Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Açıköğretim ( Aöf )

A Çevrimdışı

Ademoqlu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bende bir öneri yapıyım inş. Yardımcı kaynak olarak "Konu Özetli Soru Bankası"nı tavsiye ederim. Allah zihin açıklığı versin.

Son düzenleme:
Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Ben kitaplarına ve ders kitaplarına çalışmıyorum sadece özet videolarına ve özet notlarına bakıyorım yeterli oluyor.. Ama içinde faydalı şeyler de buldum.. Bazen öyle şeyler söylüyorlar ki, şeriattan öule bahsediyorlar ki; diyorum kendime: bunlar bu yazdıkları şeyden benim anladuklarımı anlasalar kendi sistemlerine baş kaldırırlar.. Evet yani güzel şeyler var içinde ama sanki kendileri yazmamış ya da anlamamış.. Mezheb olarak da genel olarak hanefi mezhebi üzerine tabii.. Öyle işte
Kendi fikirlerine zıd yazılar bile okudum. Ama denildiği gibi anlamak başka mesele.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Bende bir öneri yapıyım inş. Yardımcı kaynak olarak "Konu Özetli Soru Bankası"nı tavsiye ederim. Allah zihin açıklığı versin.

Tam bir hafta sınavlara hazırlandım, geçebileceğime de emindim. Ama Allah azze ve celle nasip etmedi.

Aslında konu başlığının bu yazıyla pek alakası olmayabilir ama hayatımıza yön veren bir mesele olduğu için bahsedeceğim inşallah.

Hayatımda 2-3 yerde “inşallah” kelimesinin önemini ve imtihan sebebi olduğunu öğrendim. Bunlardan biri de sınava bir gün kala başıma geldi (korona virüs öncesi). Bir kardeşten sınavlara benimle gelmesini rica ettim. Kendisi “olur” dedi. Sınavı geçip geçemeyeceğimi sordu. Bende “geçerim, bir haftadır harıl harıl çalışıyorum” dedim. Dedikten 3 dk sonra kardeş bana bir şey hatırlattı. “Yarın sabah programımız var. Şimdi hatırladım” dedi. Sonra çay bahçesine gittik ve uzun uzun “inşallah” kelimesinin ve yaşantımıza aktarmamızın mahiyetini konuştuk.

Bununla ilgili çok örnek vardır. İşte bende bu sebeple sınavlara giremedim. İlk sınavda da programım vardı, ikincisinde de. Programlar bensiz olamayacak kadar önemliydi. Bu sene ikinci hikmetsiz tavrımda, kimseyle istişare etmeden yoğunluğum gerekçesiyle ikinci dönem kayıtlarını yapmamamdı. Allah azze ve celle bir musibet gönderdi ve insanlar evlerinde sınava girdi. Bu da bana nasip olmadı.

Rabbim dilemeyince olmuyor. Rabbim hayırlısıyla bitirmeyi nasip etsin.

Üst Ana Sayfa Alt