Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Allah'tan Başkası Adına Yemin Etmek

• Konbuyu başlatan Ebu & Dücane
  • Başlangıç tarihi
osman1987 Çevrimdışı

osman1987

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Şimdi namus ve şeref uzerine yemin eden kafir mi degil mi?

Namus ve şeref üzerine yemin ederken içerisinde şirke götürecek bir söz söylerse.Mesela laik olacağıma,demokrat olacağıma namusum ve şerefim üzerine yemin vs gibi bu yemini eden içerisinde şirk sözler olduğu için kafirdir.Ama kişi namus ve şeref sözünü Allah teala kadar tazim etmeden yada gelişi güzel ağzından çıkararak içerisinde kendisini şirke küfre sokacak söz söylemezse bu küçük şirktir.Bu sabah yemek yersem namussuz şerefsizim demesi mesela.

S Çevrimdışı

sedabalci

Üye
İslam-TR Üyesi
Namus ve şeref üzerine yemin ederken içerisinde şirke götürecek bir söz söylerse.Mesela laik olacağıma,demokrat olacağıma namusum ve şerefim üzerine yemin vs gibi bu yemini eden içerisinde şirk sözler olduğu için kafirdir.Ama kişi namus ve şeref sözünü Allah teala kadar tazim etmeden yada gelişi güzel ağzından çıkararak içerisinde kendisini şirke küfre sokacak söz söylemezse bu küçük şirktir.Bu sabah yemek yersem namussuz şerefsizim demesi mesela.

Memurlar o zaman kafir mi? yani istifa etmeleri mi gerekir yoksa nasuh bi tövbe mi etmeliler...

S Çevrimdışı

sedabalci

Üye
İslam-TR Üyesi
https://www.islam-tr.org/konu/memur...i-sozlesmeleri-imzalamanin-hukmu-nedir.18863/
Bu konuya bakarsanız faydalı olur inşâAllah.
Her memurluk yemini okuyan kâfir olmaz. Alimler arası farklı görüşler var. İkrah durumu olabilir. Sıkıntı inanarak okuyanda

Ikrah ölüm tehdidi ve uzuv kesilmesi tehdidi değil mi? Bunu neden soruyorum. Ben de memurum. Ve o lanet kağıdı imzaladım. Elbette ben de inanmayarak imzaladım. Ama bunun geçerli bi sebep olmayacağını düşünüyorum ve kafir miyim musluman miyim neyim ben diye aglayip. duruyorum.

Üst Ana Sayfa Alt