Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Annesinden Oğlu İbn Teymiyye'ye Mektup

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
Asıl Ayrılık Ahiret Ayrılığı,
Asıl Beraberlik ise Ahiret Beraberliğidir

İbn Teymiyye (rh) annesine mektub yazıp ondan uzun müddet uzak olduğu, dini meseleler ve davet işleri sebebiyle Mısır'da kaldığından dolayı özür ister.

Annesine mektup geldiğinde oğlunun mektubuna şöyle cevap verir:

"Sevgili oğlum Ahmed ibn Teymiyye, Allah'ın selamı, rahmeti, bereketi, mağfireti ve rızası üzerine olsun.

Allah'a and olsun ki, seni bu şeye göre terbiye ettim, İslam ve müslümanlara hizmet etmek için hazırladım ve sana her şeyi şeriata uygun öğrettim.

Ve zannetme ki, bana yakın olman, dinine, islam ve müslümanlara şehirlerde hizmet etmene yakın olmandan sevimlidir...

Aksine ey evladım senden razı olmam dinine ve müslümanlara takdim etdiğin hizmetin miktarındadır.

Çünkü ben sabah Allah'ın karşısında senden benden uzak olmanı sormayacağım. Çünkü ben senin nerde ve kimlerin arasında olduğunu biliyorum.

Lakin ey Ahmed, eğer dinine ve ona tabi olan Müslüman kardeşlerine olan hizmette eksikliğe yol verirsen Allah'ın karşısında senden bunun hesabını soracağım.

Allah senden razı olsun, gittiğin yolu nurlandırsın, ayaklarını sabit kılsın, beni ve seni hiç bir gölgenin olmadığı günde kendi arşının gölgesi altında birleştirsin!

Ve's-Selamu aleykum ve rahmatullahi ve bereketuhu."

Mecmu'u'l-Fetava

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Ellerinden öpüyorum anne

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Geçmişe baktığımız zaman tarihe yön veren şahsiyetlerin arkasında çoğu zaman anneyi görüyoruz. Özellikle babası rahmet etmiş tamamıyla anne ile büyüyen şahsiyetler..
İmam şafii gibi ahmed b. Hanbel gibi Allah hepsine rahmet etsin. Bizlere anneliğin ehemmiyetini fark ettirip islamın istediği bir annelik sergilemeyi nasib eylesin.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Anne, bir eliyle beşiği bir eliylede dünyayı sallarmış.
Şimdilerde sadece beşiği sallayabilene rast gelmek maalesef öylesine zor ki..
Annelik vasfının kıymetini tam da hedefledikleri doğrultuda aşağılara çekiyorlar.
Çocuk eğitimi diyorduk ama sanki öncelikle anne eğitimi şart gibi.
Allah bizlere yolunda çalışacak imanı, azmi, ihlası versin.

Üst Ana Sayfa Alt