Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Alim Kime Denir, Rabbani Alim Kime Denir, Örnek İsimler Verir misiniz?

zindabad Çevrimdışı

zindabad

زينداباد
İslam-TR Üyesi
KARDEŞLER! MÜSLÜMAN ALEMİNİN EN BÜYÜK PROBLEMLERİNDEN BİRİ İSLAMİ MESELELRDE ALİMLERİN GÖRÜŞÜ DURURKEN KİŞİNİN KENDİ HEVASINDAN KONUŞMASIDIR. BU MESELENİN YANİ KAPALI MESELELERDE BİR ALİME TAASSUB ETMENİN ÖNEMİNİ BİLENLER BİLİR. ASLINDA BİZİM DÜNYADA İSMİNİ DUYMADIĞIMIZ O KADAR ÇOK ALİM VAR Kİ MAALESEF ONLARA HERKESİN ULAŞMA İMKANI YOK.RABBANİ OLARAK YÜZLERCE ALİM VE İLİM TALABESİ VAR MUASSIR ZAMANIMIZDA.MESALA YAKIN ZAMAN DA DUYDUĞUMUZ ŞEYH HADDUŞİ. KENDİSİNİN KUTUBU TİS'A HAFIZI OLDUĞU VE DAHA BİRÇOK İLİMDE İCAZETLİ OLDUĞUNU ÖĞRENDİM.FAZLA UZATMADAN GÖRÜŞLERİNİZİ BİLMEK AÇISINDAN SİZLERE SORUMU YÖNELTİYORUM

SİZCE ALİM KİME DENİR? VE
RABBANİ ALİM KİME DENİR?

VERMİŞ OLACAĞINIZ CEVABA LÜTFEN BU KRİTERE UYAN VARSA BİLDİĞİNİZ MUASSIR BİR ALİM İSMİDE EKLEYİNİZ. DİKKAT ÇEKMEK İÇİN SÖYLÜYORUM LÜTFEN SADECE KENDİ BİLDİĞİNİZİ YAZINIZ KOPYALA YAPIŞTIR YAPMAYINIZ, NAKİL YAPMAYINIZ VE CEVAP VERMEDEN ÖNCE HERHANGİ BİR KAYNAĞI KURCALAMAYINIZ.
not:AKLINIZDAKİ ALİM TARİFİNİ MÜMKÜN MERTEBE YAPMAYA ÇALIŞINIZ VE ALİM İSMİ VERDİĞİNİZDE BU TANIMA UYGUNLUĞUNA DİKKAT EDİNİZ

Son düzenleme:
İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Kur'anı ve Rasullullahın (sav) sünnetini tam olarak bilen, onunla amel eden ve onunla yaşayan Yaşamaya çalışan, hadis, fıkıh, tefsir ve diğer dini ilimlerin birinde veya bir kaçında (Hatta tamamında) derinleşmiş bu konularda icazeti bulunan ve en önemlisi nefes alışı, adım atışı cihaddan ayrı olmayan mücahidler alimdir. Bu vasıfların tamamını taşıyan muassır bir alim bilmiyorum. Aklıma gelenler, (Kimse hatasız değildir tabi)
Mehmet Emin Akın,
Şeyh Hasan Karakaya,
Aleaddin Palevi,
Nureddin Yıldız,
Şeyh Eymen el Zevahiri,
Ebu Muhammed el Makdisi,
Ebu Mariye el kahtani,
Muassır ama şehit inşaa Allah Şeyh Abdullah Yusuf Azzam.

sirati mustakim Çevrimdışı

sirati mustakim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Seyx Ulvan
ebu katade
Bildigim kadariyla moritanyada cok bilgili seyh ve alimler var.genel olarak maliki mezhebi.

E Çevrimdışı

Ebu Said

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ben de fetvasina guvendigin bazi alimleri saymak istiyorum ama dostlar beni topa tutmasin inşallah :)
_ faruk beşer
_ nureddin yıldız
_ ebubekir sifil
_ hayreddin karaman
_ yusuf el karadavi
_ mevdudi
_ vehbe zuhayli

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Seyh Ulvan ve Makdisi bir başka:kptmya:

