Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Adap Ile Alakali Tavsiye Kitap

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum arkadaslar.ben adabla alakali kitap tavsiyesi istiyorum sizden.adabtan maksat ilim ogrenme adabi ya da sofra adabindan ziyade nerde ne konusulur.ayni seyi daha kibar karsi tarafi uzmeden nasil soylerim vs.

Mesela bir sey anlatirken karsi tarafa: bak hava atiyor bilgisiyle gibisinden gecmemeli.sadece bilgisini aktariyor demeli

Misal bir sahada uzman birisine soru sorarken benim sorduklarimin sadece ogrenme amacli oldugunu anlamali karsi taraf kesin olarak.onu denedigimi dusunmemeli ya da senden cok biliyorum seklinde anlamamali.

Ikinci olarak ozguvenimi nasil kazanabilirim?kendime hicbir konuda guvenmiyorum.yapamam ben bunu diyorum hemen.eger toplu olarak yapilacak bir seyse hemen geri duruyorum.cunku ben beceremem bunu diye dusunuyorum.denemeyip yapamazsam sanki dunyanin sonu gibi dusunup yapamam deyip isin icinden cikiyorum.

Ama yalniz basina yapilcak bir seyse o aradigim seyi bulmadan da ogrenmeden de uyumam.o derece onemserim bilgiyi.

Bu her alanda gecerli.degisik ornek olmasi acisindan konusmak gerekirse misal evlenmek icin birisiyle goruscek olsam acaba beni begenmez mi diye dusunurum.ve evet begenmez fikri agir basar.gorusmek icin yanasmam uzun zaman alir bu arada da o is yatar buyuk ihtimalle

Kisacasi nasil kendime her alanda guveni saglayabilirim?ayrica ozguven olmamasi cekingenlik sorununu da ortaya cikariyor.zaten cekingen kisi kendini begenmeyen ozguvensiz kisi demek bence

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum arkadaslar.ben adabla alakali kitap tavsiyesi istiyorum sizden.adabtan maksat ilim ogrenme adabi ya da sofra adabindan ziyade nerde ne konusulur.ayni seyi daha kibar karsi tarafi uzmeden nasil soylerim vs.

Mesela bir sey anlatirken karsi tarafa: bak hava atiyor bilgisiyle gibisinden gecmemeli.sadece bilgisini aktariyor demeli

Misal bir sahada uzman birisine soru sorarken benim sorduklarimin sadece ogrenme amacli oldugunu anlamali karsi taraf kesin olarak.onu denedigimi dusunmemeli ya da senden cok biliyorum seklinde anlamamali.

Ikinci olarak ozguvenimi nasil kazanabilirim?kendime hicbir konuda guvenmiyorum.yapamam ben bunu diyorum hemen.eger toplu olarak yapilacak bir seyse hemen geri duruyorum.cunku ben beceremem bunu diye dusunuyorum.denemeyip yapamazsam sanki dunyanin sonu gibi dusunup yapamam deyip isin icinden cikiyorum.

Ama yalniz basina yapilcak bir seyse o aradigim seyi bulmadan da ogrenmeden de uyumam.o derece onemserim bilgiyi.

Bu her alanda gecerli.degisik ornek olmasi acisindan konusmak gerekirse misal evlenmek icin birisiyle goruscek olsam acaba beni begenmez mi diye dusunurum.ve evet begenmez fikri agir basar.gorusmek icin yanasmam uzun zaman alir bu arada da o is yatar buyuk ihtimalle

Kisacasi nasil kendime her alanda guveni saglayabilirim?ayrica ozguven olmamasi cekingenlik sorununu da ortaya cikariyor.zaten cekingen kisi kendini begenmeyen ozguvensiz kisi demek bence

Bana bir kitap soyle
Sana derdimi anlatayim gibi olmus bu.
Allah yardimcin olsun.
Belki de bazi seyleri gozunde fazla büyütüyorsun.

UmmRevaha Çevrimdışı

UmmRevaha

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Kardeş istediklerinizi ne yazık ki sadece kitap okuyarak öğrenmek mümkün değil.Bazı şeyleri yaşayarak ve tecrübe ederek öğrenebilirsiniz.Ve her zaman söylediğim bir şeydir Allah Rasulu s.a.v in ve sahabelerinin hayatlarını öğrenmeye çalışın bence bütün adab ancak ordan öğrenilebilir.

Başka bir konuda da tavsiye etmiştim ama tekrar sabit kılar :)

Edebul-Mufred -İmam Buhari-

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeş istediklerinizi ne yazık ki sadece kitap okuyarak öğrenmek mümkün değil.Bazı şeyleri yaşayarak ve tecrübe ederek öğrenebilirsiniz.Ve her zaman söylediğim bir şeydir Allah Rasulu s.a.v in ve sahabelerinin hayatlarını öğrenmeye çalışın bence bütün adab ancak ordan öğrenilebilir.

Başka bir konuda da tavsiye etmiştim ama tekrar sabit kılar :)

Edebul-Mufred -İmam Buhari-

Kitap tavsiyesi icin tesekkurler.evet peygamber ve sahabe hayati muhim her konuda.

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kendimin de gayet normal olduguna kendimi nasil ikna edebilirim acaba?
Ileride bu sebepten oturu cok firsati kacirabilirim.suan bile zarari dokunuyor.kendini ifade edemezsen yanlis anlasilmalar bile ortaya cikabiliyor
Normalden kasit onlarin da benim gibi oldugu.yani rahatca konusabilmek.

