Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Adiyat Suresi Tefsiri Nin Konusu Nedir?

talebe9303 Çevrimdışı

talebe9303

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
selamün aleyküm. bir kaç gün önce adiyat surenin mealini okuduğumda aklıma atlıların mucahit olduğu ve ve bir cihad meydanından bahseldiğini düşünmüştüm.

1. Harıl harıl koşanlara,
2. (Nallarıyla) çakarak kıvılcım saçanlara,
3. (Ansızın) sabah baskını yapanlara,
4. Orada tozu dumana katanlara,
5. Derken orada bir topluluğun ta ortasına girenlere yemin ederim ki ,
6. Şüphesiz insan, Rabbine karşı pek nankördür.
7. Şüphesiz buna kendisi de şahittir,
8. Ve o, mal sevgisine de aşırı derecede düşkündür.
9. Kabirlerde bulunanların diriltilip dışarı atıldığını düşünmez mi?

bu sabah adiyat suresinin tefsirini internetten biraz araştırdım ve anlatım tarzını sevdiğim ve takip ettiğim alimlerden ilk Nouman Ali Khan dan tefsirini dinledim

8:23 dakikaya dikkat

fakat kendisi surede geçen atlıların, dünya ve dünya malına körü körüne atılan kimselere benzetildiğini vurgulamış. belkide ben öyle anladım kesin konuşmak istemiyorum. birde farklı bir alimden dinlemek istedim Ubeydullar Arslar diye birinden biraz dinledim. kim olduğunu bilmiyorum. kendisi suredeki atlıları kafirlerin üstüne atılan mucahitler olarak nitelendiriyor.

10. dakikaya dikkat

velhasıl kardeşler 2 sinin tefiri çok farkı yerlere çıkıyor gibime geldi. belki ben anlamamış olabilirim. konu hakkında sizlerinde yorumunuzu almak istiyorum. surenin tesfiriyle ilgili yönlendirmek istediğiniz bir alim varsa dinlemek isterim.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah;

kardeşim; bir surenin veya ayetin mevzusu videolardan ziyade, ummetin mûteber kabul ettiği mufessirlerin tefsirlerinden istifade edilerek fikir sahibi olunur. Daha sonra videolardaki veya farklı düşüncelerdeki kişiler ona göre değerlendirilir.
Sormuş olduğunuz Adiyat suresi cihad eden seriyyeler hakkında bahsedilmektedir. Surenin nuzûl sebebi hakkında;

Bezzâr. İbn Ebî Hatim ve Hâkim'in İbn Abbâs (r.anhuma)'dan rivayetlerinde o şöyle anlatıyor:
Peygamber (s.a.v.) bir keresinde bir seriyye (atlılar) göndermiş ve göndermesinin üzerinden bir ay geçmesine rağmen onlardan bir haber gelmemişti. İşte onlar hakkında olmak üzere bu Sûre nazil oldu. (Suyûtî, Lubâbu'n-Nukûl, c. 11, sf: 199-204)

Mukatil'den gelen bir haber konuyu biraz daha açar:
Allah'ın Rasûlu (s.a.v.), Kinâne'den iki kabile üzerine el-Munzir ibn Amr el-Ansârî komutasında bir seriyye göndermişti. Uzun bir zaman geçib de onlardan bir haber gelmeyince yahudiler ve munafıklar Rasûlullah (s.a.v.)'ın ashabından birisini gördüklerinde ona işaretle aralarında fısıldaşmaya başladılar. O mu'min de zannederdi ki seriyyeye katılan yakınlarının başına bir şey geldi; babası veya kardeşi veya amcası öldürüldü ve buna üzülürdü. İşte sûre bunun üzerine nazil oldu. (Ebu'l-Ferec Cemaleddin Abdurrahman ibn Ali ibnu'l-Cevzî, Zâdu'l-Mesîr fî İlmi't-Tefsîr, c. IX, sf: 207)