Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

7-GÜNAH (FAİZ YEMEK) !!!

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
SübhanALLAHİ ve Bi Hamdihi SübhanALLAHi'l-Azim
(Allahım seni hamdinle tesbih ederim, yüce Allahım seni tenzih ederim)

Onun Mübarek elçisine Selatu selam olsun.

Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

"Ey inananlar! Allah'tan sakının, inanmışsanız faizden arta kalan hesaptan vazgeçin. Böyle yapmazsanız, bunun Allah'a ve Rasulüne karşı açılmış bir savaş olduğunu bilin." (Bakara: 278-279)

"Faiz yiyenler, ancak kendilerine şeytan çarpmış kimse gibi (kabirlerinden) kalkarlar. Bu onların: "Alışveriş de faiz gibidir" demelerindendir. Halbuki Allah alış verişi helal, faizi haram kılmıştır. Kim Rabbinden kendine bir öğüt gelip de (faizden) vazgeçerse, geçmişi Allah'a aittir. Kim de tekrar ona dönerse onlar ateşin ehlidir. Onlar orada ebedi kalıcıdırlar." (Bakara: 275)

İşte bu ayet, kendisini ulaşan bu emirden sonra tekrar faize dönenlerin ateşte ebedi olarak kalacaklarına dair şiddetli bir tehdittir. Allah'tan başka güç ve kuvvet sahibi yoktur.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Helak edici yedi büyük günahtan sakının."
Orada bulunan sahabeler:
"Bu günahlar hangileridir?" diye sorunca Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle cevap verdi:
" Allah'a şirk koşmak,
- Sihir,
- Allah'ın haram kıldığı bir nefsi haksız yere öldürmek,
- Faiz yemek,
- Yetim malı yemek,
- Savaş meydanından kaçmak,
- Namuslu ve yapılanlardan habersiz mü'min kadınlara zina iftirasında bulunmaktır."(Buhari, Müslim)

"Allah, faiz yiyene de, vekiline de lanet etmiştir." (Müslim)

"Allah faiz yiyene, vekiline, ona şahit olan iki kişiye ve onu yazana da lanet etmiştir." (Tirmizi, sahih senetle rivayet etmiştir.)

"Faiz olduğunu bildiği halde, faizi yiyen, ona vekillik yapan ve yazan kıyamet gününde, Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem'in diliyle lanetlenmiştir." (Nesei)

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
faiz 73 kısımdır. en aşağısı kişinin anası ile zina etmesi gibidir hadisi sahih mi?

ımam-ı hakim diye geçiyor kaynaklarda ama öğrenmek istedim. eğer böyle ise vay müslümanların haline ister istemez herkes bulasıyor faize.

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
"Ey müminler, Allah'tan korkun ve eğer mümin iseniz henüz elinize geçmemiş faizi almaktan vazgeçin. Şayet böyle yapmazsanız, Allah'a ve Resulüne karşı savaş açtığınızı bilin...." bakara 278-279

C Çevrimdışı

cnkr

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bir kaç sorum olacak, alım satım ile uğraşıyorum, gördüğüm kadarıyla çevremin çoğu komisyonculuk yapıyor bir diğer kısmı faizle kredi çekip alım satım işini yürüyor.

Kimi alim insanlar

bir ev ve araba zaruri olduğu için cüzi faizli kredi çekilebilir diyor. Bu doğru mu? Max % kaç faize teksbül ediyor?

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
kardeş faiz rasulullahın ayaklarının altındadır. mümin ahiret için yaşar. faizin hertürlüsü haramdır.

"faiz 73 kısımdır. en aşağısı kişinin anası ile zina etmesi gibidir"

ımam-ı hakim

C Çevrimdışı

cnkr

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bunu niye sordum çünkü samimiyetine güvendiğim bir arkadaşım aynen böyle cevap vermişti. Bu devirde zaruri Ev ve araba diye sınırladı o sebeple şüphe ettim. Benim kredi çekme durumum yok zaten şükür.

Cübbeli bir videosunda, sanırım factoring ya da finans kurumu uygun demisti. Benim pek aklıma yatmadı ama bu uygun mu?

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Üst Ana Sayfa Alt