Alim Kime Denir? Rabbani Alim Kime Denir? Örnek Isimler Verir Misiniz?

zindabad

زينداباد
Üye
KARDEŞLER! MÜSLÜMAN ALEMİNİN EN BÜYÜK PROBLEMLERİNDEN BİRİ İSLAMİ MESELELRDE ALİMLERİN GÖRÜŞÜ DURURKEN KİŞİNİN KENDİ HEVASINDAN KONUŞMASIDIR. BU MESELENİN YANİ KAPALI MESELELERDE BİR ALİME TAASSUB ETMENİN ÖNEMİNİ BİLENLER BİLİR. ASLINDA BİZİM DÜNYADA İSMİNİ DUYMADIĞIMIZ O KADAR ÇOK ALİM VAR Kİ MAALESEF ONLARA HERKESİN ULAŞMA İMKANI YOK.RABBANİ OLARAK YÜZLERCE ALİM VE İLİM TALABESİ VAR MUASSIR ZAMANIMIZDA.MESALA YAKIN ZAMAN DA DUYDUĞUMUZ ŞEYH HADDUŞİ. KENDİSİNİN KUTUBU TİS'A HAFIZI OLDUĞU VE DAHA BİRÇOK İLİMDE İCAZETLİ OLDUĞUNU ÖĞRENDİM.FAZLA UZATMADAN GÖRÜŞLERİNİZİ BİLMEK AÇISINDAN SİZLERE SORUMU YÖNELTİYORUM

SİZCE ALİM KİME DENİR? VE
RABBANİ ALİM KİME DENİR?

VERMİŞ OLACAĞINIZ CEVABA LÜTFEN BU KRİTERE UYAN VARSA BİLDİĞİNİZ MUASSIR BİR ALİM İSMİDE EKLEYİNİZ. DİKKAT ÇEKMEK İÇİN SÖYLÜYORUM LÜTFEN SADECE KENDİ BİLDİĞİNİZİ YAZINIZ KOPYALA YAPIŞTIR YAPMAYINIZ, NAKİL YAPMAYINIZ VE CEVAP VERMEDEN ÖNCE HERHANGİ BİR KAYNAĞI KURCALAMAYINIZ.
not:AKLINIZDAKİ ALİM TARİFİNİ MÜMKÜN MERTEBE YAPMAYA ÇALIŞINIZ VE ALİM İSMİ VERDİĞİNİZDE BU TANIMA UYGUNLUĞUNA DİKKAT EDİNİZ
 
Son düzenleme:

Ebu Said

New member
Üye
ben de fetvasina guvendigin bazi alimleri saymak istiyorum ama dostlar beni topa tutmasin inşallah :)
_ faruk beşer
_ nureddin yıldız
_ ebubekir sifil
_ hayreddin karaman
_ yusuf el karadavi
_ mevdudi
_ vehbe zuhayli
 

Mutedil Olun

New member
Üye
Nureddin Yıldız Hoca'nın alim kimdir isimli epey dersleri var. Selef alimlerinin hallerini dinledikten sonra günümüzde o ayarda bir alim olduğuna ihtimal vermiyorum. Ama onların yolunda giden birçok isim sıralanabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken husus, insan kemal sahibi değildir, her önder şahsiyetin tenkit edilecek bir yönü mutlaka vardır. AMA bunları bizim gibi avamın dile getirmesi en hafif ifadesiyle edebsizlik olur, biz evvela nefislerimizi ıslah edelim, alimlerimiz birbirlerinin noksanlıklarını doldururlar, birbirlerinin hatalarını kendi aralarında düzeltmeye çalışırlar.
Bize düşen ise bu kadar önder şahsiyete sahip iken sadece birine takılıp kalmamaktır. Eğer böyle yaparsak izini sürdüğümüz zaatın hatalı görüşlerini de kabul etmiş oluruz. Hem ona hem kendimize ciddi zararlar veriririz.
Bütün alimleri Rabbimizin bir nimeti olarak görürürüz, hepsinin iyi yönlerini ve görüşlerini alırız, kalbimizin mutmain olmadığı taraflarını görmezden geliriz. Nureddin Hoca'nın tabiri ile söylemek gerekirse, bal arısı gibi çiçek çiçek dolaşırız, toplayabildiğimiz kadar toplarız, bal bittiyse bir çiçekte bekleyip kalamayız. Veya bal çıkaramadığımız çiçeği taşlamamıza gerek yok, belki başkaları o çiçekten nice ballar elde edebilir.

Ashab-ı Kiram her alanda uzman değillerdi. Bir sahabenin kafası feraiz ilmine iyi çalışıyordu, bir sahabenin kafası külliyen fıkıhta iyi idi, bazılarının ezberi kuvvetliydi binlerce hadis rivayet etti, bazıları Kur'an deryası idi. Tek olarak aldığın zaman kusurları gözüne çarpabilir. Ama Ashabı bir bütün olarak alırsan mükemmel bir nesil ortaya çıkıyor. Günümüz önder şahsiyetlerine de bu pencereden bakılmalı diye düşünüyorum.
 

ENSAR

Well-known member
Üye
Şeyh hasan karakaya,mehmet emin akın,beşir eryarsoy,alaaddin palevi,muhammed kutub,süleyman ulvan,makdisi,ebu katade...aklıma ilk gelenler...
 

Hanif Muvahhid

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Üye
-Ibn Teymiyye
-Imam Zehebi
-Ibn Kayyim
-Muhammed b. Abdulvahhap
-Ibn Kesir
-Seyh Abdullatif b. Abdurrahman b. Hasan Alis-Seyh
-Seyh Hamad b. Atik
-Seyh Suleyman b. Abdullah
-Seyh Ishak b. Abdurrahman
-Seyh Ebu Butayn
-Seyh Suleyman b. Sahman
 

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
Üye
Mehmet Emin Akın demişken!!!!!!!!!!!!!DUYURU!!!!!!!!!!! Mehmet Emin Akın hoca bu ayın 26 sından sonra Malawi ve Etiyopya'ya gidecek. Hedefleri ise: 1) Malawi'de 500 aileye tarım desteği 2) Etiyopya'da 2 su kuyusu açmak ve Kur'an bastırıp dağıtacak ve birde hafizlık Medresesi yaptıracak. Bu faaliyetlere katkıda bulunmak isteyenler Hocayla irtibata geçsin inşaAllah( Twitter'i filan var bildiğim kadarıyla)Şimdiden Allah hayırlarınızı kabul etsin Allah'a emanet olun.
 

toprak56

Well-known member
Üye
Türkiyede bildiklerim ;
M. Emin Akın hoca,
Hüsnü AKTAŞ hoca,
Mustafa ÇELİK hoca,
Şahımerdan Sarı hoca,

şimdilik aklıma gelenler bunlar.
 

Benzer konular

Üst Alt