Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Allah Öleceklerin Ecelini Şaban’da Yazar. İstiyorum ki Ben Oruçlu İken Ecelim Gelsin Hadisi Sahih mi?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Soru :
"Allah o sene ölecek bütün canlıların ecelini Şaban’da yazar. İstiyorum ki ben oruçlu iken ecelim gelsin." (Beyhaki) hadisi sahih midir?

Cevab:

Âişe (Radıyallahû anhâ) 'dan rivayet edildiğine göre; Peygamber (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) Şaban boyunca oruç tutardı. Ben bunu ona sordum. O buyurdu: “Allah o sene ölecek bütün canlıların ecelini Şabanda yazar. İstiyorum ki ben oruçlu iken ecelim gelsin.”
(Ebu Yala el Mevsili, Musned, 8/31, Hadis no: 4911)
Kaynağı tahkik eden Huseyin Selim Esed ed Darani, bu rivayetin zayıf olduğunu bildirmiştir. (Ebu Yala el Mevsili, Musned, 8/31, Hadis no: 4911)

Rivâyeti Ebu Yala rivayet etmiştir. Senedinde yer alan râvilerden Muslim b. Halid hakkında olumsuz değerlendirmeler yapılmakla beraber sika olduğunu söyleyenler de vardır. (Heysemi, Mecmau’z Zevâid, Hadis no: 5156)

Konuyla ilgili sahih bir rivâyette “Allah o sene ölecek bütün canlıların ecelini Şaban’da yazar. İstiyorum ki ben oruçlu iken ecelim gelsin” kısmı yoktur. Bu husus da sorudaki hadis rivayetinin zayıf olduğuna delil olabilir.
Aişe (Radıyallahû anhâ)’nın şöyle dediği rivayet edilmiştir:

Peygamberin Ramadan ayı dışında herhangi bir ayı tamamen (veya büyük bir kısmını) oruçla geçirdiğini hiç görmedim. (Ramadanın dışında) Şaban ayından daha fazla oruç tutuğu bir ayı da görmedim.”
(Buhari, Savm, 52; Muslim, Sıyam, 1156, 175-176)

Sorudaki hadisin geçtiği kaynak kolarak verilen Beyhaki'de, sahih olan Buhari ve Muslim’den naklettiğimiz sahih rivayetler mevcutken; sorudaki metnin anlamında
Beyhaki’nin “es-Sunenu’l-Kubra, es-Sunenu’s-sağir, ed-Daavat, Şuab’ul-İman” gibi eserlerinde “Allah o sene ölecek bütün canlıların ecelini Şaban’da yazar…” kısmı yoktur!

Üst Ana Sayfa Alt