Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bayat Ekmek Mantısı

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Bayat Ekmek Mantısı

8468099789_92ce0d7c29_z.jpg

“Üç şey vardır, (bunların doğruluğu hususunda size) yemin ederim. Ayrıca bir de hadis söyleyeceğim, bunları iyi belleyin: Kişinin malı sadaka sebebiyle eksilmez. Bir kula haksız zulüm yapılır o da sabrederse, ALLAH onun izzetini (dünya ve ahirette) mutlaka artırır. Bir kul dilenme kapısını açtı mı, onunla birlikte ALLAH da o zavallıya fakirlik kapısını açar.”(Tirmizi, Zühd 17)

Selamun aleykum kardeşlerim

Bayat ekmekli tarifler arasında hangisi daha lezizdi diye düşündüm fakat karar veremedim. İnanın hepsi birbirinden lezzetli ve özel tarifler. Eşim bu mantı köfteleri yerken “İçinde kıyma var mı?” diye sormuştu. Olmadığını söyleyince şaşırmıştı. Birde başlarda lokmaları incelemesine çok güldüm..:) Adamcağız gerçekten ekmekle bu kadar nefis bir lezzet olabileceğine inanamadı sanırım…:)

Mükellef bir sofra için her zaman çok harcama yapmamız gerekmiyor. Bu yemek bizim o günkü öğünümüzde tek yemekti. Yanına sadece bir salatayla mükemmel bir sofra olmuştu. Hamd olsun Rabbime.

Beni yakından tanımayanlar hep mükellef sofralarda, bir kaç çeşit yemek sunduğumu sanıyor. Ben buna çok üzülüyorum. Bakmayın güzel fotoğraflarla hergün yeni bir tarif sunduğuma. Herşeyi anlatmam gerekmiyor değil mi ama? Bazı sırlar bana kalmalı diye düşünüyorum.

Siz beni boşverin de, şu nefis tarifi nasıl hazırlamışım ona bakın canlarım:

BAYAT EKMEK MANTISI

Malzemeler

• 1 adet bayat somun ekmek
  • 2 adet yumurta
  • 1 adet orta boy kuru soğan
  • 10-12 dal maydanoz
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Karabiber,kırmızı pul biber,
  • 1 çay kaşığı kimyon
Üzeri için

• 2 su bardağı koyu kıvamlı yoğurt
  • 2 diş sarımsak
  • 1 yemek kaşığı dolusu tereyağ ve toz kırmızıbiber
Kızartmak için: Zeytinyağı
8469194882_0006aa670e_z.jpg

Ekmek Mantısı Nasıl Yapılır?

• Bayat ekmeği ufalayın veya robottan çekin.
  • Karıştırma kabına alıp içine rendelenmiş soğanı, ince kıyılmış maydanozu, 2 yumurtayı ve baharatları atıp malzemeler bütünleşene kadar yoğurun.
  • Hamurdan küçük ceviz büyüklüğünde parçalar alıp çiğköfte sıkar gibi sıkın.
  • Köfteleri kızgın yağa atıp, arkalı önlü kızartın. (Yoo hiç de yağlı olmuyor
    icon_smile.gif
    )
  • Köfteleri bir servis tabağına alın. Üzerine sarımsaklı yoğurt ve kızdırılmış biberli tereyağını dökerek servis edin.
  • Bununla yetinmeyip, başka katıklar arayanların Rabbim midelerinden büyük olan gözlerini doyursun. Amin

CAHİDE