Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Ayasofya Cami İçin Yolculuğa Çıkılır mı?

Felluce Çevrimdışı

Felluce

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İnsanların uzak yerlerden İstanbul'a gitmesi caiz midir? Üç mescid ziyareti ile ilgili hadis var malum.

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Haddime değil fetva vermek, sadece hatırladığım kadarı ile İbn Teymiyye rahimehullah bu hadisi delil alarak uzak yollardan Rasulullah'ın -sallallahu aleyhi ve sellem- kabrini ziyaret etmeyi caiz görmüyordu. Durum Rasulullah'ın -sallallahu aleyhi ve sellem- kabri için böyle olunca Ayasofya nerede kalıyor?

A Çevrimdışı

Asdek

Üye
İslam-TR Üyesi
İnsanlar ailesiyle veya arkadaşlarıyla x şehire veya x ülkeye gidiyor geziyor sorun olmuyorda, ayasofya, fatih cami vb. yerleri gezmek için yola çıkmak neden sorun olsun, illa ibadet maksadıyla gitmek başka birşey, görmek ziyaret etmek için gitmek başka birşey...

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İnsanlar ailesiyle veya arkadaşlarıyla x şehire veya x ülkeye gidiyor geziyor sorun olmuyorda, ayasofya, fatih cami vb. yerleri gezmek için yola çıkmak neden sorun olsun, illa ibadet maksadıyla gitmek başka birşey, görmek ziyaret etmek için gitmek başka birşey...
Akıllı birisinin gezmek için çıkmakta bir sorun göreceğini tahmin etmiyorum. Kardeşin sorduğu soru da bu yönden değildi zannımca.

A Çevrimdışı

Asdek

Üye
İslam-TR Üyesi
Zannımca kimsede suudu gezerken kabeye uğrayayım veyahut kuduse gitmişken kubbetus sahraya gideyim demez lakin İstanbula giderken gideyim veyahut hem ayasofyaya gideyim hemde İstanbul gezerim der, yarın bir gün Endülüs yeniden alınsa ordaki camide de 2 rekat namaz kılalım diye gidemeyecekmiyiz biz, kafirlerin kudurduğu bayraklarını yarıya indirdiği, ağlayıp dövündükleri şu anda sırf onları rahatsız etmek için tevbe 120. Ayeti şemsiyesi altında kıldırgaçlara uymadan gitse kim ne diyebilir merak ediyorum..

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Zannımca kimsede suudu gezerken kabeye uğrayayım veyahut kuduse gitmişken kubbetus sahraya gideyim demez lakin İstanbula giderken gideyim veyahut hem ayasofyaya gideyim hemde İstanbul gezerim der, yarın bir gün Endülüs yeniden alınsa ordaki camide de 2 rekat namaz kılalım diye gidemeyecekmiyiz biz, kafirlerin kudurduğu bayraklarını yarıya indirdiği, ağlayıp dövündükleri şu anda sırf onları rahatsız etmek için tevbe 120. Ayeti şemsiyesi altında kıldırgaçlara uymadan gitse kim ne diyebilir merak ediyorum..
3 mescid dışında başka mescidlere ibadet niyetiyle yolculuk yapılamayacağına dair elimizde nas var. Sizin Şer'an ne gibi bir deliliniz vardır?

A Çevrimdışı

Asdek

Üye
İslam-TR Üyesi
Tevbe 120. var kardeş, kafirleri rahatsız etmek, zira şu an hiçbir kafir Müslümanlar kabe veya mescidi nebeviyi ziyaret ediyor diye rahatsız olmuyor ayasofya kadar, ayasofyanın açılması Arap alimleri bile hoşnut olup şiirler söylemekte misal muhaysini, lakin ilginç sanki burda yas tutuluyor gibi hava ben siteyi dışarıdan takip eden biriyim, Tayyibe istediği kadar yarasın maksat neticedir, nasıl mültecilerin bu ülkeye alınması güzel birşey yapan kötü biri olabilir, aslolan bir yerin ibadete açılmasıdır ve kafirlerin bundan rahatsız olmasıdır yazıp, dahada uzamaması adına kendi adıma konuyu kapatıyorum umarım niyetimiz belli olmuştur.
Vesselam

