Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

AĞIZ TEMİZLİĞİ VE MİSVAK

H Çevrimdışı

hümam

Üye
İslam-TR Üyesi
Peygamber Efendimizin ağız temizliği konusunda misvağı tavsiye etmiş ve 'eğer ümmetime ağır gelmeyeceğini bilsem her abdest alışlarında misvak kullanmalarıın emrederdim' demiştir.
Misvağı ıslattığınızda fırça gibi bir hal alır ve kullanımı kolaylaşır.Misvak hem dişe hem de göze faydası vardır.
''Misvak ağız için temizlik,Allahu Teala'nın rızasına sebep ve gözlere de ciladır.Misvakta on hassa vardır:ağzı tatyib eder, diş etlerini güçlendirir,göze cila verir,balgamı giderir,diişin çürümesini önler,sünnete uygun olur,melaikeyi sevindirir,Rabbi razı eder,hasenatı artırır,mideye sıhhat verir.Misvak kullanın.Zira mşsvak ağzı temizler ve Rabbin rızasını kazandırır.'' hadisi şerif
Misvak erkeğin fesahatini artırır.fesahat güzel konuşmak demektir.sesin oluşumunda dişlerinde fonksiyınu olduğu için.temiz ve bakımlı dişlerin sesin güzelleşmesine katkıda bulunacağına işaret ediliyor.''niçin sararmış dişleriniz ile huzuruma giriyorsunuz?Misvak kullanınız!'' Bu hadisi şerifte ağız ve diş bakımı yapmayanlara bir azarlama var.Hem kendilerine zarar verdiklerinden hem de kötü görünüşleriyle ve ağız kokularıyla başkalrına zarar verdikleri işaret edilmekte.
Şu dört şey Peygamberlerin sünnetlerindendir:sünnet olmak,koku sürünmek,misvak kullanmak,evlenmek.
Peygamber Efendimiz misvağa o kadar önem vermişlerdir ki üzerlerine farz olacağını zannetmişlerdir.Ayrıca peygamberimiz misvak kullanmadan uyumazlardı ve uyandıklarında da ilk olarak misvak kullanırlardı.Misvağın suyunu da içen Peygamberimiz ''bu türlü içmek daha iyi hazmı daha kolay ve sıhhate daha uygundur'' demişlerdir.

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
misvak;
son dört parmak kalana kadar kullanılabilir.
çünkü, son dört parmak kadar kalan yerde, dişlerden dişetlerinden misvağın aldığı mikroplar depolanır.

misvak ile ilgili bir hikaye de vardır.
tam isimleri ile bilmiyorum.
bildiğim kadarıyla yazıyorum.

bir savaşta, ekmek erzak kalmamış.
ne yapalım ne edelim diye düşünürken, komutanın aklına misvakların içinde dişlerden alınan yemek parçaları v.s olduğu aklına gelir ve askerlere;
-"misvaklarını yiyiniz" demiş.
askerlerin misvakları yediklerini gören düşman askerler;
-"bunlar odun yiyor, bizi de yerler" diip, savaş alanından kaçmışlardır.

bu hikaye de misvağın ne kadar önemli bir temizlik malzemesi olduğunu gösteriyor.

bir konu daha arzedeceğim arkadaşlar;
misvaklı diş fırçası çıkaran firmanın gücüne bakın arkadaşlar.
tarım bakanlığı alt komisyonu;sakıncalı bitkiler arasında misvağı da eklemiş.

kaç bin senelik misvak zararlı bitkilerdenmiş!!!
Allah tan başbakan da güldü de, işi düzelteceklermiş.

S&S

E Çevrimdışı

engince

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
heheheeeee
ben sadece gülerim kardeşim bu tarım bakanlığının yaptığına
Allah akıl fikir versin ne diyeyim

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
engince ' Alıntı:
heheheeeee
ben sadece gülerim kardeşim bu tarım bakanlığının yaptığına
Allah akıl fikir versin ne diyeyim

bi o mu..

A vitaminli sakız çıkaran firmalarda;
papatya çayını sağlığa aykırı diye rapor etmişler.
en çok A vitamini papatya da bulunuyo ya..

L Çevrimdışı

loves

Üye
İslam-TR Üyesi
yeterki menfeatleri olsun onlar icin yapmak zor olmaz...dahada yaparlar...

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
misvak tuketiminde de patlama oldu son gunlerde

Üst Ana Sayfa Alt