Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Video Bir Başka Mutezili Sapık : Mustafa İslamoğlu

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
izleyemiyorum ama tahmin edebiliyorum...bu adam her zaman farklı olmanın farklı bir fikirle kendini farklı kılmanın peşinde...filazoflar gibi süslü sözlerle...suhanallah...bi gün hilal tv de izliyorum soruyorlar buna ; hocam bir alevi ile bir sünni evlenebilirmi? cevap bir hıristiyanla bir müslüman evlenebiliyorda bunlar neden evlenemesin...belki tv de aksini söylese sıkıntı olurdu ama daha farklı şekilde konuyu dolandırabilirdi...bu konuda baya kabiliyetli kendisi zaten

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
He he mustafa islamoglu ile ilgili ne zaman bir konu olsa gulesim geliyor. Ilk once kendi mezhebini ve usulunu yapacakti olmadi.

Sonra fetonun cemaatine yer bulmaya calisti. Olmadi galiba zaman gazetesi ve onlarin tvlerinde hic yer bulamadi cunku.

Simdi ne yapmaya calisiyor bilmiyorum ama bu kadar yanar doner bir adam gormedim. Fetonun bile bir cizgisi var

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
73 fırka hadisinin islamoğlu yorumu

Hocam Vahyin Penceresinden 4 yıldır çok şey öğrendiğimi biliyordum ama neler öğrendiğimi fark etmem ilahiyat önlisans da okumaya başlayınca gün yüzüne çıktı. Geçen yıl birinci sınıfta ben bunu zaten biliyorum yaşasın! demeye başlamıştım fakat bu sene bu kat kat arttı. İslam mezhepler tarihi dersinde sizden öğrendiğim şeylerin ayrıntılı tekrarını yapıyor gibiyim. Üstelik onların da ele alış üsluplarını sevdim fakat 73 fırka hadisinde mezheplerin genel tavrını ve buna karşılık Mevlana, Yunus Hacı Bektaş gibi mutasavvıfların anlayışlarını vermişler. Bu konuyla ilgili ya bir program izledim ya da bir şey okudum ama nerde? Beni hangi kitaba yada hangi Vahyin Penceresinden programına yönlendirebilirsiniz hocam?
Bu arada sizden helallik istemeye ısrarla devam edecem çünkü sizi göremiyorum o vakıf salonunda olmayı nasıl isterdim sanki bu dünya gözüyle görecek imkanım olmayacakmış gibi hissediyorum ama helallik alırsam en azından inşallah kevserin başında görüşürüz diye umut ediyorum bu benim için manevi bir motivasyon meselesi haline dönüştü üstelik hoca duası
emeği hakkı ilmin hayrını görmek için gerekli ve önemli bence. Beni mazur görüp iki kelam edin tabi kendimin kaç okka geldiğini bilmiyorum 4 çeşit soru çeşidinde cevap vermeye değmeyecek kimselerden değilsem. İnşallah değilimdir öyleysem de cevaba değecek kimselerden olana kadar gayret ederim inşallah...
dua ve sevgi ile

Benim gönül gözü gören basiret sahibi talebem,
Gönül gözlerinden öper dualar ederim.

Hakkın annenizin ak sütü gibi helal olsun.

73 fırka hadisi senet olarak sahih ama metin olarak anlamaya ihtiyaç var.
Bu hadis fırkaların istismarına uğramış.
Eğer bu sözü hadis kabul edeceksek, şöyle anlamamız şart: Bu 73 fırkadan biri hariç diğerleri ehl-i kıble olan fırkalar değil, şu anda ümmetin ittifakıyla gayr-ı müslimlerin inançlarından oluşan fırkalardır. Zira dünyada ne kadar İslam dışı inanç varsa, hepsi de özünde birer İslam'dan sapmadır. Zira Allah indinde din İslam'dır ve Musa müslümandır, Yahudilik islam'dan sapmadır, İsa müslümandır Hıristiyanlık İslam'dan sapmadır.
Anlaşıldı mı?
Vesselam

yusuf Çevrimdışı

yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benim gönül gözü gören basiret sahibi talebem,
Gönül gözlerinden öper dualar ederim.

Hakkın annenizin ak sütü gibi helal olsun.

