Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Allah (c.c.), Peygamberler Haricinde Bir İnsanla Uyku ile Uyanıklık Arasında Konuşması Mümkün mü?

• Konbuyu başlatan cimkeriy
  • Başlangıç tarihi
C Çevrimdışı

cimkeriy

Guest
s.a bir sualim olucaktı . benim bir arkadaşım var .hanefi ben hanbeliyim . şimdi bu arkadaşım bana diyorki bir gece yatağımda uzanırken (ozamanlarda ırak savaşı vardı ). insanlara müslümanlara yapılan işgencelerden dolayı gözlerim yaşardı ağlıyordum bu sırada kendimi kaybettim ve bedenımı hissedemez oldum inanılmaz bir korku bedenımı sardı uyumuyordum ama uyanıkda değildim .ruhumu hissediyordum diyor. ve allah benim konuşarak şöyle dedi diyor :kulum dile benden yerine getiricem dedi arkadaşım ise (kalbi ile konuşuyormuş).allahım çok korkuyorum neolur sonra demiş ve uyandım diyor .

şimdi böyle bir olaya ilmi olarak nedenmeli .yani hiç cevap veremedım riya değil gerçek değil .

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Allah (c.c.), peygamberlerden başka, (sıradan) insanlarla konuşması diye bir anlayış ehl-i sunnette mevcut değildir.
Allah bir insanla ancak vahiy sûretiyle veya perde arkasından konuşur. Yahut bir elçi gönderir; izniyle dilediğini vahyeder." (Şu'ra 51)

Allah, peygamberlerle konuşur. Ancak bu konuşma iki insanın karşılıklı konuşmalarına benzetilemez. Bu konuşmanın biçimi Kur'an'da şöyle belirtilir:
"Allah bir insanla (karşılıklı) konuşmaz. Ancak vahiyle (ilham yoluyla, kulunun kalbine dilediği düşünceyi doğurarak), yahut perde arkasından konuşur, yahut bir elçi gönderip izniyle dilediğini vahyeder" (Şû'râ, 42/51)

Allah'ın "perde arkasından" konuşması, Musa (a.s) ile olduğu gibi bir ağaç ya da benzeri bir nesne aracılığı ile konuşmasıdır.
"
Musa, tayin ettiğimiz vakitte bizimle buluşmaya gelip de Rabb'i onunla konuşunca... " (A'raf, 143)
Ey Mûsâ! Seni gönderdiklerimle ve konuşmamla insanlar arasından seçtim.” (A'raf, 144)

Bir elçi göndermesi de kelâmını bir melek
(Cebrail) vasıtasıyla vahyetmesidir.

İlgili Konular:

Allah'ın Konuşması Harf ile mi, Harfsiz mi Konuşur?

https://www.islam-tr.org/konu/allahin-konusmasi-harf-ile-mi-harfsiz-mi-konusur.30529/

Üst Ana Sayfa Alt