Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Arılara Allah Tarafından Verilen Özellikler

Beni Temimi Çevrimdışı

Beni Temimi

Üye
İslam-TR Üyesi
Rabbin bal arısına vahyetti. Dağlardan, Ağaçlardan, İnsanların Kurduğu Kovanlardan Kendine Evler Edin. (NAHL Suresi 68. Ayet)

Kur’an, arının yaptıklarını anlatırken, fiilin dişi formunu kullanmaktadır. Arapça’da fiiller dişiye ve erkeğe göre farklı çekilirler (Başka birçok dünya dilinde de bu böyledir). Arının yaptıkları anlatılırken fiilin dişi formunun kullanılması Kur’an’ın saydığı eylemleri dişi bal arısının yaptığını göstermektedir. Bu yüzden ayeti “dişi bal arısı” diye çevirmek daha doğrudur.

Burada, “vahyetti” (evhâ) ifadesi, Allah’ın bu küçük kanatlı varlığa verdiği, mükemmel bir geometrik plan içinde şaşmaz oranlara dayalı altıgen, prizmatik balmumu hücrelerinden müteşekkil bal peteğini -o hem mekân, hem de malzeme bakımından son derece ekonomik, dolayısıyla son derece rasyonel mimarlık harikasını- yapma hüner ve insiyakına dikkat çekiyor. Ayetin devamında bahsedilen, bitki özsularının arının gövdesinde bala dönüşmesiyle bütünlenen bu olgu “Sünnetullahın” tabiattaki çarpıcı tezahürlerinden birini teşkil etmektedir. 

Antoine Ferchault adındaki bir Fransız böcek bilgini, bunu “Arılar problemi” diye tanınan bir geometri problemi olarak ortaya koymuştur. Bu problem şudur:

“Tabanı birbirlerine göre eğimi aynı olan üç çeşit eşkenar dörtgen ile kapanmış düzgün altıgen bir dik prizma verilsin. Bu prizmanın toplam yüzey alanının en küçük değerde olması için eşkenar dörtgenler arasındaki açılar ne olmalıdır?”

Biri Alman, biri İsviçreli, biri de İngiliz olan üç tanınmış matematikçi bu problemin çözümüyle uğraştılar ve şu sonuca vardılar: 70° 32′ (70 derece ve 32 dakika). Gerçekten de bu, dişi bal arılarının yaptığı petek gözeneklerinin açısının tamı tamına aynısıdır.

Arılar yeryuzunden kaybolursa, insanın ömrü 4 yıl kalır (ALBERT EINSTEIN)

→ ARILAR Taşıdıkları Polenlerle 130 Bin Bitki Türünün Üremesini Sağlar.

→ BİR Kovandaki Arılar 1 Günde 400 Kilometrelik Bir Alanı Dolaşarak 1 Milyon Çiçeğin Döllenmesini Sağlar.

→ İŞTE Bu Sona Erdiğinde Yenebilen Bitkiler ve Meyveler Ortadan Kalkar.

→ BİTKİYLE Beslenen Hayvanlar ve Daha Sonra da İNSANLAR ÖLÜR”
Wurzburg Üniversitesi’nin Arı Uzmanı Prof.TAUTZ, Einstein’ın Sözlerinin Bilimsel Bir Gerçek Olduğunu Böyle İfade Etmişti..!

Hayatımızın, Minik Bir Böceğin Hayatına Bağlı Olması Çok İlginçtir.
Gerçekte Doğada Birbirine Bağımlı Ortak Yaşam Sürdüren Birçok Canlı Vardır.
Bütün Bu Mucizevi Yaşamlar, Üstün İlim Sahibi ALLAH’ın Yaratma Sanatının Örnekleridir

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Ari denince direk olarak dut ağacı geliyor benim aklıma. Cocukken, o zamanlar bana devasa gelen bir dut ağacı vardi. Mevsimi gelince dallarini çekip hapur hupur dut yerdik ama yemeden önce yere dusen ezilmiş dutlarin kayganligindan karimaztik şekilde yere düşerdik. Yerdeki dutlarin uzerinde daimi gezen arilar olduğu için, şansiniz varsa bir ariya denk gelmezdiniz. Yoksa en az 1 igne ile dut yeme seansi yari da kesilirdi.

Coşkun Sabah 'dan ozur dileyerek bir sarkisinin sözlerini değiştirmek istiyorum.

Arılar arılar şimdi gözümde canlandilar...

Üst Ana Sayfa Alt