Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bebeklerin Süt Emzirme Süreleri (Anne Sütü) !!!

GuLYaRaSi Çevrimdışı

GuLYaRaSi

VuSLaTa HaSReT
Admin
https://archive.org/details/BebeklerinStEmzirmeSreleri

Anne sütünün ve emzirmenin yararlarina bir bakalim. Bilim adamlarinin arastirmali sonucu ortaya cikan bu ilginc gercekleri bilmemiz ve baskalarinada aktarmamizda hem kendimiz, hemde toplum; ümmet icin faydali olacaktir insaAllah.

Bebege faydalari:

Anne sütü…

• mekonyumun atilmasini kolaylastirir (bebegin dogudugunda bagirsaklarinda bulunan koyu kivamli yapiskan bir madde)
  • her türlü allerjiye karsi korur ve ortaya cikma riskini azaltir, örnegin: Astim bronsit
  • solunum sistemi enfeksiyonlarina, orte kulak iltihabi ne ve ishale karsi korur
  • Mb. Crohn ve Colitis ulcerosa hastaliklarindan korur (barsaklarin enflamatuar- iltihapli rahatsizliklarindan korur)
  • “juvenil eklem romatizmasina” ve “diabates mellitus Typ 1“-seker hastaligi Tip 1 e karsi korur
  • Bazi “lenfoma” türlerine ve lösemi - kann kanserina karsi korur
  • SIDS- sudden infant death syndrom- ani bebek ölümünü önler
  • emzirme bebegin dis sagligi icin yararlıdır; emerken biberona göre 60 kat fazla enerji harcayan bebegin cene kaslari daha kuvvetli olur. Düzgün gelisen bir cenede cikan disler daha düzgün ve saglikli olur.
  • bagisiklik ile ilgili maddeler icerir ve bebegin bagisiklik sisteminin gelisimini kolaylastirir..
Emzirmenin anneye yararlari:

• --- rahim kücülüp, daha cabuk eski halini alacaktir(rahimkaslari hamilelikte 50 gramdan, 1000-1500 gram a (1.5kg) kadar büyümektedirler, yani fizyolojik doping diyebiliriz)
  • ---uyku ve uyaniklik düzeni cocuga göre ayarlanacaktir
  • --- stressfaktöru asagi inip, daha cok sakin olmasi ve direncli olmasi saglanilacaktir
  • --- gebelikten önceki kilosu daha cabuk yerine gelip, kilo vermesi kolaylasacaktir
  • ---diabetik, seker hastasi annelerde daha az Insuline ihtiyac duyulacaktir
  • --- endometriozis e (rahim ic tabakasina bulunmasi gereken doku, rahim disina sevkedilmesinden meydana gelen bir hastalik) pozitif etki
  • ---laktasyon amenoresi (emzirmeden dolayi fizyolojik olarak adet görmeme) ve dogal koruma yöntemià en dogal ve en etkili dogum kontroll-kontraseptif-, nitekim arastirmalara dünyada bütün kimyasal dogum kontrolü haplarindan daha cok dogumlar önlemistir
  • ---dogum sonrasi kanamalari azaltir
  • --- gögüs kanseri riski düser, en az 24 ay emzirenlerde bu azalma % 25 oranında olmaktadır
  • ---steroid hormonu normalinden daha fazla salgilandigi icin, romatizmasi bulunan hastalarda emzirme, pozitif etki yapip, agrisini azaltir
Veeeee dahasi:

Anne sütü.....

---------- ekonomiktir, parasizdir
----------her zaman uygun konsantrasyonda besin maddesi içerir.
----------bebek için doğal bir sakinleştiricidir.
----------her zaman uygun sıcaklıktadır.
----------sentetik hormonlar içermez, tamamen doğaldır.
----------Mama hazirlamaya göre daha kolaydir
----------herzaman hazirdir

Vee emzirme ile „oksitosin“ denilen Hormon salgilanir.. annelik güdüsünün gelismesine yardımcı olur ve anne ile bebek arasında güclü bir bag gelismesini saglar.

Yukarda gördügümüz gibi, anne sütünün hem hastaliklara karsi önlemi, hem sosyal bi etken olusturmasi ve annenin kendi sagligini korumasi icin, dogal olarak Rabbimiz tarafindan bize bir nimet olarak verilmistir ve yine Rabbimiz ayeti kerimelerinde bunun önemini belirterek, üstüne basa basa bir cok ayetde anne sütünün yeni doganlarin hayatinda önemli bi rol oynadigi icin, ne Kadar emzirilmesi gerektigini bildiriyor…

Hayat kitabimiz Kur´an da:

Bakara, 233:
"Anneler, çocuklarini, emzirmenin tamamlanmasını isteyenler için tam iki yıl emzirirler. Çocuk kendisine ait olan babaya da emzirenlerin yiyecekleri ve giyecekleri geleneklere uygun olarak bir borçtur. Bununla beraber herkes ancak gücüne göre mükellef olur. Çocugu sebebiyle bir anne de, çocugu sebebiyle bir baba da zarara sokulmasın. Varise düşen de yine aynı borçtur. Eğer ana ve baba birbirleriyle istişare edip, her ikisinin de rızasıyla çocugu memeden ayırmak isterlerse kendilerine bir günah yoktur. Eğer çocuklarinizi başkalarına emzirtmek isterseniz vereceğinizi güzel güzel verdikten sonra bunda da size bir günah yoktur. Bununla beraber Allah'tan korkun ve bilin ki, Allah yaptıklarınızı görür. "

Lokman, 14:

"Gerçi biz insana, anasına ve babasına itaati de tavsiye ettik. Anası onu zayıflık üstüne zayıflıkla taşidı. Onun sütten ayrılması da iki yıl içindedir. (Biz insana): "Bana, anana ve babana şükret" diye de tavsiye ettik. Dönüş, ancak banadır."

