Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Allah (c.c.), Bizim Cennete veya Cehenneme Gideceğimizi Bildiği Halde, Neden Dünyaya Gönderdi?

N Çevrimdışı

NurHayat

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
yine bi sitede konu açılmış fakat ben yine yanıt bulamadım...kafam karışmış değil aslında muhakkak cvbı oldunu düşşünüyorum dinimizde cevapsız soru yoktur düşüncesindeyim ...sitede ALLAH HERŞEY BİLİR MADEM CENNET CEHENNEM NİYE VAR BİZİM NEREYE GİTÇEMİZİ BİLMEZMİ? Die soru yöneltmiş bunun cevabını öğrenebilrmiyim?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Allah Cennete veya Cehenneme Gideceğimizi Biliyorsa, Bizi Neden Yarattı?
Çözüldü - Allah Cennete veya Cehenneme Gideceğimizi Biliyorsa Bizi Neden Yarattı?

toprak56 Çevrimdışı

toprak56

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Gereksiz demekten ziyade vesveselere cevap vermemiz lazım. ibrahim ( Aleyhiselam ) rabbimizin kıyamet günü ölüleri dirilteceğini bildiği halde; Elbette inanıyorum, ama açıkça görmek, iyice tatmin olmak istiyorum. belirtmesi gibi düşünmemiz lazım. sonuçta hepimiz insanız. Bir makale veya kitap okuyup ta hayatı değişen insanlar var. Yukarıdaki soruya verilen cevaplar inşaallah kardeşimizi tatmin edip vesvesesini giderir.

K Çevrimdışı

Kafası Karışık

Üye
İslam-TR Üyesi
Allahü Teâlâ dileseydi insanların bir kısmını direkt Cennet'e bir kısmını ise direkt Cehennem'e gönderebilirdi. Fakat Allahü Teâla'nın bu konudaki takdiri insanları imtihan etmek yönünde olduğu için biz Dünya hayatında bir imtihandan geçiyoruz ve imtihandaki ilâhî emir ve yasaklara ne kadar uyup uymadığımızı yaşayarak görüyoruz. Hesaba çekildikten sonra Cennet'e gidecek olan da Cehennem'e gidecek olan da bu imtihanı yaşayarak gitmiş olacağından neden Cennet'te veya neden Cehennem'de bulunduğunu bilecek.

S Çevrimdışı

Serdengeçti a

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleyküm güzel kardeşim naçizane bir şeyler yazayım dedim.sordugun sorunun cevabı insanın kendi nefsine olan sahitligidir. Teşbihtehata olmasın şöyle düşün ikimiz karşılıklı dururken birden sana tokat attım,sen ise niye vurduğumu sorunca,bende bana biraz sonra küfür edecektin ben de onun için vurdum desem ne dersin?etseydim sende vursaydin değilmi.ALLAH ise sen cennet sen cehennem dediğinde ya rab sen her şeyi bilirsin fakat ben de cehennemi hakettigimi gorseydim dememesi icin...BUGUN ŞAHIT OLARAK NEFISLERINIZ YETER...DUA ILE

Mutercime Çevrimdışı

Mutercime

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
yine bi sitede konu açılmış fakat ben yine yanıt bulamadım...kafam karışmış değil aslında muhakkak cvbı oldunu düşşünüyorum dinimizde cevapsız soru yoktur düşüncesindeyim ...sitede ALLAH HERŞEY BİLİR MADEM CENNET CEHENNEM NİYE VAR BİZİM NEREYE GİTÇEMİZİ BİLMEZMİ? Die soru yöneltmiş bunun cevabını öğrenebilrmiyim?

Allah c.c mülk suresi 2'nci ayetinde biz ölümü ve hayatı yarattık kimin daha güzel iş yapabilmesi için bu dünya imtihan dünyasıdır cennet ve cehennem bir gayptır imanın gereği gayba iman etmektir. Kafayı fazla bulandırmamak gerekir şeytana fırsat vermektir

G Çevrimdışı

Genç55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cenab-ı Allah biliyor ama biz bilmiyoruz. Cenab-ı Allah kullarının yaptıklarını öbür dünyada önlerine koyacak. İşte kırdığın kalpler, işte yediğin kul hakları, işte incittiğin gönüller. Sen bunları bunları yaptın artık sende biliyorsun neden cehenneme gittiğini demek için kullarına bu süreyi veriyor.

Ataullah İskenderinin çok güzel bir sözü var. Diyor ki; "Cenab-ı Allah'ın, kullarını bu dünyaya göndermesindeki murad onları bilmek için değil, onları onlara bildirmek içindir."

Üst Ana Sayfa Alt