Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

8-GÜNAH (YETİM MALI YEMEK) !!!

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
SübhanALLAHİ ve Bi Hamdihi SübhanALLAHi'l-Azim

(Allahım seni hamdinle tesbih ederim, yüce Allahım seni tenzih ederim)

Onun Mübarek elçisine Selatu selam olsun.

Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

"Yetimlerin malını haksız olarak yiyenler ancak karınlarını ateşle doldururlar. Ve onlar çılğın ateşe gireceklerdir." (Nisa: 10)

"Yetim malına, o ergenlik çağına erişinceye kadar en iyi yoldan başka bir şekilde yaklaşmayın." (En'am: 152)

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

"Helak edici yedi şeyden sakınınız....." hadisinde yetim malını yemeyi de zikretmiştir.

1618Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

- "Yedi helâk ediciden kaçının!" Sahâbîler:

- Ey Allahın Resûlü! Bunlar nelerdir? diye sordularHzPeygamber:

- "Allah'a ortak koşmak, sihir (büyü) yapmak, Allah'ın haram kıldığı bir nefsi haksız yere öldürmek, faiz yemek, yetim malı yemek, savaş meydanından kaçmak, evli, namuslu ve hiç bir şeyden haberi olmayan kadınlara zina isnad etmektir,” buyurdu

Buhârî, Vasâyâ 23, Tıb 38, Hudûd 44; Müslim, Îmân 145Ayrıca bkEbû Dâvûd, Vasâyâ 10; Nesâî, Vasâyâ 12

Fakir olan yetim velilerinin, yetimin malından bilinen miktarda yemesinde bir sakınca yoktur. Bilinen miktardan fazlasını yemek ise haramdır. Bilinen miktar, kötü niyetli olmayan bilgili mü'minler tarafından tayin edilir.

7174