Ahkaf, 15:

"Biz insana ana ve babasına iyilik yapmayı tavsiye ettik. Anası onu zahmetle karnında taşidı ve zahmetle doğurdu. Onun ana karnında taşinması ile sütten kesilme süresi otuz aydır. Nihayet insan olgunluk çagina ulaşip, kırk yaşina geldiğinde der ki: "Ey Rabbim! Bana ve ana babama ihsan ettiğin nimetlerine şükretmemi ve senin hoşnut olacağın salih amel işlememi ilham et. Benim neslimden gelenleri de salih kimseler kıl. Doğrusu ben tevbe edip sana yöneldim. Ve ben gerçekten müslümanlardanım."

Talak, 6-7:
"O kadınları, gücünüz ölçüsünde oturduğunuz yerin bir bölümünde oturtun ve onları sıkıştırmak için kendilerine zarar vermeye kalkışmayın. Şayet gebe iseler, yüklerini bırakıncaya kadar onları besleyin. Sonra sizin için emzirirlerse ücretlerini verin ve aranızda güzellikle konuşup danışın. Güçlük çekerseniz çocugu, başka bir kadın emzirecektir.
Eli geniş olan genişliğine göre nafaka versin. Rızkı kısılmış bulunan da Allah'ın kendisine verdiğinden versin. Allah bir kişiye ne vermişse ancak onu teklif eder. Allah bir güçlükten sonra bir kolaylık yaratacaktır."

Tamamlanmis ve güzel olan dinimiz bunu bizlere asirlar önce haber vermisken Tip bilmi, ve arastirma merkezleri, daha yeni yeni bu gercegi tanimaya baslamislardir, hatta, daha 20. Asrin ikinci yarisinda, emzirme önerilmis, ve önceye göre emziren annelerin sayisi artmaya baslamistir…

WHO-worldl health organization- dünya saglik organizasyonunun önerisi:

---> ilk 6 ay sirf emzirme, yani anne sÜTÜNDEN basKa gida maddesi yada icecek verilmemesi, sonrasinda bebege uygun bir besinle
2 yasini tamamlayincaya kadar anne sütü vermek..

Bütün bunlara karsi ne diyebiliriz: subhanAllah, elhamdulillah ve LA ILAHE ILLALLAH u VaLLaHU EKBER!!

Moderatör tarafında düzenlendi:
!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Allah razi olsun gulyarasi guzel calisma ve bilgilendirme.

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
tek anne sütüne dayanmakla olmaz.
ana sütündeki demir bebe için yeterli değildir..
6 aylıktan sonra, b.peynir, çorba suları ile desteklenmeli bebe.

ortopedik rahatsızlıklı bebelerin çoğu, sadece anne sütü ile beslenenlerdir.

Hafsa binti Ömer Çevrimdışı

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
(tek anne sütüne dayanmakla olmaz.
ana sütündeki demir bebe için yeterli değildir..
6 aylıktan sonra, b.peynir, çorba suları ile desteklenmeli bebe.

ortopedik rahatsızlıklı bebelerin çoğu, sadece anne sütü ile beslenenlerdir ) kardeşime katılıyorum sadece anne sütü tek başına yeterli olmuyor ek besinlere zamanı gelince başlanmalı aksi takdirde çocuk hem yemek seçiyor hem yeteri kadar beslenemiyor .tabii ki ilk altı ay sadece anne sütü verilebilir fakat daha sonra hem anne sütü hem beraberinde ek besin almalı bebek .deneyimli bir anne olarak bende yazmak istedim SELAM VE DUALARIMLA...

hümeyra__ Çevrimdışı

hümeyra__

Üye
İslam-TR Üyesi
Lahavlevelaguvveteillabillah...düşünsenize insan için bundan değerli bi hediye olabilirmi senden parçalar taşıyan bi varlık servetler döksen böyle bi icat yapabilirmisin ey insan oğlu veeğer bu insanların elinde olsaydı hep zenginler yada zalimler bu hakkı kullanır diğer insanları mahrum ederlerdi evlattan...of ya bende nerden nereye bağladım neyse selametle

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
anne sütüde o evlatlara bir annenin verebileceği en büyük hediye..
di mi?

Hafsa binti Ömer Çevrimdışı

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah cc razı olsun rabbim herkesin evladını anne ve babasına bağışalsın rabbim her kese hayırlı evlatlar versin küçük yaşta anne oldum fakat her şeyin bilincindyedim onun için çocuklarımdan rabbimin büyük nimetini esirgemedim ve çevremde ki insanları gözlemledim anne sütü emen çocuklar daha bir bağlı oluyor annesine çünki anne ve bebenin arasında mükemmel tarif edilemez bir diyalog oluyor Allah sizlerden razı olsun her konuya yer var burda ne diyeyim....

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Konuya video eklenmiştir.

güncel inşaALLAH.

Nazenin34 Çevrimdışı

Nazenin34

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Islamda iki seneden fazla emzirmeyle ilgili bilgiler mevcut mu?

A Çevrimdışı

ALI25

La edri
İslam-TR Üyesi
Islamda iki seneden fazla emzirmeyle ilgili bilgiler mevcut mu?
Bu konuda daha fazla süreye vakif degilim ve acikcasi bilmiyorum. Buna dair su ayet-i kerime ilk hetab da ve örnek olarak bir delil oldugu öne sürülüyor.

"Anneler cocuklarini tam iki sene emzirirler. Bu hüküm süt müddetini tamamlamak isteyenler icindir."(Bakara suresi, 233)[Kur´an-i Kerim ve Izahli Meali/Ahmed Davudoglu]

Üst Ana Sayfa Alt