Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Arapça Eğitimi Hakkında Istişare

E Çevrimdışı

ebu hafs_

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamunaleykum. Ahiler; Arapça eğitiminde takip edilcek metod nedir? Şuanlarda 5,6 aylığına bir boş vaktim olduğu için bu zamanda arapça çalışmak istiyorum. Durusul lugatil arabiyye den pratik çalışırken bir yandanda emsile bina okuyorum... Bu 5,6 ay içinde Arapçada bu yolla nekadar yol katedebilirim.? Ve bu 5 aydan sonra arap ülkelerine ilim tahsili için gitmeyi düşünüyorum inşallah. Klasik olarak,klasik metinleri okumaya yönelik bir metod biliyorsanız yazın ahiler. (Not: günümün çoğunu bu işe ayıyorum)

H Çevrimdışı

Hamza el Hatib

Üyeliği İptal Edildi
Banned
eğer gitmeyi düşünüyorsanız gidene kadar sadece durus yeterli gelir size orda zaten kur eğitiminde yeterince öğreneceksinizdir inşallah.... çok vaktiniz de varsa bol bol kelime ezberleyin derim....

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
5-6 ayda biraz zor mesafe katedersiniz bana göre. Bir dil öğrenmek o kadar kolay değil nerden ve nasıl başladığınız önemli. Mesela gramer öğrenmek istiyorsan durus lugat arabiyye yetmez. Durus lugatta çok temel bilgiler yer almakta yani tüm dersleri yaptıktan sonra bile bir arapça metni zorlukla anlayabilirsiniz tabi sözlüğünüz olmazsa nerdeyse hiç birşey anlamazsınız. Ve siz bir arap ülkesine gittiğiniz zaman bu kitaptan öğrendiğiniz bilgilerle ne konuşabilirsiniz nede konuşanı anlarsınız. Benim arapçayı öğrenmek isteyenler tavsiyem bol arapça metin- cümle çözün ve genel nahiv ve sarf kuralları bilin. Size bu konuda alfa yayınlarının arapça kitaplarını (Dil bilgisi Sarf, Dil bilgisi Nahiv ve modern Arapça okuma metinleri adlı kitapları) tavsiye ederim. Ayrıca size Serdar Mutçalı'nın Arapça-Türkçe sözlüğünü almanızı tavsiye ederim. Eski metin okuyabilmeniz için bu kaynaklar herzaman yeterli olmayabilir. Onun içinde birçok kaynak eğitim kitaplar var fakat ben size temel arapçayı öğrenmeden o kitapları tavsiye etmek istemem çünkü hiç birşey anlamazsınız. Siz önce temel arapça bilgileri hazmedin sonra sıra zor olana gelir inşeeAllah.

Hamza el hatib kardeş demiş ki boş zamanınızda bol bol kelime ezberi yapın, ben de diyorum ki SAKIN KELİMELER EZBERLEMEYİN. Ezberlerseniz bir müddet sonra kesin unutursunuz. Uzun süre hafızanızda kalmasını istiyorsanız bir kelimeyi değişik cümlelerde okuyun.

E Çevrimdışı

ebu hafs_

Üye
İslam-TR Üyesi
Evet kardeşlerim. Bende öyle düşünüyorum zaten. Simdi emsileyi birde binayı bitirdim. Durusuluda bitirinde inşallah avamil,tuhfe gibi kitapları okucam inşALLAH

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim sen arapça dilini öğrenmek için metod öneriniz nedir diye bir soru sormadın mı? Şimdi kim sana 'git medreselerde öğretilen metodu uygula' dedi de sen avamil tuhfe dersleri okuyacam diyorsun? Hem tavsiye istiyorsun hemde bildiğinden şaşmıyorsun anlamıyorum. İşin tuhaf olan tarafı durusullugayı emsile bina avamil tuhfe gibi arapça dil ilimleri ile birleştirmen. Durusulluga tek kelime arapça bilmeyenler için. Sen ise diyorsun ki ben emsile bina okudum şimdi durusulluga okuyacam bu nasıl iş anlamadım.

E Çevrimdışı

ebu hafs_

Üye
İslam-TR Üyesi
Durusulun ikinci cildindeyim. Birde ben internetten bulduğum dersleri dinliyorum ahi. Yani durusulu ilk bitirince ondan sonra klasik Arapçaya geçmek daha iyiymiş ama ben kolaydan emsile binayada baktım.

Üst Ana Sayfa Alt