73 fırka hadisi senet olarak sahih ama metin olarak anlamaya ihtiyaç var.
Bu hadis fırkaların istismarına uğramış.
Eğer bu sözü hadis kabul edeceksek, şöyle anlamamız şart: Bu 73 fırkadan biri hariç diğerleri ehl-i kıble olan fırkalar değil, şu anda ümmetin ittifakıyla gayr-ı müslimlerin inançlarından oluşan fırkalardır. Zira dünyada ne kadar İslam dışı inanç varsa, hepsi de özünde birer İslam'dan sapmadır. Zira Allah indinde din İslam'dır ve Musa müslümandır, Yahudilik islam'dan sapmadır, İsa müslümandır Hıristiyanlık İslam'dan sapmadır.
Anlaşıldı mı?
Vesselam

demekki islamoglu bu hadisin tamamini bilmiyor oysa Allah resulu sav diyorki ummetim 73 firkaya ayrilacak "UMMETIM" diyor, yahudiler ve hiristiyanlar resulullah sav min ummeti degildir .. ayrica Allah resulu s.a.v diyorki , YAHUDILER 71, HIRISTIYANLAR 72, BENIM UMMETIMDE 73 FIRKAYA AYRILACAK ... hadis cok acik .. yahudiler ayrildi, hiristiyanlar ayrildi onlari takip edecek olan resulullah sav min ummetide ayrilacak ..

islamoglu ne kadar kendini begenmis bir saptiran isede .. bu kadar basit bir hatayi nasil yapmis anlamis degilim ...

M Çevrimdışı

medre

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Selamun Aleyküm iman kardeşlerim.
Akşama doğru ; Mesnevi hakkında ki dine kitaba sığmayan görüşleri daha detaylı araştırırken kendimi bu forum sitesinde ilmi bir tartışmanın satır aralarında buldum (konu geçici olarak kilitlendiği için yorum yazamadım) kırmadan dökmeden müslüman bir vakar ile karşı görüşlerin (selefi arkadaş ile tasavvufu savunan arkadaş) ilmi bir tartışma uslubuyla fikir alışverişlerini okudum. ve son olarak kaynak kitapların bu forumda o tartışma altında aktarılmasınıda okuyunca daha bir sevindim. Hemen üye oldum. Gece çocuklar uyuyunca ilk iş olarak heycanla üye olduğum sitemi açtım şöyle konu başlıklarını okuyunca Bir başka sapık : Mustafa İ.. görünce yok yok İslamoğlundan bahsediyor olamazlar dedim ama ne yazık ki umduğumu bulamadım Abdulmuiz arkadaş çoktan ölçüp biçip fikrini zikrini ilmini irfanını 15 yıllık kuran-i hayatını, binlerce makale binlerce sesli görüntülü eseri Kuran-i bir hayatın filizlenmesi için adamış bir ömre bir kulun hakkına girdiğini unutarak edep dışı bir uslupla sapık diyebilmiş ve bazı videolarını delil için yayınlamış. (Mustafa hocanın avukatı değilim zaten bunlarıda avukatlık yapmak için değil sevdiğim ilminden istifade ettiğim birinin hakkına saldırılmasından dolayı üzüntülerimden yazıyorum)
Muhterem Kardeşlerim ;
1- Hangi kurani ölçü ile bir din kardeşinize (üstelik bir alime ) sapık diyebilme cesareti gösterebildiniz. Hangi kurani ölçü, hangi peygamber tavrı ile din kardeşlerinize (üstelik hayatlarını islama adamış ) feto,sapık gibi düzeysiz şeyler söyleyebiliyorsunuz ?
2- İlgili videolar bildiklerinize inandıklarınıza aykırı olduğunda muhataba sapık demek yerine fikir beyan etmek, hatalı olduğunu, doğru olduğunu düşündüğünüz ayetle-hadisle ispat etmek erdem olan değil midir ?
3- Yoruma açık bir konuda sizin gibi düşünmeyen herkes sapık ise buyrun dünya sizin olsun tek renk tek soluk güzel güzel yaşayın. Vurun kafamıza sizin gibi düşünelim. emir buyurun fikriniz fikrimiz olsun. Bu bakış açısı sizcede zihinsel fazişm değil midir ?
4- Mustafa İslamoğlunun "ihtilaf ahlakı" adlı görüntülü eserini bir kez dinleme nezaketi gösterdiniz mi ?
5- Tevhid ve iman esasları dışında yoruma açık (ki yüzyıllardır tefsir alimleri hep görüş beyan edegelmişlerdir ve hatta mezhep imamlarının farklı görüşleride göstermektedir ki yoruma açık konularda - görüş beyan edecek ilme sahip olmak şartını taşıyan- ilim adamları farklı düşünebilmişlerdir )insanların zihin dünyalarına ipotek koyacak kadar cesur olmak akıl karı değil iken yorum farklılıklarını sapıklıkla damgalamak aslında sapkınlık değilmidir ?
6-o şahıs fetto bu şahıs sapık şu şahıs bilmem ne .... Allah aşkına mazlum ve mağdur islam coğrafyasını forum sitesinde ihya edeceğinimizi düşünüyorsunuz ? hayırda yarışmak yerine bu çirkin ithamlarla kul hakkına girerek islama ve gözü yaşlı coğrafyalara ne gibi bir hizmet ettiğinizi düşünmektesiniz ?