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tevbe 120. var kardeş, kafirleri rahatsız etmek, zira şu an hiçbir kafir Müslümanlar kabe ve nebeviyi ziyaret ediyor diye rahatsız olmuyor ayasofya kadar, ayasofyanın açılması Arap alimleri bile hoşnut olup şiirler söylemekte misal muhaysini, lakin ilginç sanki burda yas tutuluyor gibi hava ben siteyi dışarıdan takip eden biriyim, Tayyibe istediği kadar yarasın maksat neticedir, nasıl mültecilerin bu ülkeye alınması güzel birşey yapan kötü biri olabilir, aslolan bir yerin ibadete açılmasıdır ve kafirlerin bundan rahatsız olmasıdır yazıp, dahada uzamaması adına kendi adıma konuyu kapatıyorum umarım niyetimiz belli olmuştur.
Vesselam

İlginç

leyligöz Çevrimdışı

leyligöz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İbn Teymiye’nin bu şekildeki şümullü iddiası sahâbe’den Bilâl-i Habeşî (Radıyallahu anh)’nin Şamdan Medîne’ye Hz. Peygamber’in kabrini ziyaret maksadıyla yolculuk yaptığının nakledildiği şeklindeki gerçekle değerini kaybetmektedir.
bu hadise meydana geldiğinde Hz. Ömer halifedir ve hayatta olan sahabî adedi oldukça fazladır.
Tefsirden hadise, kelamdan fıkha farklı dallarda eserler vermiş olan ümmetin imam düzeyindeki uleması bahsi yapılan ziyarete cevaz vermişler ve hadisi İbn Teymiye gibi anlamamışlardır. İbn Hacer el-Mekkî, İmam ez-Zehebî, Hafız el-Kirmânî, İbn Hacer el-Askalânî, Bedrettin el-Aynî, Ebû Muhammed İbn Kudâme, Ebu’l-Ferec İbn Kudâme, Ebû İshak eş-Şîrâzî, İmam en-Nevevî, Zekeriyya el-Ensârî, Hatib-i Şirbînî bunlardan bir kaçıdır .Yukarıda saydığımız âlimlerin İbn Teymiye ile aynı görüşü paylaşmıyor olmaları icma söylemini geçersiz kılacaktır. Hadiseyi tüm bu mülahazalar çerçevesinde ele aldığımızda İbn Teymiye’nin bu konuda icma ile istidlalinin havada kaldığı görülmektedir.
bn Teymiye’nin ziyaretle ilgili hadislerin tamamının mevzu olduğu şeklindeki iddialarını ret için sadece Hakim’in el-Müstedrek’te naklettiği şu hadis bile kâfidir: “Elbette İsa inecek ve Hacı yahut umreci olarak veya bu ikisine niyet ederek yola çıkacaktır. Muhakkak benim kabrime gelip bana selam verecek ve ben de selamını alacağım.”[38]

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“Elbette İsa inecek ve Hacı yahut umreci olarak veya bu ikisine niyet ederek yola çıkacaktır. Muhakkak benim kabrime gelip bana selam verecek ve ben de selamını alacağım
İbn Teymiyye, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellemin kabrinin ziyaret edilmesini caiz görmüyor değil! Ziyaret için yola çıkılmasına karşı çıkıyor. Hadiste, İsa Aleyhisselamın Hac ve Umre için yola çıkacağı geçiyor. Yazıyı yazan maalesef eksik bilgi sahibi.

Bu arada güzel kardeşim sana nasihat etmek istiyorum: Böyle ince meseleler ile ilgili yazılar yazmak veya kopyalamak yerine Vahdeti Vücut gibi şirk akidelerinin hakikatini anlamaya çalışmalısın.

Abdulafuv Çevrimdışı

Abdulafuv

Hak Ehli Susarsa Batıl Ehli Kendini Hak Zanneder
İslam-TR Üyesi
Bugün Ayasofya'nın kurtarildiginami inanıyorsunuz kardeşlerim hayır Ayasofya minberinde hâlen laik sistem ovuluyor ovulecek gerçek manada asla kurtarilmadi mescid-i takva değil mescid-i istilâ hükmündedir. Hâlen

Üst Ana Sayfa Alt