Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bazı Dualar Ve Fazileti…!!!

E Çevrimdışı

Ehli_Hadis

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bazı Dualar ve Fazileti…!!!

Sa’d b.Ebi Vakkas [r.a]’dan dedi ki; Resulullah [sallallahu aleyhi ve sellem] şöyle buyurdu: Zunnun [lakaplı Hz. Yunus a.s]’ın balığın karnında iken yaptığı: Senden başka hiçbir ilah yoktur. Seni her türlü eksiklikten tenzih ederim. Şüphesiz ben zalimlerden oldum [Enbiya [21/87] duasını herhangi bir Müslüman kişi herhangi bir şey hakkında yapacak olursa mutlaka onun duası kabul olunur.

Hadisi Tirmizi Nesai ve senedi Sahih’tir diyerek Hakim rivayet etmiştir. Hakim Müstedrek [1/505]

Bureyde [r.a]’dan rivayete göre Resulullah [sallallahu aleyhi ve sellem] şöyle dua eden bir adamın duasını işitti: Allah’ım ben Senden Senden başka hiçbir ilah olmadığına bir ve tek samed doğurmamış ve doğmamış olduğuna, eşin ve benzerin olmadığına şahadet ettiğim için senden niyaz ediyorum. Bunu duyan Allah Resulü şöyle dedi; Andolsun sen Allah’tan kendisi anılarak kendisinden bir şeyler istendiği vakit verdiği kendisine onunla dua edildiği vakit duayı kabul ettiği Allah’ın adı ile dilekte bulunmuş oldun.

Hadisi Ebu Davud hasen olduğunu belirterek Tirmizi İbn Mace İbn Hibban ve Buhari ve Müslim’in şartına senedi Sahih’tir diyerek Hakim rivayet etmişlerdir. Hakim el-Müstedrek [1/504]

Muaviye b.Ebi Sufyan [r.a]’dan der ki; Resulullah [sallallahu aleyhi ve sellem]’i şöyle derken dinledim: Kim şu beş kelime ile dua edecek olursa Allah’tan her ne isterse mutlaka ona verir: Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur ve Allah en büyüktür. Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur ve O bir ve tektir. Mülk yalnız O’nundur, hamd de yalnız O’nadır ve O her şeye gücü yetendir. Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur ve güç ve kuvvet ancak Allah’tandır.

Hadisi Teberani hasen bir senedle rivayet etmiştir. Taberani Kebir XIX/361 Heysemi Mecmau’z-Zevaid X/157’de Senedi hasendir demiştir.

Muaz b.Cebel [r.a]’dan dedi ki; Nebi [sallallahu aleyhi ve sellem] bir adamın: Ey Celal ve İkram sahibi dediğini duyunca şöyle buyurdu: Senin duan kabul olundu artık isteyeceğini iste.

Hadisi Tirmizi rivayet etmiş ve hasen bir hadistir demiştir. Tirmizi [V/541]

Enes b.Malik [r.a]’dan dedi ki: Nebi [sallallahu aleyhi ve sellem] namaz kılmakta iken Ebu Ayyaş ez-Zuraki’nin yanından geçti.Ebu Ayyaş şöyle diyordu: Allah’ım hamdin yalnız Senin için olması Senden başka hiçbir ilahın bulunmaması hakkıyla senden istiyorum. Ey Hannan ey Mennan ey gökleri ve yeri var eden ey Celal ve İkram sahibi. Bunun üzerine Resulullah [sallallahu aleyhi ve sellem] şöyle buyurdu: O Yüce Allah’a kendisi zikredilerek dua edildiğide duayı kabul ettiği dilekte bulunulduğunda dileneni verdiği Allah’ın İsm-i-Azamı ile dua etti.

Hadisi İmam Ahmed Ebu Davud Nesai İbn Hibban ve Müslim şartına göre sahih’tir diyerek Hakim rivayet etmiştir. Ancak [Ahmed] dışında ki bu dördü bunda: Ya Hayy ya Kayyum ibaresini de eklemişlerdir. Ahmed Müsned III/265 Ebu Davud [II/79] Nesai [III/52] İbn Hibban Sahih [II/126] Hakim el-Müstedrek [I/503-504] Hakim Sahih demiş Zehebi’de ona muvafakat etmiştir.

Üst Ana Sayfa Alt