Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Başkasının Sigarasını Almak Caiz mi ?

فرقان Çevrimdışı

فرقان

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykümve rahmetullah.
Sonunda bir işe girdim... Tam istediğim gibi iş yerinde sürekli radyoda çalan müzik yok.... Sigorta yok... Patron sakallı ve namaz kılıyor ama erdoğancı ora kötü tabi... Burda başka sorun var patronun oğlu güvercin besliyor terasda bir sürü kuşu var. Ben orda çırak olduğum için getir götür işini bakkala gitme işini yapmak zorundayım her yerda bu böyle... Benim sorunum şu Patronun oğlu sigara içtiği için bakkala gittiğimde sigarada al diye para veriyor bu durumda ne yapmam lazım ?
2. sorum yeni aldığı güvercinler kaçmasın diye kadanın tüyünün bir kısmını kesiyor bazende bantlıyor bende buna yardımcı oluyorum günaha giriyormuyum ?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah kardeşim;

Sigara gibi necis olan haram içeceklerin alınıp getirilmesinde aracılık yapmak da câiz değildir. Bu sebeble bu yeni işinizde kime olursa olsun haram alışverişte kendinizi kullandırtmamanız gerekmektedir.

Yeni alınan evcil güvercinlerin yeni kümese (yere-yuvaya) alışkın olmadığı için uçup kaçmaması için kanatlarının çekilmesi, bantlanması yöntemlerden biridir. Kanatları yeniden çıkıncaya kadar (1,5 - 2 ay) müddetince bu surede yuvaya da alışıp, kanatları geldikten sonra kaçmaması sağlanmış olabilir. Burada asıl önemli olan kuşun kanadının geçici bir süreliğine çekilmesinden veya sizin bu işleme yardımcı olmanızdan ziyade (gerçi siz kendi durumunuzu sormakta haklısınız) güvercin beslemenin hükmü, câiz olup olmaması meselesidir. Bilmiyorum kuş besleyen şahsın böyle bir derdi var mıdır?

İlgili Konu:

Güvercin, Kafeste Kuş, Akvaryumda Balık ve Bazı Hayvanların Beslenmesi

Çözüldü - Kuş - Güvercin, Balık, Kedi, Köpek Gibi Hayvanları Beslemek Câiz mi?

Sigara
İlmi Konu - Sigara

Haram Yayınlarda Bulunan Gazetelerin Dağıtımında Çalışmak Câiz midir?
Çözüldü - Haram Yayınlarda Bulunan Gazetelerin Dağıtımında Çalışmak Caiz Midir?

Üst Ana Sayfa Alt