Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Abdest İle İlgili Konular

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdest İle İlgili Konular

(1) Abdestsiz Namazın Kabul Olmadığı

(115) Allahu Teâlâ şöyle buyuruyor:
“Ey iman edenler, namaza dur(mak iste)diğiniz zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi yıkayın, başlarınızı meshedin ve ayaklarınızı da topuklara kadar (yıkayın)...”
Maide: 6
(116) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Hades yapan kimsenin namazı abdest alıncaya kadar kabul olunmaz’ buyurdu.”
Buhari (288) Müslim (225/2) Ebu Avane (1/235) Ebu Davud (60) Tirmizi (76) Begavi (156)
(117) Mus’ab bin Sa’d şöyle dedi:
“İbni Ömer (Radiyallahu Anh) ziyaret etmek için hasta olan İbni Amir’in yanına girdi. İbni Amir:
−Ey İbni Ömer, benim için Allah’a dua etmeyecek misin? dedi. İbni Ömer (Radiyallahu Anh):
−Ben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den şöyle işittim:
‘Taharetsiz hiçbir namaz, hıyanetle elde edilmiş maldan da sadaka kabul olunmaz’ buyuruyordu dedi.”
Müslim (224) Ebu Avane (1/234) Tirmizi (1) İbni Mace (272) İbnu’lCarud (65) İbni Huzeyme (8) Tayalisi (1874) Ebu Nuaym (7/176 Hilye) Beyhaki (1/42)
(118) Süleyman bin Bürde babasından rivayet ederek şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) her namazın yanı sıra abdest alıyordu. Mekke’nin fethi gününde abdest aldı ve mestleri üzerine meshetti, namazları da bir abdestle kıldı. Ömer (Radiyallahu Anh):
−Ya Rasulallah, sen bu gün yapmadığın bir şeyi yaptın dedi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Bunu kasten yaptım ya Ömer’ dedi.”
Müslim (277/86) Ebu Davud (172) Nesei (133) İbni Mace (510) Darimi (1/169) Beyhaki (1/162)
(2) Abdeste Başlarken Niyet Etmenin Vucubiyeti

(119) Ömer (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Ben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim:
‘Ameller ancak niyetlere göredir...’ buyuruyordu.”
Buhari (143) Müslim (1907/100) Ebu Davud (2201) Nesei (75) İbni Mace (4227) İbni Hazm (3/231 Muhalla) İbnu’l-Carud (64) Ahmed (1/25) Albânî (1/59 İrva)
(3) Abdeste Başlarken Bismillah Demenin Vucubiyeti

(120) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Abdest almayan kimsenin namazı, abdeste başlarken Bismillah demeyen kimsenin de abdesti yoktur’ buyurdu.”
Ahmed (2/418) Ebu Davud (101) İbni Mace (399) Darekutni (1/71) Hakim (1/1476)
(4) Abdeste Başlarken Misvak Kullanmak Menduptur

(121) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Ümmetime meşakkat verecek olmasaydım, her abdestle beraber misvak kullanmalarını onlara emrederdim’ buyurdu.”
İbnu’l-Carud (63) Malik (1/66/115) İbni Huzeyme (138) Ahmed (9935) Tayalisi (2328) Hakim (1/146) Beyhaki (1/36) Albânî (1/110 İrva)
(122) Aişe (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Misvak ağız için temizlik, Rabbin’de rızasıdır’ buyurdu.”
Buhari (1800), Nesei (5), Darimi (1/174), Beyhaki (1/34), Ahmed (6/47)
(5) Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in Abdestinin Şekli

