Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü "Anadolu Aleviliği" veya "Kızılbaş Alevilik" Nedir?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Hocam peki böyle inandıklarını yanlız kendi sözlü beyanlarındanmı biliyoruz?
Bizim gibi akide kitapları, dini metinleri vs yazılı bir şeyleri yokmu?
Alevilerin büyük ekserisi İslam'a ait olmadıklarını, hatta İslam öncesinden geldiklerini, Ali (r.anh)'ında Aleviliğe geçtiğini vs söylerler. Önce kendi içlerinde karar kılmaları lazım. Zaten sağlam bir inançları, kitabları olsa ittifak ederlerdi. Hal böyle olunca bunların sahih bir akide veya iman kitabını ben bilmiyorum. Genelde halk arasında menkıbe tarzında Ali (r.anh)'ı aşırı övüp tazim ettirici okuyup naklettikleri efsaneleri vardır.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ali Haydar Saygılı'nın "Kızılbaş Alevi Rönesansı" isimli eseri var. Orda anlatıyor genel olarak neye inandıklarını

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Alevilerin büyük ekserisi İslam'a ait olmadıklarını, hatta İslam öncesinden geldiklerini, Ali (r.anh)'ında Aleviliğe geçtiğini vs söylerler. Önce kendi içlerinde karar kılmaları lazım. Zaten sağlam bir inançları, kitabları olsa ittifak ederlerdi. Hal böyle olunca bunların sahih bir akide veya iman kitabını ben bilmiyorum. Genelde halk arasında menkıbe tarzında Ali (r.anh)'ı aşırı övüp tazim ettirici okuyup naklettikleri efsaneleri vardır.

Kitaplari olaydi keske, bizim icin de kesin bir ayrim yapmak kolay olurdu. Kendileri de; yol ayrimini net sekilde gorup, ya ucanlari gibi ya da bizim gibi devam eder ve adlandirma almak zorunda kalirlardi kendilerine.

Ama nasil olsun ki tabi..

Ben 15 yasinda miydim neydim. Kiz kuzenim, sehirdisina okumaya gitmisti. Orada bir Alevi cocukla geziyormus uzun zamandir. Dayim haber alinca atladi gitti, ortaligi yikti. Cocuk niyetim ciddi demis bir de dayima. Dayim iyice delirmisti. Bunlar saz calip oynayarak ibadet eder diyordu. (Semahi diyor).

O zaman duyup ilk arastirmistim. "Alevi de ne ki" diye?

Bir de ondan onceydi sanirim; bizim yazlikta Atilla diye kilic kolyeli bir cocuk vardi. Hosuma gidiyordu kolyesi. Ben de almistim. O da aleviyim demisti galiba ama ben tabi anlamadigim icin unuttum gitti..

Sonra bu kuzen olayi oldu. Ben hala kolyeliyim ama...

Ondan da sonra Şişli'de bir pasaja girmistim. 2 tane adam isaretleserek beni gosterdiler birbirlerine. Gelip anlamadigim seyler dediler, bir de bizden falan dediler birbirlerine benim icin, gulumseyerek. En son baktilar birsey anlamiyorum. Zulfikar'i taniyor musun dedi biri. Ben de tanimiyorum dedim.. ( Orda kursum vardi, ben de zannettim kursta Zulfikar diye bir cocuk var =))

Sonra korktum kactim..

O zamanlar gazetelerin verdigi ansiklopediler var. Net falan yok. Actim baktim bu zulfikar neymis diye.

Tabi tum parcalar birlesti. Kilic kolyemi de cok severdim. Gumustu de. Ama baktim olmayacak boyle, bir tane alevi kiza hediye ettim..

Benim aleviler hakkindaki arastirmalarim o zaman bu sekilde baslamisti iste..

Aschian Çevrimdışı

Aschian

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Türkiye'de 500 alevi derneği varsa 500ünün de alevilik tanımı farklıdır. O yüzden çokta kafa yormaya gerek yok.

Üst Ana Sayfa Alt