Allah cümlemizi kamil insanlardan eylesin. Sağlıkla sevgiyle muhabbetle kalınız.

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Selamun Aleyküm iman kardeşlerim.
Akşama doğru ; Mesnevi hakkında ki dine kitaba sığmayan görüşleri daha detaylı araştırırken kendimi bu forum sitesinde ilmi bir tartışmanın satır aralarında buldum (konu geçici olarak kilitlendiği için yorum yazamadım) kırmadan dökmeden müslüman bir vakar ile karşı görüşlerin (selefi arkadaş ile tasavvufu savunan arkadaş) ilmi bir tartışma uslubuyla fikir alışverişlerini okudum. ve son olarak kaynak kitapların bu forumda o tartışma altında aktarılmasınıda okuyunca daha bir sevindim. Hemen üye oldum. Gece çocuklar uyuyunca ilk iş olarak heycanla üye olduğum sitemi açtım şöyle konu başlıklarını okuyunca Bir başka sapık : Mustafa İ.. görünce yok yok İslamoğlundan bahsediyor olamazlar dedim ama ne yazık ki umduğumu bulamadım Abdulmuiz arkadaş çoktan ölçüp biçip fikrini zikrini ilmini irfanını 15 yıllık kuran-i hayatını, binlerce makale binlerce sesli görüntülü eseri Kuran-i bir hayatın filizlenmesi için adamış bir ömre bir kulun hakkına girdiğini unutarak edep dışı bir uslupla sapık diyebilmiş ve bazı videolarını delil için yayınlamış. (Mustafa hocanın avukatı değilim zaten bunlarıda avukatlık yapmak için değil sevdiğim ilminden istifade ettiğim birinin hakkına saldırılmasından dolayı üzüntülerimden yazıyorum)
Muhterem Kardeşlerim ;
1- Hangi kurani ölçü ile bir din kardeşinize (üstelik bir alime ) sapık diyebilme cesareti gösterebildiniz. Hangi kurani ölçü, hangi peygamber tavrı ile din kardeşlerinize (üstelik hayatlarını islama adamış ) feto,sapık gibi düzeysiz şeyler söyleyebiliyorsunuz ?
2- İlgili videolar bildiklerinize inandıklarınıza aykırı olduğunda muhataba sapık demek yerine fikir beyan etmek, hatalı olduğunu, doğru olduğunu düşündüğünüz ayetle-hadisle ispat etmek erdem olan değil midir ?
3- Yoruma açık bir konuda sizin gibi düşünmeyen herkes sapık ise buyrun dünya sizin olsun tek renk tek soluk güzel güzel yaşayın. Vurun kafamıza sizin gibi düşünelim. emir buyurun fikriniz fikrimiz olsun. Bu bakış açısı sizcede zihinsel fazişm değil midir ?
4- Mustafa İslamoğlunun "ihtilaf ahlakı" adlı görüntülü eserini bir kez dinleme nezaketi gösterdiniz mi ?
5- Tevhid ve iman esasları dışında yoruma açık (ki yüzyıllardır tefsir alimleri hep görüş beyan edegelmişlerdir ve hatta mezhep imamlarının farklı görüşleride göstermektedir ki yoruma açık konularda - görüş beyan edecek ilme sahip olmak şartını taşıyan- ilim adamları farklı düşünebilmişlerdir )insanların zihin dünyalarına ipotek koyacak kadar cesur olmak akıl karı değil iken yorum farklılıklarını sapıklıkla damgalamak aslında sapkınlık değilmidir ?
6-o şahıs fetto bu şahıs sapık şu şahıs bilmem ne .... Allah aşkına mazlum ve mağdur islam coğrafyasını forum sitesinde ihya edeceğinimizi düşünüyorsunuz ? hayırda yarışmak yerine bu çirkin ithamlarla kul hakkına girerek islama ve gözü yaşlı coğrafyalara ne gibi bir hizmet ettiğinizi düşünmektesiniz ?