(123) Humran bin Eban şöyle dedi:
“Osman bin Affan (Radiyallahu Anh)’ı abdest alırken gördüm. Ellerine biraz su döktü ve onları üç kez yıkadı. Sonra üç kez ağzını çalkaladı ve burnuna su alıp çıkardı. Sonra üç kez yüzünü yıkadı. Sonra üç kez dirseğine kadar sağ elini yıkadı. Sonra sol elini aynı şekilde yıkadı. Sonra başını meshetti. Sonra üç kez sağ ayağını topuklara kadar yıkadı. Sonra bu şekilde sol ayağını da yıkadı. Sonra şunu söyledi:
−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i bu benim abdest aldığım gibi abdest alırken gördüm. Sonra Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Herkim bu benim abdestim gibi abdest alır, sonra kalkar içinden kendi kendisiyle konuşmaksızın iki rekât namaz kılarsa onun günahları bağışlanır’ buyurdu.”
Buhari (1800) Müslim (226/3) Ebu Avane (1/238) Ebu Davud (106) Nesei (84) İbni Hibban (1060) İbni Huzeyme (23) Abdurrezzak (141) Tabarani (1/267M. Sagir) Beyhaki (1/53) Begavi (153)
(124) Şakik bin Seleme şöyle dedi:
“Osman (Radiyallahu Anh)’ı abdest alırken gördüm… Başını ve kulaklarını içini ve dışını meshetti... Parmaklarını ve sakalını hilâlledi...”
İbnu’l-Carud (72) Ebu Davud (110) İbni Mace (430) İbni Huzeyme (151) Beyhaki (1/54) Ahmed (1/149)
(125) Abdullah bin Zeyd bin Asım (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) başını meshetmek için iki eline su aldı ve meshetmeye başının ön kısmından başladı. Sonra ellerini başının arka kısmına enseye doğru götürdü. Sonra ellerini (tekrar) başının ön kısmına getirdi.”
İbnu’l-Carud (73) Tirmizi (32) İbni Mace (434)
(126) Abdu Hayr şöyle dedi:
“Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) sabah namazını kıldıktan sonra caminin avlusuna geldi ve oraya oturdu. Sonra hizmetkârı çocuğa:
−Bana bir abdest suyu getir dedi. Çocuk ona içerisinde su olan bir kap ve bir de tas getirdi. Abdu hayr dedi ki:
−Biz oturmuş ona bakıyorduk. Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) sağ eliyle su kabını aldı sol eline döktü. Sonra onunla iki elini yıkadı. Sonra tekrar sağ eliyle su kabını aldı sol eline ondan su boşalttı, sonra da onunla iki elini yıkadı. Sonra tekrar sağ eliyle su kabını aldı ve sol eline ondan su boşalttı, sonra da onunla iki elini yıkadı. Ellerini bu şekilde üç kez yıkadı. Abdu hayr dedi ki:
−Ali (Radiyallahu Anh) ellerini bu şekilde üç kez yıkayıncaya kadar ellerini su kabının içine girdirmedi. Sonra o, sağ elini su kabına girdirdi eline su alarak üç kez ağzını doldurup mazmaza yaptı. Peşinden üç kez burnuna su alıp sol eliyle çıkardı. Sonra üç kez yüzünü yıkadı. Sonra üç kez dirseğine kadar sağ elini yıkadı. Sonra üç kez dirseğine kadar sol elini yıkadı. Sonra sağ elini su kabının içine suda eli kaybolacak şekilde girdirdi. Sonra alabildiği kadar su ile elini oradan çıkardı. Sonra sağ elindeki suyu sol eline dökerek iki eliyle bir kez başının tamamını meshetti. Sonra sağ elini su kabına girdirdi sonra onunla sağ ayağına su döktü ve sol eliyle sağ ayağını üç kez yıkadı. Sonra yine sağ eliyle sol ayağına su döktü ve sol eliyle sol ayağını üç kez yıkadı. Sonra sağ elini su kabına yine daldırdı, elini su ile doldurdu sonra o suyu içti. Sonra şöyle dedi:
−İşte bu Allah’ın Nebisi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in abdestidir. Kim Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in abdestine bakmak isterse, Onun abdesti işte böyledir.”
İbnu’l-Carud (68) Ebu Davud (111-112) Nesei (93) Darimi (1/178) İbni Huzeyme (147) İbni Hibban (1079) Tayalisi (149) Darekutni (1/90) Begavi (222) Ahmed (1/135)
(6) Şartlar Gerektirdiğinde Abdest Uzuvlarını İkişer veya Birer Kere Yıkamak Caizdir

(127) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i abdest uzuvlarını ikişer ikişer yıkar halde abdest alırken görmüşümdür.”
İbnu’l-Carud (71) Ebu Davud (136) Tirmizi (43) İbni Hibban (1094) Hakim (1/150) Ahmed (4/41)
(128) İbni Abbas (Radiyallahu Anh) şöyle demiştir:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) abdest uzuvlarını birer kere yıkayarak abdest aldı.”
İbnu’l-Carud (69) Buhari (304) Ebu Davud (138) Nesei (80) Tirmizi (46) Darimi (1/177) İbni Mace (411) İbni Hibban (1095) İbni Huzeyme (171) Tayalisi (2660) Begavi (226) Ahmed (1889)
(7) Sarıklar Üzerine Meshetmenin Caizliği

(129) Mugire bin Şu’be (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) abdest aldı, başına ve sarığa meshetti.”
İbnu’l-Carud (83) Müslim (274/8283) Ebu Avane (1/225) Ebu Davud (150) Nesei (107) Tirmizi (100) İbni Hibban (1432) Beyhaki (1/58) Begavi (232) Ahmed (4/179)
(8) Abdest Uzuvlarını Yıkarken İhtimam Göstermenin Vucubiyeti

