Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Ailenin Haberi Olmadan İmam Nikahı Kıyılır mı?

S Çevrimdışı

selin91

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum
Birşey danışmak istiyorum. Benim yaklaşık 1 yıldır görüştüğüm bir erkek arkadaşım var. Fakat benim üniversitemden dolayı şimdilik -1,2 yıl- evlenmemize mümkünat yok. Arkadasım günaha girmekten korkugu icin resmi olarak evlenene kadar imam nikahı kıymak istiyormuş. Fakat anne ve babam şuan buna müsade edemez. Bunu aramızda gizlice yapmamızın bir günahı olur mu?
Ayrıca bana mehir vermek istiyormuş. Mehir in şartları nelerdir? Kendisi verebilecek durumda ise altın dışında ev,araba gibi şeyler istenebilir mi?
Teşekkürler.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam ;

Kardeşim veliden habersiz, gizlice böyle bir nikah cumhuru ulemaya göre câiz değildir. Sadece Hanefi mezhebinde caizdir.
Ayrıca siz bu nikahı yuva kurmak için kıymıyorsunuz! Bu sebeble fitnedir, şeytanın ateşe kapı aralamasıdır!
Zaten nikahsız olarak görüşebiliyor, böyle planlar kurulabiliyorsa ... istikamet üzere olmadığınız, anlaşılıyor.
Sizin gibi pek çok bayan, aileden gizlice iyi niyetlerle dini nikah kıymış, fakat daha sonra bir sebebden dolayı ayrıldıkları zaman çok sıkıntılı dönemler yaşamışlardır.

Üst Ana Sayfa Alt