Allah cümlemizi kamil insanlardan eylesin. Sağlıkla sevgiyle muhabbetle kalınız.

kafadan konuya bodoslama dalacağınıza evvela yukarıdaki videoları kendinize zaman ayırma gibi bir yükü ağır görmeden harcayın. ve ondan sonra gerçek ilimin kaynağı olan KURAN ve hadisler üzerine bilgi sahibi olup
kendi akidenizi yeni öğrendiğiniz bilgiler ışığında tartın ve ondan sonra bu yaşadığımız coğrafyadaki en sinsi sapığın videolarını bir kere daha seyredin ve bizlere bir kere daha dönüp yazdıklarınızı delillendirin yok hala aynı fikirde iseniz lütfen bir daha bizi ziyaret etmeyiniz.

EBUSELAM Çevrimdışı

EBUSELAM

Vefa ehline feda kolay olur
İslam-TR Üyesi
HOCANIN, “TE’VİLİN TAHRİFE DÖNÜŞMESİ M.ESET VE M.İSLAMOĞLU ÖRNEĞİ " adlı kitabı BU VE BUNLAR GİBİ DÜŞÜNENLERE İLMİ BİR TOKAT OLACAK İNŞAALLAH..............

M Çevrimdışı

medre

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Konuya bodoslama dalan aslında sizlersiniz zira koymuş olduğunuz başlık " bektaşi metoduna " gayet uygun. Hayatını tevhide adamış bir alime sapık diyebilmek için bütün videolarından 3-5 tanesini seçip yaftalamak,tekfir etmek sapkınlık ötesi bir hastalıktır.

1- Yöneltmiş olduğunuz bütün suallarin ve muhalefet ettiğiniz konuların cevapları yine aynı videolar içinde mevcut.M.islamoğlunun sitesinden makale ve cuma hutbelerine bakabilirsiniz.

2- Aslında koymuş olduğunuz videolarda sapıklıkla suçladığınız alimin kaynak gösterdiği yerler arasında Hz. Ömer (r.a ) da olması sanırım sizin için birşey idafe etmiyor. İnşallah sahabe kaynaklı görüşlerede isim bulmazsınız.

3- Sitenizde metod olarak (doğru ve isabetli ) seçmiş olduğunuz -Kurandan ve sahih hadislerden delil getirme yöntemi söz konusu iken videoların üzeirne parantez içi şahsi kanaatlerin yazılmış olması hangi ayet ve hadistir ?

4- Sunduğunuz videolarda katılmadığınız konulardan (kader bahsi,nazar bahsi, İsa (a.s) nüzulu bahsi vd.) sizlerin sunacağı AYET ve HADİS delilleriniz nelerdir ? İşkembeden sallayarak -ilimcilik oynayarak- bu iş olmuyor dostlar. Birine sapık demeden önce aleyhte delillerinizi sununuz parantez içi zihinsel ego tatminleriniz sizi ahiretde itham ve inkardan dolayı sorumlu tutar .

5- M.İslamoğlu'nun sunulan videolarından ilkinde ki Allah'a (c.c ) ait teşbihi gerçekten yakışıksız olmuş. Yerin göğün Rabbi böyle bir teşbihe mevzu olmamalıydı. Bu konuda hocanın hata ettiğini bende düşünüyorum. Asla ve kat'a bu benzetmeye katılmıyor tastik etmiyorum.