(130) Muhammed bin Ziyâd şöyle dedi:
“Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) bir su kabından abdest alan bir topluluk gördü. Onlara şöyle dedi:
−Abdest almayı tam erkânı ile yapınız. Çünkü ben Ebu’l-Kasım (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim:
‘Vay şu ökçe sinirlerinin ateşteki haline!’ buyuruyordu.”
İbnu’l-Carud (78) Buhari (311) Müslim (242/282930) Ebu Avane (1/251252) Nesei (110) Tirmizi (41) Darimi (1/179) İbni Mace (453) İbni Huzeyme (162) Beyhaki (1/69) Ahmed (4/430)
(9) Abdestten Sonra Yapılacak Dua

(131) Ömer (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Sizden herhangi bir kimse abdest alır ve abdest alışını tam yaptıktan sonra:
−Eşhedü Ella İlahe İllallah Vahdehu La Şerike Leh. Ve Eşhedü Enne Muhammeden Abduhu Ve Rasuluh. Allahummecalni Minettevvabine Vecalni mine’l-Mutetahhirin derse ona cennetin sekiz kapısı açılır ve kendisi hangisinden isterse içeriye girer’ buyurdu.”
Duanın manası: “Allah’tan başka ilah olmadığına şehadet ederim. O tektir ve ortağı yoktur. Ve yine şehadet ederim ki, Muhammed O’nun kulu ve rasulüdür. Ey Allah’ım, beni tevbe edenlerden yap ve beni temizlenenlerden kıl.”
Tirmizi (55) Müslim (234/17) Ebu Avane (1/225) Ebu Davud (169) Nesei (148) İbni Mace (470) İbni Hibban (1050) Beyhaki (1/78) Abdurrezzak (142) Ahmed (4/145-146-153)
(132) Ebu Musa el-Eşari (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e abdest alırken geldim. Onu işittiğimde:
−‘Allahummegfirlî Zenbî Ve Vessiğlî Fî Darî Ve Bariklî Fî Rızkî’ diyor dua ediyordu.”
Duanın manası: “Ey Allah’ım, günahımı bağışla, evimi genişlet ve rızkımda bereket ihsan et.”
Nesei (80 Ameli’l-Yevm) İbnu’s-Sünni (28 Ameli’l-Yevm) Albânî (1265 Cami)
(10) Mestler Üzerine Meshetmenin Caizliği

(133) Mugire bin Şu’be (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i mestlerinin üzerine meshederken gördüm.”
İbnu’l-Carud (85) Ebu Davud (161162) Tirmizi (98) Darekutni (1/195) Beyhaki (1/291) Ahmed (4/245)
(134) İbnu’l-Haris şöyle dedi:
“Cerir (Radiyallahu Anh)’ı su kabından abdest alırken gördüm, o mestleri üzerine meshetti. Ben:
−Mestlerinin üzerine meshediyor musun? dedim. Cerir (Radiyallahu Anh):
−Ben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i böyle yaparken gördüm dedi.”
Ravilerden İbrahim şöyle dedi: Bu hadis, Abdullah İbni Mesud (Radiyallahu Anh) ve arkadaşlarının çok hoşuna giderdi. Çünkü Cerir (Radiyallahu Anh)’ın müslüman oluşu Maide Suresinin inişinden sonra idi.”
İbnu’l-Carud (81) Buhari (480) Müslim (272/72) Ebu Avane (1/254255) Nesei (118) Tirmizi (93) İbni Mace (543) İbni Hibban (1335) Abdurrezzak (756757) Ahmed (4/358361364) Albânî (99 İrva)
(11) Çorap Veya Ayakkabı Üzerine Meshetmenin Caizliği

(135) Mugire bin Şu’be (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) abdest aldı, çoraplarının ve ayakkabılarının üzerine meshetti.”
Ebu Davud (159) Tirmizi (99) İbni Mace (559) İbni Ebi Şeybe (1/215/) İbni Hibban (1338) İbni Huzeyme (198) Tabarani (20/996) Tahavi (1/97 el-Meâni) Hakim (1/169) Ahmed (4/252) Albânî (101 İrva)
(12) Mestler Üzerine Meshetmenin Müddeti

(136) Huzeyme bin Sabit (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Mestler üzerine meshetmekte müddet, seferi olan için üç gün üç gece, mukim olan için bir gün bir gecedir’ buyurdu.”
İbnu’l-Carud (86) Ebu Davud (157) Tirmizi (95) İbni Mace (554) İbni Hibban (1329) Humeydi (435) Tabarani (3749 M. Kebir) Darekutni (1/194) Beyhaki (1/277281) Begavi (237) Ahmed (5/214)

Üst Ana Sayfa Alt