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
Bircok kitap var bu konuda.tavsiye edebileceginiz kitap var mi?yoksa rastgele alip okuyacagim
Benim tavsiye edebileceğim kitablar...
Aklıma gelenleri yazayım.

Ben dünyanın en akıllı insanıyım.

Kişisel başarı için 100 ipucu

Herşey beyinde başlar

Insanları etkileme yolları

(Özür dileyerek yaziyorum) Sadece aptallar sekiz saat uyur.

Doğan cuceloglunun da bir kitabı vardı. Adını hatırlayamıyorum. Hatırıma gelirse yazarım InşaAllah.

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benim tavsiye edebileceğim kitablar...
Aklıma gelenleri yazayım.

Ben dünyanın en akıllı insanıyım.

Kişisel başarı için 100 ipucu

Herşey beyinde başlar

Insanları etkileme yolları

(Özür dileyerek yaziyorum) Sadece aptallar sekiz saat uyur.

Doğan cuceloglunun da bir kitabı vardı. Adını hatırlayamıyorum. Hatırıma gelirse yazarım InşaAllah.

Kitaplar icin cok tesekkurler.eve gecince ilk isim dediklerinizi alip okumak olacak ins.
Akliniza gelince onu da yazin ins.
Baska tavsiye etmek isteyen varsa onlari da bekliyorum☺

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Kitaplar icin cok tesekkurler.eve gecince ilk isim dediklerinizi alip okumak olacak ins.
Akliniza gelince onu da yazin ins.
Baska tavsiye etmek isteyen varsa onlari da bekliyorum☺

İçindeki devi uyandır - anthony robbins
Dogan cuceloglu - savaşçı + iletisim donanımları ( bu adamın çoğu kitabi guzel)
Muhammed bozdag - ruhsal zeka
Üstün dokmen - küçük şeyler serisi

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İçindeki devi uyandır - anthony robbins
Dogan cuceloglu - savaşçı + iletisim donanımları ( bu adamın çoğu kitabi guzel)
Muhammed bozdag - ruhsal zeka
Üstün dokmen - küçük şeyler serisi
Baktim da bazi kitaplarin yorumlarina cok sevilen kitaplar gibi duruyor.tesekkurler kitap adlari icin.
Bu kitaplari okuduktan sonra bu sefer fazla ozguven yuklemesi olmasin:)

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Baktim da bazi kitaplarin yorumlarina cok sevilen kitaplar gibi duruyor.tesekkurler kitap adlari icin.
Bu kitaplari okuduktan sonra bu sefer fazla ozguven yuklemesi olmasin:)

Icindeki devi uyandirdan basla bence
Baba kitap o

.

Her kişisel gelişim kitabi da okunmaz
En son bir kitap okumaya çalıştım psiko vakalar var, hastalar, verilen tepkiler calismalar filan yarısından sonra firlattim kitabi

Mustafa Ulusoyun bu minvalde serisi vardi mesela
Aynalar koridorunda ask ve giderken bana birseyler soyle.. Ask mesk kitaplari değil renkler ve karakterler var sonraki kitabinda ise ölüyor karakterler birbir.
Bir insanin nerden gelip nereye gittiğini anlatır, sonunda cevabi da verdirir. Ay terapisi de guzeldi mesela. Orada da vakalar var.

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Alketa Tamam icindeki devi uyandir ile baslayayim sonra karar veririz hangisiyle devam edecegime.

Karakterler kitabini da merak ettim aslinda.ne cins insanlar varmis gormek acisindan:)

Bir sey sorayim: kisileri ilk tanidigimiz haliyle mi hep hatirlariz?ilk algi cok mu onemli?yani biz onu kibirli olarak tanidiysak ister istemez konusmalarini o sekilde mi anlar ister insanlar?yani baska turlu de anlama sansi var ama onu oyle tanidigi icin ilk basta o diger yoruma mi gider akli hemen.demek istedigimi anlatabildim mi bilemedim:kötü:

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
Bir sey sorayim: kisileri ilk tanidigimiz haliyle mi hep hatirlariz?ilk algi cok mu onemli?yani biz onu kibirli olarak tanidiysak ister istemez konusmalarini o sekilde mi anlar ister insanlar?yani baska turlu de anlama sansi var ama onu oyle tanidigi icin ilk basta o diger yoruma mi gider akli hemen.demek istedigimi anlatabildim mi bilemedim:kötü:
Genelde ilk izlenim etkili olabiliyor. Ama tanıyıp konuştukça kişinin karakterini cozebilirsiniz.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Alketa Tamam icindeki devi uyandir ile baslayayim sonra karar veririz hangisiyle devam edecegime.

Karakterler kitabini da merak ettim aslinda.ne cins insanlar varmis gormek acisindan:)

Hz ömerin ALLAH ondan razı olsun bır sozu vardı yanlıs hatırlamıyorsam.

Kişinin nasıl bır kımse oldugunu ogrenmek ıstıyorsan ıhtıyacı olmadıgı kımselere nasıl davrandıgına bak.

Gercekten de oyle ben denedım ve faydalı buluyorum.bu sozu.

Üst Ana Sayfa Alt