6- Nurculara sık sık tekrarladığınız hikaye anlatma delil getir ifadelerinizle aynen size bende söylüyorum ahkam kesmek şahısları azarlamak banlamak yazmasını engellmeek yerine ilgili videolara kendi görüşünüzün delillerini getiriniz.

7- Alimlerin eserlerinde hatalr olmasında sizce de bir hikmet yokmudur ? Tek harfi bile değişmemiş ve değiştirilemeyecek tek sahih kaynak KURANDIR ve Allahın kruması altındadır. Demek ki alimlerinde hata göstermeleri Alahın bir mucizesidir.ÇÜnkü içine hata girmemiş tek kaynak kuran olduğuna delil olmakla birlikte Alimlerinde birer kul olduğuna işaretdir. (kanaatim böyledir ) Peygamberler bile zelle işlemişken.

8 - Namazda Fatiha bahsinde Ebu Hanifenin görüşünü isabetli bulmayarak bu onun büyük bir alim olduğunu gölgelemz diyebilirken (Allahtan , başka bir sıfat layık görmediniz büyük alimimize) neden bugün alimlerine çirkin ithamlarda bulunuyorsunuz ?

9- Aşağıda ki videoyu buzdolabı soğukluğunda dondurulmnuş zihin yapınıza armağan ediyorum. Lütfen dinleyiniz de tarihi süreçte ihtilafları görünüz.

Yazımın başından sonuna kadar hiç bir kelimesinde hakaret etmedim lütfen ceveplarınız " müslüman vakarında " hakaretsiz olsun.

Muhakkak herşeyin doğrusunu Rabbimiz bilir. İyliklerimiz O'ndan hatalarımız bizdendir.
Rabbim cümlemizi ıslah etsin.

ilgili sohbet : http://www.tefsirdersi.com/asyader.php?id=22&Tur=wmv

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
medre kardeşim

https://www.islam-tr.org/islami-videolar/32084-bir-baska-sapik-mustafa-i.html#post210092

burda sahabılere nasıl donekler guruhu dıyebılıyor ( sakın munafıkalrı kasdedıyor ... vs deme) kendısıne defalarca mektup e-mail yollanmış hata yaptıgı kastının sahabler degılse yanlış anlaşıldıgı soylenmıştır ona rağmen duzeltme yapılmayıp bılmem kacıncı baskıda hala bu çirkin tabır kullanılmıştır

islamoğlu ! eğer sahabılere ( kı uhudda yapmış oldukları hatadan dolayı Allah c.c. affına mazhar olmuşlardır ) dönekler guruhu deyıp hakaret edebılıyorsa sırf bu sozden dolayı sapık dememız az bıle kalır

M Çevrimdışı

medre

Üyeliği İptal Edildi
Banned
lütfen böyle yapmayın. Döneğin Türkçemizde ki karşılığı bile ayan beyan ortada. Yardım etmedin kaçtın döneklik ettin deriz. Tarihi olayları ve sahabeleri tartışılamaz kutsi varlıklar ilan etmeniz sitenizin tevhid inancına ters. Sahabelerde hata ederler etmelilerde zira onlarda insan idiler.(Cemel vakasında Hz Aliye mi Ayşe annemize mi sıfat buluyorsunuz merak ettim ?)
Bu gayet doğaldır ve beşere mahsus birer fiildir. Tövbe etmek aslolandır. Bununla bir alima sapık diyebiliyorsanız sizde cahil cesareti var diyeceğim. M.İslamoğlunun tabiriyle " Alimin eti zehirlidir " . Allah rızası için ümmeti muhammedin ilimden irfanından uzak kalmış milyonlarına ne verdinizde insanlara kurtuluşun kuranda olduğunu söyleyen bir alime hakaret edebiliyorsunuz. Cedelleşmeyin ve ümmeti muhammedi tefrika ile bölük börçük etmeyin. Şu görüşüne katılmıyorum diyin ve sessizce oturun. bari bu iyiliği bizlere çok görmeyin.

