Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Allah ile(Allah adını Kullanarak) Aldatanlar

• Konbuyu başlatan Ebu & Dücane
  • Başlangıç tarihi
E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ فَلَا تَغُرَّنَّكُمُ الْحَيَاةُ الدُّنْيَا وَلَا يَغُرَّنَّكُم بِاللَّهِ الْغَرُورُ
Ey insanlar, hiç şüphesiz Allah'ın va'di haktır; öyleyse dünya hayatı sizi aldatmasın ve aldatıcı(lar) da, sizi Allah ile (Allah'ın adını kullanarak) aldatmasın.(Fatır/5)

Geçenlerde konularına göre tasnif edilmiş ayetleri içeren bir kitaba baktığımda karşıma yukarıda ki ayet çıktı. Birçok defa okuduğum bu Ayet-i Kerime, o an beni kapsamı alanına çekti ve üzerinde derin düşüncelere daldım. Özellikle Ayet-i Kerime’nin son kısmı beni son derece etkiledi ‘’Kimse sizi Allah ile aldatmasın’’ kısmını çevremi de gözlemleyerek biraz tefekkür ettim. Acaba ‘’Allah ile kandırma’’ nasıl olur? Diye, Sonra gördüm ki piyasa Allah ile kandıran sahtekarlardan geçilmiyor. Allah’ın adını kullanarak en yüksek makamları işgal edenler, Allah’ın adını kullanarak holdinkleşenler, Allah’ın adını kullanarak çalanlar, çırpanlar, Allah’ın adını kullanarak çevresinde bir sürü insan toplayıp onların sırtına binenler ve Allah’ın adını kullanarak binlerce şeytanlığa imza atanlar. Meğer bu piyasada ne çok Allah ile kandıran veya kandırılan varmış. Bir besmele ve bir ihlas ile binlercesini sarhoş edip kendisinden geçirenleri düşündükçe ‘’Allah ile kandırmanın’’ ne korkunç boyutlarda olduğunu anladım.

Allah Teala aynı uyarıyı başka bir Ayet-i Kerime’de de yapıyor.’’ Ey insanlar, Rabb'inizden korkup sakının ve öyle bir günün azabından çekinip korkun ki, (o gün hiç) bir baba, çocuğu için bir karşılık veremez ve (hiç) bir çocuk da babası için bir şeyi verebilecek (durumda) değildir. Şüphesiz Allah'ın va'di haktır. Artık dünya hayatı sizi aldatmaya sürüklemesin ve aldatıcı(lar) da sizi Allah ile aldatmasın.’’(Lokman:33) Sanırım Allah Teala her iki ayette geçen ‘’Dünya hayatı sizi aldatmasın’’ sözü ile öncelikle Allah ile kandırmaya çalışanlara bir uyarıda bulunarak dünyayı Allah’a tercih etmemeleri gerektiğini söylüyor. Ondan hemen sonra gelen ‘’ Aldatıcı(lar) da, sizi Allah ile (Allah'ın adını kullanarak) aldatmasın.’’ Sözü ile de diğer insanları, Allah ile kandırmaya çalışanlara, kanmamaları konusunda uyarıyor. Allah Teala bu uyarıları tekrarlayarak kendi isminin veya kendisine ait olan bir şeyin sahtekarlığa alet edilmesinin önüne bir set çekiyor ve akıl sahibi kullarını bu konuda açık açık uyarıyor. Aklını kiraya verenler ve Allah’ın ayetlerini dikkate almayanlar ise kandırılmaya ve kullanılmaya mahkumdurlar.

‘’Allah ile kandırma’’ konusunu biraz daha irdelediğimde karşıma bu sahtekarlığın yeni olmadığı aksine kökünün çok eskilere dayandığı gerçeği çıktı. Kur’an’ı Kerim üzerinden araştırma yapınca bu ümmetin sahtekarlarının bu özelliği selefleri kunumunda ki Yahudi ve Hristiyan sahtekarlardan tavarüs ettiklerinin farkına vardım. Aynı uyarıların daha önce ’’ Dininizi az bir menfaat karşılığı satmayın’’ veya ‘’Birçok Ruhban ve din adamı insanların mallarını haksız yere yiyiyorlar’’ şeklinde onlara da yapıldığını gördüm ve onlar üzerinden bu ümmetin defaatle uyarılmıştır.

Velhasıl bütün kandırmalar ve aldatmalar kötü olduğu halde kandırmaların ve aldatmaların en kötüsü Allah ile yapılan kandırma ve aldatmadır. Mukaddesatın, menfaat ve rant elde etme aracı yapılmasından daha kötü ne olabilir ki? Allah ile kandırılan ve aldatılanlara gelince, bu kadar açık uyarılardan sonra Allah ile kandırmaya çalışan sahtekarlara açık kapı bırakanlar kandırılmaya binlerce defa hak ediyorlar.
alıntı

Üst Ana Sayfa Alt