M Çevrimdışı

Mutedil Olun

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Nureddin Yıldız Hoca'nın alim kimdir isimli epey dersleri var. Selef alimlerinin hallerini dinledikten sonra günümüzde o ayarda bir alim olduğuna ihtimal vermiyorum. Ama onların yolunda giden birçok isim sıralanabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken husus, insan kemal sahibi değildir, her önder şahsiyetin tenkit edilecek bir yönü mutlaka vardır. AMA bunları bizim gibi avamın dile getirmesi en hafif ifadesiyle edebsizlik olur, biz evvela nefislerimizi ıslah edelim, alimlerimiz birbirlerinin noksanlıklarını doldururlar, birbirlerinin hatalarını kendi aralarında düzeltmeye çalışırlar.
Bize düşen ise bu kadar önder şahsiyete sahip iken sadece birine takılıp kalmamaktır. Eğer böyle yaparsak izini sürdüğümüz zaatın hatalı görüşlerini de kabul etmiş oluruz. Hem ona hem kendimize ciddi zararlar veriririz.
Bütün alimleri Rabbimizin bir nimeti olarak görürürüz, hepsinin iyi yönlerini ve görüşlerini alırız, kalbimizin mutmain olmadığı taraflarını görmezden geliriz. Nureddin Hoca'nın tabiri ile söylemek gerekirse, bal arısı gibi çiçek çiçek dolaşırız, toplayabildiğimiz kadar toplarız, bal bittiyse bir çiçekte bekleyip kalamayız. Veya bal çıkaramadığımız çiçeği taşlamamıza gerek yok, belki başkaları o çiçekten nice ballar elde edebilir.

Ashab-ı Kiram her alanda uzman değillerdi. Bir sahabenin kafası feraiz ilmine iyi çalışıyordu, bir sahabenin kafası külliyen fıkıhta iyi idi, bazılarının ezberi kuvvetliydi binlerce hadis rivayet etti, bazıları Kur'an deryası idi. Tek olarak aldığın zaman kusurları gözüne çarpabilir. Ama Ashabı bir bütün olarak alırsan mükemmel bir nesil ortaya çıkıyor. Günümüz önder şahsiyetlerine de bu pencereden bakılmalı diye düşünüyorum.

muhammed bin ali Çevrimdışı

muhammed bin ali

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şeyh Ömer Adurrahman
Şeyh Ulvan
Şeyh Makdisi
Türk kanallarına geçmek istemedim :)

ENSAR Çevrimdışı

ENSAR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şeyh hasan karakaya,mehmet emin akın,beşir eryarsoy,alaaddin palevi,muhammed kutub,süleyman ulvan,makdisi,ebu katade...aklıma ilk gelenler...

H Çevrimdışı

Hanif Muvahhid

Üyeliği İptal Edildi
Banned
-Ibn Teymiyye
-Imam Zehebi
-Ibn Kayyim
-Muhammed b. Abdulvahhap
-Ibn Kesir
-Seyh Abdullatif b. Abdurrahman b. Hasan Alis-Seyh
-Seyh Hamad b. Atik
-Seyh Suleyman b. Abdullah
-Seyh Ishak b. Abdurrahman
-Seyh Ebu Butayn
-Seyh Suleyman b. Sahman

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Mehmet Emin Akın demişken!!!!!!!!!!!!!DUYURU!!!!!!!!!!! Mehmet Emin Akın hoca bu ayın 26 sından sonra Malawi ve Etiyopya'ya gidecek. Hedefleri ise: 1) Malawi'de 500 aileye tarım desteği 2) Etiyopya'da 2 su kuyusu açmak ve Kur'an bastırıp dağıtacak ve birde hafizlık Medresesi yaptıracak. Bu faaliyetlere katkıda bulunmak isteyenler Hocayla irtibata geçsin inşaAllah( Twitter'i filan var bildiğim kadarıyla)Şimdiden Allah hayırlarınızı kabul etsin Allah'a emanet olun.

sirati mustakim Çevrimdışı

sirati mustakim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ben de fetvasina guvendigin bazi alimleri saymak istiyorum ama dostlar beni topa tutmasin inşallah :)
_ faruk beşer
_ nureddin yıldız
_ ebubekir sifil
_ hayreddin karaman
_ yusuf el karadavi
_ mevdudi
_ vehbe zuhayli

Guvenmekle yeginmisin?
Hepsini Kast etmedim.
Amma siffil bir baska .......
Topa tutulmazsin nasihat edilir sana.

Z Çevrimdışı

ziyad el türki

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İmam-ı Azam Ebu Hanife
İmam Şafii
İmam Malik
İmam Ahmed bin Hanbel
İz bin Abdusselam
İmam Nevevi
@Abdulmuizz Fida

toprak56 Çevrimdışı

toprak56

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Türkiyede bildiklerim ;
M. Emin Akın hoca,
Hüsnü AKTAŞ hoca,
Mustafa ÇELİK hoca,
Şahımerdan Sarı hoca,

şimdilik aklıma gelenler bunlar.

halidvelid Çevrimdışı

halidvelid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
M.Emin Akin hocayla Husnu Aktaş( yusuf kerimoglu) Ankara da ayni zamanda arkadastirlar .

Üst Ana Sayfa Alt