Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Abdestte Dirseklerleri ve Ayakları Yıkamamak Gibi Zaruret Var mıdır?

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

Hocam bir sorum olacak abdestle bağlı bu yaptığım sahih mi
Ben günde bir kere abdest alıyorum çünkü annem bir kere yıkamama izin veriyor çünkü kendisi kendisine bakamayacak durumda, aşırı hastayken insan çok haraket edemez ya öyle. Babamda işten gelince bazen yorgun oluyor bazen de beni yıkamak garibine gidiyor çünkü günde bir kere annem yıkıyor ve fazlasını yapamıyor. Bu yüzden her defa garibine gider. Çekiniyorum yani babama diyemiyorum. Anneme çok fazla eziyet vermek istemiyorum, babamdan da fazla çekiniyorum.

Ben böyle yapsam uygun olur mu?

1) dirseklerimi ve ayaklarımı yıkamadan abdest alsam(annem dirseklerimi istesemde yıkamaz çok kızar, ayaklarımada gücü yetmez eyilemez durumda)

2) günde bir kere abdest alsam yormamak için geri kalanını teyemmüm yapsam(annem bir kereye izin veriyor akşamda babam işten gelince sormaya çekiniyorum)
Olur mu?

Benim için çok önemli. Sahih mi oluyor. Olmuyorsa ne yapmalıyım? Allah razı olsun

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah kardeşim;
hatırladığıma göre siz engelli olduğunuzdan tek başınıza abdest almanızda sıkıntı yaşıyordunuz. Eğer böyle ise annenizin yardımıyla da olsa su ile aldığınız abdestten sonra yeni abdeste yardım edecek kimse bulamamanız durumunda teyemmum ile abdest alabilirsiniz.
Fakat su ile abdest aldığınızda abdestin farzlarından olan topuklarla birlikte ayaklar ve dirseklerle birlikte elleri yıkamak farzdır, aksi takdirde abdest sahih olmaz. Rabbim yardımcınız olsun.

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Çok teşekkür ederim hocam. Allah razı olsun. Ama topuk yıkamak hiç mümkün değil ya ben de. Annem eğilemiyor benimde ayaklar açılmıyor. Bu durum da teyemmüm alabilirmiyim. Çünkü annemin durumu çok iyi değil de.
Bir de hocam su verecek biri varsa dediniz ya. Bu durumda babam annem gibi olmadığından, işten geldiğinde babamdan istemem farz mı oluyor? Anneme yardım için biri geliyor(beni oturtmak için) ama hem namahrem ve hemde evin bütün işlerini yapıyor diye asla söylemiyorum.
Ozaman şöyle mi yapıcam babam gelene kadar teyemmüm, babam gelirkende abdest(eğer kabul etmesse gene teyemmüm) olur mu böyle? Birde gece 5 de hiç kimse abdeste yardım etmez bu zaman da teyemmüm olur mu? Hakkınızı helal edin sizide yoruyorum

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Baban da olsa abdest almana yardımcı olabiliyorsa su ile yıkaman uygundur. Eğer yıkama ve abdeste yardımcı olacak kimse yoksa sabah vs gibi durumlarda teyemmum alabilirsin.

Üst Ana Sayfa Alt