Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Aile Efradını Davet Ederken İzlenecek Metod Nasıl Olmalı?

Ubeyde Çevrimdışı

Ubeyde

امنت بالله وكفرت بالطاغوت
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum kardeşlerim

Aile efradını davet ederken yapı itibariyle de böyle olduğum için her seferinde çok fazla duygusallaşıyorum. İzlemem gereken yol hakkında samimi bir öneriye ihtiyacım var kardeşler.

T Çevrimdışı

taevhidicin

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ben de yapı olarak çabuk duygusallaşır ve heyecana kapılırım.
Sanırım önce ön yargılardan kurtulmak gerekiyor. Misal babamın Islâm'a inanikmaz ön yargısı var. Öyleki kabede tavaf yapanları izlerken "şuna bak güya Allah'a tapıyorsunuz sizin Allah'ınız bu taş (hasa) mı? der. Ya da sakallı şalvarlı biri görse hemen on yargıyla bak bunlar hurilerin hayaliyle bu haldeler der.

işin özü bu ön yargıları kırmakta sanırım. Guzel örnekler göstermekte... Maalesef muslumanlar içindeki tuhaf inanışlar veya islami karalayan insanlar sebebi ile insanlar da herkesin böyle olduğuna islamin korkunç olduğuna inanmış.

Baska bi tipleme ise Alimler ne derse odurcular... onlarda olur olmadık herkesden duyduğunu uygular. Alim sorgulanamaz der. Çünkü 30 senedir buna itikad etmiş. Rabita yapma dersin sen alim misin benim şeyhim yap dedi der... şunu şöyle yap bu bidat dersin ben Allah rızası için yapıyorum der...

önce kafalardaki tabuları yıkmak gerek bence. Bunu da doğru dürüst islami yaşayarak islamin zaten olan sevimliligini ortaya koyarak yapabiliriz gibi geliyor.

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Esselamu aleykum kardeşlerim

Aile efradını davet ederken yapı itibariyle de böyle olduğum için her seferinde çok fazla duygusallaşıyorum. İzlemem gereken yol hakkında samimi bir öneriye ihtiyacım var kardeşler.
Aleykum selam
Kardeşim, önce kendi ağırlığını ortaya koyman lazım, bir de emin olmak gerek insanların güvenini kazanmak için. Örneğin anlattıklarını önce sen net bir şekilde yaşamalıdır. Acaba birileri bunları kandırıyor mu ya da bir menfaati mi var bu işte diye şüpheye düşürecek hasletler bulunmamalı davetçide. Bundan sonra ilim gerek ilmi aktarmak için de metod gerek. Nasıl davet yapılacağı hakkında.
Bu konuda Ahmed Önkal'ın Rasûlullah'ın İslam'a davet metodu ve Abdülcelil Candan'ın ömür boyu davet adlı kitaplarından faydalabilirsin

Ubeyde Çevrimdışı

Ubeyde

امنت بالله وكفرت بالطاغوت
İslam-TR Üyesi
Ben de yapı olarak çabuk duygusallaşır ve heyecana kapılırım.
Sanırım önce ön yargılardan kurtulmak gerekiyor. Misal babamın Islâm'a inanikmaz ön yargısı var. Öyleki kabede tavaf yapanları izlerken "şuna bak güya Allah'a tapıyorsunuz sizin Allah'ınız bu taş (hasa) mı? der. Ya da sakallı şalvarlı biri görse hemen on yargıyla bak bunlar hurilerin hayaliyle bu haldeler der.

işin özü bu ön yargıları kırmakta sanırım. Guzel örnekler göstermekte... Maalesef muslumanlar içindeki tuhaf inanışlar veya islami karalayan insanlar sebebi ile insanlar da herkesin böyle olduğuna islamin korkunç olduğuna inanmış.

Baska bi tipleme ise Alimler ne derse odurcular... onlarda olur olmadık herkesden duyduğunu uygular. Alim sorgulanamaz der. Çünkü 30 senedir buna itikad etmiş. Rabita yapma dersin sen alim misin benim şeyhim yap dedi der... şunu şöyle yap bu bidat dersin ben Allah rızası için yapıyorum der...

önce kafalardaki tabuları yıkmak gerek bence. Bunu da doğru dürüst islami yaşayarak islamin zaten olan sevimliligini ortaya koyarak yapabiliriz gibi geliyor.

Aleykum selam
Kardeşim, önce kendi ağırlığını ortaya koyman lazım, bir de emin olmak gerek insanların güvenini kazanmak için. Örneğin anlattıklarını önce sen net bir şekilde yaşamalıdır. Acaba birileri bunları kandırıyor mu ya da bir menfaati mi var bu işte diye şüpheye düşürecek hasletler bulunmamalı davetçide. Bundan sonra ilim gerek ilmi aktarmak için de metod gerek. Nasıl davet yapılacağı hakkında.
Bu konuda Ahmed Önkal'ın Rasûlullah'ın İslam'a davet metodu ve Abdülcelil Candan'ın ömür boyu davet adlı kitaplarından faydalabilirsin

Cezakumullah khayr. Görüşlerinize katılıyorum. Sanırım anlattıklarımızı somut olarak yaşantımızla da ispat etmek gerek ki güvenlerini kazanalım ,kalpleri ısınsın. Bir de bu daveti yaparken sabır da çok onemli diye düşünüyorum ki benim bu konuda da hatalarım var. Akhi bahsettiğin kitapları okuyarak uygulayacağım inşaAllah, çünkü yanlış bir metod izleyerek işi daha da zora sokmak istemiyorum. Bu vesileyle Allah ben ve benim gibi kardeşleri muvaffak etsin. Bizi ve ailelerimizi hidayette buluştursun. Samimi dualarınıza ihtiyacım var kardeşler, vesselamu aleykum.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aleykumselam ve rahmetullah ve berekatuhu kardeşim
Nuh aleyhselam 995 yıl yaşayıp davet etti de kendi ailesi bile inanmadı... firaunun karısı ise mümine asiye idi. kalpler Allah'ın elindedir. biz dinimizi en güzel şekilde yaşayalım da zaten bu en doğru davet olacaktır.

Üst Ana Sayfa Alt