Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Babasının Kazancının Helal mi Haram mı Olduğunu Bilmeyen Ne Yapmalı?

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum

Hocam bir sorum olacak.
Babamın kazancının helal mi haram mı olduğunu bilmiyorum bunları yemem caiz mi? Babam kamyon gibi araçları tamir ediyor patronu da ay sonu maaşın veriyor buna helal diyor. Bazende kredi kartıdan yada başka iş ticaretinden alıyor yani kendi işi değil sanırım bu paranında helal olduğundan şüpheleniyorum. Bu paralarla alınan yemekler yeyile bilir mi? ve eşyalar kullanıla bilir mi? Cevap verirseniz çok sevinirim Allah sizden razı olsun hocam

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun aleykum

Hocam bir sorum olacak. Babamın kazancının helal mi haram mı olduğunu bilmiyorum bunları yemem caiz mi? Babam kamyon gibi araçları tamir ediyor patronu da ay sonu maaşın veriyor buna helal diyor. Bazende kredi kartıdan yada başka iş ticaretinden alıyor yani kendi işi değil sanırım bu paranında helal olduğundan şüpheleniyorum. Bu paralarla alınan yemekler yeyile bilir mi? ve eşyalar kullanıla bilir mi? Cevap verirseniz çok sevinirim Allah sizden razı olsun hocam
Âleykum selam we rahmetullah

Soru açıklamandan anladığım kadarıyla babanız kamyon tamirinde çalışıyor. Buradan kazandığı paraya baban helal diyor, evet helal.
Bir diğer mesele, maaşıyla alışveriş yaparken kredi kartını veya benzer kartla alış veriş yapması sebebiyle alınan yiyeceklerin hukmunu soruyorsunuz. Kredi kartı kullanmak câiz değildir. Velev ki son ödeme tarihini geçirmemiş olsun. Bu durum babanız için geçerlidir. Sizi veya bakmakla yükümlü olanları ilgilendirmez. Alınanlar helal, kredi kart kullanmanın günahı ise bakî olarak babanızadır.

Üst Ana Sayfa Alt