleykum We Rahmetullah Konuları aradım bu konuyla ilgili bir şey bulamadığım için konu açayım dedim.
    33 lük küçük tesbihler var malum şuan bir çok kişinin elinde görmekteyiz bazıları hobi bazılarıda taşların (varmı bilmiyorum ama) faydalarından dolayı kullandığını söylüyor.
    Tesbihatın bununla yapmanın bidat olduğunu kabul ederek o eşyaya hiç bir kutsiyet vermeden tesbihatıda bununla yapmamak kaydıyla sadece elinde bulundurarak yada taşlarını çekerek kullanmanın hükmü nedir?

Görselimizde olsun bari :)
  2. Abdulmuizz Fida

Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

Aleykumu's selam we rahmetullahi we berakatuh

Dediğiniz gibi namaz sonrası tesbihatı düzenli / devamlı olarak bu taşlı (boncuklu) tesbihle yapmadıktan (tesbihatın şartı - bid'at gibi anlaşılmadıktan) sonra 33 / 99 tesbih kullanılabilir, taşınabilir. Böylece normal zamanlarda günlük tesbihatları da hatırlatmış olması ve teşvik etmesi kuvvetle muhtemeldir.
    33 lük tesbihleri kullanırken avamın veya serseri takımının tesbih sallama / çekme tarzında sallayarak musluman kişiliği zedelemedikten sonra, el alışkanlığından dolayı tesbihi aksesuar olarak kullanmak / taşımak / bulundurmanın mubah - câiz olduğu düşüncesindeyim.

İlgili Konu:

Tesbih Çekmek Caiz mi? Neyle Çekilir?

https://www.islam-tr.net/konu/tesbih-cekmek-caiz-mi-neyle-cekilir.19530/
  3. eL_Muhacir

eL_Muhacir İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur. Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

şehadetinden önce 99 luk tesbihiyle görürdüm hep videolar da,zikri çoğaltmıştı. ardından komutan hattab ta öyle.ve sonrası şehadet
    33 lük değil de,99 luk kuka olanları bir müslüman bulundurması lazım,yürürken birebir tavsiye ederim
  4. Abdulmuizz Fida

Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

Yüzüğe de dikkat ettin mi ? ))

Bu arada benim ateş Kehribar'ım

tesbih.jpeg

5. Mustafa Sabri

Mustafa Sabri İyi Bilinen Üye Üye

images.jpeg

Benimkisi de bu.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş