Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Beni İki Kez Aldatan Eşimden Gördüğüm Zulme Karşı Yardım?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
özlem12;266158' Alıntı:
eşimi 2 kez beni telefonda başka kadınlarla aldaddı çocuklar için gidemedim annemin evine
özlem12;266158' Alıntı:
arkadaş çevreside bozuk çok sıkıldım dahada kötye gidiyor ahlakı bozuldu küfürlü konuşuyor bir dua yokmu okuyayım yardım edin

İstediğiniz tarzda özel bir dua yoktur. Fakat içinizden geldiği gibi samimi bir şekilde Allah'tan yardım ve sabır isteyiniz. Yakınlarınızdan, aile/akraba büyüklerinizden ayrıca kocanıza nasihat bağlamında konuşarak yardımlarını da istemeniz mumkun.

Genel olarak üzüntü ve sıkıntılı durumlarda yapılabilecek sahih dualar :

...Bize Katâde, Ebû'l-Âliye'den tahdîs etti. îbn Abbâs (r.anh) şöyle demiştir: Peygamber (s.a.v.) keder ve hüzün veren şeyler sırasında duâ eder, şunu söylerdi:
"Lâ ilahe ille'İlâhu'l-Azîmu'l-Halim. Lâ ilahe ille'İlâhu Rabbu's-Semâvâti ve'l-Ardı Rabbu'l-Arşı'l-Azîm
(İbâdete lâyık) hiçbir ilâh yok, ancak Azîm ve Halîm olan Allah vardır. İbâdete lâyık hiçbir ilâh yok, ancak göklerin ve Yer'in Rabb'i olan Allah vardır. O, büyük Arş'ın Rabbi'dir".
(Buhari, Dua, Bab 26, Hadis no : 40; )

.....Bize Yahya (ibn Saîd el-Kattân), Hişâm ibn Ebî Abdillah'tan; o da Katâde'den; o da îbn Abbâs (r.anh)'tan şöyle tahdîs etti: Rasûlullah (s.a.v.) keder sırasında şu duayı söyler idi:
"Lâ ilahe ille'llâhu'l-Azîmu'l-Halîmu Lâ ilahe Me'Mhu Rabbu'l-Arşı'l-Azîmi. Lâ ilahe ille'llâhu Rabbu's-Semâvâti ve Rabbu'l-Ârdı Ve Rabbu'l Arşi'l' Kerim"
(İbâdete lâyık) hiçbir ilâh yok, ancak Azîm ve Halîm olan Allah vardır. (İbâdete lâyık) hiçbir ilâh yok, ancak büyük Arş'ın Rabbi olan Allah vardır. İbâdete lâyık hiçbir ilâh yoktur, ancak göklerin Rabb'i, Yer'in Rabb'i ve Kerîm Arş'ın Rabb'i olan Allah vardır!"
(Buhari, Dua, Bab 26, Hadis no : 41)
Vehb de şöylededi: Bize Şu'be, Katâde'den bunun benzerini tahdîs etti

Bize Muhammed b. Musennâ ile İbnû Beşşar ve Ubeydullah b. Saîd rivayet ettiler. Lâfız İbnû Saîd'indir. (Dediler ki) : Bize Muâz b. Hişam rivayet etti. (Dedi ki) : Bana babam, Katâde'den, o da Ebû'l-Âliye'den, o da İbnû Abbas'dan naklen rivayet etti ki: Nebiyyullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sıkıntı anında:
«Azîm Halîm olan Allah'dan başka ilâh yoktur. Büyük arşın Rabbi olan Allah'dan başka ilâh yoktur. Göklerin Rabbinden, yerin Rabbinden ve kıymetli arşın sahibi olan Allah'dan başka ilâh yoktur.» dermiş.
(Muslim, Dua Zikir, Bab 26, Hadis no : 83 (2730)

Bana Muhammed b. Hatim de rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Behz rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Hammad b. Seleme rivayet etti. (Dedi ki) : Bana Yûsuf b. Abdillah b. Haris, Ebû'l-Âliye'den, o da İbnû Abbas'dan naklen haber verdi ki, Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kendisini bir şey üzdüğü vakit şöyle buyururmuş:
«Azîm Halîm olan Allah'dan başka ilâh yoktur. Büyük arşın Rabbi olan Allah'dan başka ilâh yoktur. Göklerin Rabbinden, yerin Rabbinden ve kıymetli arşın sahibi olan Allah'dan başka ilâh yoktur.»

Râvi, Muâz'ın babasından rivayet ettiği hadîs gibi rivayette bulunmuş; o hadîsdeki kelimelerle birlikte : «Kıymetli arşın Rabbi olan Allah' dan başka ilâh yoktur.» cümlesini ziyâde etmiştir.
Bu hadîsi Buhârî «Kitâbu'd-Deavât»'da tahric etmiştir.

Halim: Yumuşak huylu demektir. Bu kelimenin Allah'a ıtlakı mecazdır. Lazımı mânâsı murad edilmiştir. Ki, o da cezayı tehir etmektir.
Hadîs-i şerîf baş sıkıntısında çok okunması gereken tesirli hadîslerden biridir.

Taberî : «Selef bununla duâ eder ve buna sıkıntı duası derlerdi.» diyor.
Ebû Bekr-i Râzî 'den bu hususta şöyle bir kıssa rivayet olunmuştur. Esbahanda Ebû Nâim'in yanında bulunuyor; ondan hadîs yazıyordum. Orada Ebû Nâim'in yanında bulunuyor; ondan hadîs yazıyordum. Orada Ebû Bekr b. Âli namında bir şeyh vardı ki, fetva hususunda ona muracaat olunurdu. Sultana jurnal edilmiş; sultan kendisini hapsetti. Bir de rüyamda gördüm ki: Cebrail (Aleyhisselâm) sağ tarafına geçmiş, durmadan teşbihle dudaklarını kıpırdatıyor. Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) de orada imiş. Bana :
Ebû Bekr b. A1î'ye söyle de Buhârî 'nin Sahîh'indeki sıkıntı duâsını okusun. Allah onun sıkıntısını giderir, buyurdu.
Sabahleyin bunu kendisine haber verdim. Duayı okudu ve az sonra hapisten çıkarıldı.
Hasan-ı Basrî de şunları söylemiştir: «Haccac bana adam gönderdi. Ben de maksadını anlayarak bu duayı okudum.
Huzuruna çıktığım vakit: — Vallahi! Seni öldürmek için istemiştim. Ama bugün sen bana şundan ve sundan daha makbulsun, dedi. Şunu da ilâve etti: — Dile benden ne dilersen?»
Burada şöyle bir sual hatıra gelebilir, îbni Abbâs (Radiyallahu anh)'ın okudukları duâ değil, zikirdir,

Bu sualin iki meşhur cevâbı vardır:
Birincisi: Duaya zikirle başlanır.
İkincisi: Sufyân b. Uyeyne 'nin verdiği cevabdır ki: Sen Teâlâ Hazretlerinin "bir kimseyi benim zikrimle meşgul olması, benden bir şey istemesine mâni olursa, ben ona bütün isteyenlere verdiğimin en kıymetlisini veririm", buyurduğunu bilmiyor musun? demiştir.
Ulemâdan bazıları bu zikirlerin fazileti sâdece büyük günahlardan sakınanlara mahsustur, demişlerse de Kaadî lyâz bu sözü doğru bulmamış, hadîsler umumîdir, demiştir.
Nevevî de aynı kanaati izhar ederek: «Doğrusu bu hadîsler tahsis edilemez...» demiştir.
Rabbim yardımcınız olsun.

Ö Çevrimdışı

özlem12

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
allah razı olsun böyle gzel site bulduum için çok mutluyum sizlerden gerçekten allah razı olsun butun samimiytimle söylorum

eşimle evlendiimde bir işik vardı içinde bu işiğı,çıkarmak istedim ama olmadı ailesi ,çievresi buna engel oldu ben dinimi yaşamak istedim ama ailesiyle beraber oturduğumuz .için bu çok sorunlara yol açtı ve benden uzaklaştı arkadaş cevresine yaklaşt ı onlarda zinayı haramı içkiyi normal birşeymiş gibi kabul ediyorlar hala içinde birşeyler varken çıkarmak isiyorum onuda onların arasından ama nasıl benim sözm dinlemiyor arık urkutmekte istemiyorum daha kötü olur die

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
böyle durumların kendi ailemde dahil çokça çevremdede görmüş biri olarak.diyebilirim ki.evet dua etmek önemli bir anlamda insana daha bir sabır veriyor.ve daha iyi olacağına dair umut veriyor.ama bir kere iki kere bence durum kötüye gitmekten başka birşey yapmıyor.istisnalar kaideyi bozma tabii..

günümüzdeki evliliklerde alkol kumar kötü arkadaş çevresi evlilikleri temelinden bozuyor.ve sanki böyle durumlar normalmiş.gibi aile büyükleride bunlara normal bakıyor
yani aman canım içerse içer hem çok içmiyorki işte şunun bunun kocası da içiyor ama anlaşıyorlar zamanla düzelir
yada kumar mevzuunda bişey olmaz hevesi kalmayınca bırakır vs.vs.vs.

liste uzar gider.genel olarak bu gibi evlilikler ortada çocuk yoksa .ve eş (kadın) ailesinden destek görüyorsa alelade bitiyor.bence hayırlısıda budur.çünkü koca tekrar kendine çeki düzen verene kadar ayrı kalmak daha iyi...
ama dediğim gibi ortada çocuk varsa ve eşin ailesinden yuvanı bozma devam et.kocanı düzelt diye baskı geliyorsa.

işte durum burada çok kötü...inş.kocanızın alkol hastalığı kendini kaybedecek kadar kötü değildir.ve Rabbim durumunuzun düzelmesi için inayet nasip eder.

Ö Çevrimdışı

özlem12

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
alkol yok ama zamanla oda olur böyle giderse çnku çevrede çok var arkadaşlarında