Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Arap Yarımadasında 2 Din Birarada Bulunmaz Hadisin Kaynağı Nedir?

T Çevrimdışı

tosman38

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm ;

Arap Yarımadasında 2 din birarada bulunmaz hadisinin arapça metnini ve kaynaklarını arıyorum.

Vallahi gelecek seneye yetişirsem müslümanlardan başka herkesi arap yarımadasından çıkartacağım... hadisinin arapça metnini ve kaynağını arıyorum.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah;

فهذا الحديث ثبت في الصحيحين من حديث ابن عباس رضي الله عنهما أن النبي عليه الصلاة والسلام قال
أَخْرِجُوا الْمُشْرِكِينَ مِنْ جَزِيرَةِ الْعَرَبِ :
Ebû Hakim oğlu İsmail'den: Ömer b. Abdulaziz'in şöyle dediğini işittim:
Rasûlullah (s.a.v.)'in
(vefatından önceki) son sözü şu oldu: «Allah yahudileri ve hıristiyanlan kahretsin. Onlar Peygamberlerinin mezarlarını mescidler edindiler. Arab diyarında iki din bir arada kalmayacaktır»
(Muvatta, Câmi, Bab 5, Hadis no: 17; Buharı, Cenaiz, 23/62; Muslim, Mesacid, 5/3, no: 19, 1767; Ebu Davud, Harac, bab 27 - 28 , Hadis no: 3031)
(Murseldir. Sahihayn'da Aişe'den mevsuldur)

وجاء في حديث عائشة عند أحمد:
لَا يَجْتَمِعُ فِي جَزِيرَةِ الْعَرَبِ دِينَانِ :
İbn Şihab'dan: Rasûlullah (s.a.v.) «Arab yarımadasında iki din bir arada bulunmayacak» buyurdu.

Ibn Şihab der ki: Ömer b. Hattâb (r.anh) bu hadisi araştırdı. Rasûlullah (s.a.v.)'in:

لا يبقين دينان في جزيرة العرب
«Arab yarımadasında iki din bir arada bulunmayacak» buyruğunu kesin olarak anlayınca, Hayber'den yahudileri çıkarıb sürdü.
(Muvatta, Câmi, Bab 5, Hadis no: 18, 1/257; Buhari, Cizye, 58/6; Muslim, Vasiyyet, 25/5, Hadis no: 20, 1637; Şeybanî, 874.
(Murseldir. Sahihayn'da İbn Abbas'tan mevsuldur:

Muslimdeki hadisin metni
Ömer anlatıyor: Rasulullah (s.a.v)’dan işittim dedi ki:

«لَأُخْرِجَنَّ الْيَهُودَ، وَالنَّصَارَى مِنْ جَزِيرَةِ الْعَرَبِ حَتَّى لَا أَدَعَ إِلَّا مُسْلِمًا»
Muhakkak ki, ben Yahudi ve Hıristiyanları Arab yarımadasından çıkaracağım. Müslümanlardan başka kimseyi bırakmayacağım.”
(Muslim, Mesacid, 5/3, no: 19, 63/1767)

أَخْرِجُوا الْمُشْرِكِينَ مِنْ جَزِيرَةِ الْعَرَبِ
Arab yarımadasından bütün muşrikleri çıkarın.”
(Muslim, Vasiyyet, Hadis no: 20, 1637)

İbn Hacer (rahimehullah) konuyla ilgili hadislerin sahih olduğunu bildirmiştir. (İbn-i Hâcer, Fethu’l-Bâri, 5/361; 6/271)

Rivayetlerin bir çoğunda Said b. el-Museyyeb, İbn Şihâb ez-Zuhrî ve Ömer b. Abdilaziz tarafından mursel olarak (Mâlik, Muvatta, II. 892, no: 1583-1584; Abdurrazzak, Musannef, VI. 53, 54, no: 9984, 9987; X. 357, 359, 360, no: 19359, 19367, 19368, 19369) ; bazılarında Ömer'in sözü olarak (Abdurrazzak, Musannef, IV. 125, no: 7208; İbn Ebî Şeybe, Musannef, VI. 468, no: 32992); bazı rivayetlerde ise “şöyle denilirdi” şeklinde herhangi bir kimseye nisbet edilmeksizin (Abdurrazzak, Musannef, VI. 51, no: 9977) nakledilmektedir. Bezzâr’ın muttasıl bir isnad ile naklettiği hadis ise garib bir rivayet olduğu için delil olmaya elverişli değildir. (Bezzâr, Musned, II. 384, no: 7786)

Üst Ana Sayfa Alt