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
lütfen böyle yapmayın. Döneğin Türkçemizde ki karşılığı bile ayan beyan ortada. Yardım etmedin kaçtın döneklik ettin deriz. Tarihi olayları ve sahabeleri tartışılamaz kutsi varlıklar ilan etmeniz sitenizin tevhid inancına ters. Sahabelerde hata ederler etmelilerde zira onlarda insan idiler.Bu gayet doğaldır ve beşere mahsus birer fiildir. Tövbe etmek aslolandır. Bununla bir alima sapık diyebiliyorsanız sizde cahil cesareti var diyeceğim. M.İslamoğlunun tabiriyle " Alimin eti zehirlidir " . Allah rızası için ümmeti muhammedin ilimden irfanından uzak kalmış milyonlarına ne verdinizde insanlara kurtuluşun kuranda olduğunu söyleyen bir alime hakaret edebiliyorsunuz. Cedelleşmeyin ve ümmeti muhammedi tefrika ile bölük börçük etmeyin. Şu görüşüne katılmıyorum diyin ve sessizce oturun. bari bu iyiliği bizlere çok görmeyin.

Allah'ın kendılerınden razı O'nlarından Allah'dan razı oldugu kişilere dönek diyecek sonra sen çıkıp tevil yapacak kasıt şuymuş buymuş dıyeceksın ve alımın etı zehırlıdır

1. onu kım alım ılan ettı kıtap yazmakla sohbet vermekle nasıl alım olunuyor
2. sahabelerı eleştırmıyorkı hakaret edıyor olay olmuş kapanmış Allah c.c. haklarında Ayet ındırmış ve affettıgını soylemış
3. benı tahrık etme hem hakaret etme dıyorsun hemde cahıl cesaretı vs dıyerek hakaret edıyorsun

Muhammed Yusuf Çevrimdışı

Muhammed Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
tevililintahrifedonusmesi.jpg

M Çevrimdışı

medre

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sevgili kardeşim. bizler sadece kardeşiz başka seçeneğimiz yok bu kardeşliğimizi Allah kitabında tescillemiş.

1- hakaret etmedim, cahil cesareti demek sapık demenin yanında iltifatdır.
2- verdiğim videoyu izledin mi ?
3- Alim dediklerinin " alimlik diplomaları mı vardı ?
4- Küfür ortak düşmanızken cedelleşmemizin mantıı nedir ?
5- polemikden ziyade konuda sıraladığım sullare cevaplarını göremedim . delillerin nerede muhterem ?
6- emin ol seni seviyorum. Niyetin halis ama metodun hatalı. sende beşersin bende. alimlerde sahabelerde.
7- M.Emin Akın kitabının hangi satırında bahsi geçenlere sapık demiş ?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
medre

alimin olan zatın videolarını izlemedin mi ? kuranı tevil ede ede, deve yükü ağırlığında tefsir kitabı yapmış alimlik buysa düşünemiyorum.

İkincisi eğer ki bunun alim olduğuna inanıyorsan, islam hükmüne göre hak konusunda takiyye olmaz.

Oy konusunda kendisine soru soran birine,siyasi konuları cevaplamıyorum deyip es geçiyor

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Medre kardeşim ; Mustafa islamoğlu'nu Videolardaki konuları vs daha başka konuları Kur'an-ı kerim ve Hadis-i şeriflere göre tek tek munazara yapalım. Birbirimize sorular sorup cevaplar alalım. Var mısın?

Sitedeki kardeşler; lütfen haber verene kadar, kimse bu munazaraya yazmasın ki konu ve dikkat dağılmasın.

M Çevrimdışı

medre

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Elbetde. Önden buyurayım müsadenle.
Kader bahsi.
Sual : sizlerin şiddetle savunduğu ve benimsediği " kader anlayışı " ile bir adam çıkagelse ve gözlerinizin önünde çocuğunuzun gırtlağını kesse ve dese ki ; senin çocuğunun kaderi ve benimde kaderimin bundan ibaret. alnımıza yazılmış bir yazı tecelli etti. ikimizde bu "kader anlayışına " iman ettik yapcak birşey yok hadi görüşürüz. dese

A- bu cani kader adıyla işlediği fiilden beridir. ( hakikaten bu onun kaderindendir)
B- bu cani kader adıyla işlediği fiilden elbetde sorumludur ( suçunu Allaha havale etmektedir)

cevabınız B ise m.i ile aynı görüştesiniz. işte ispatı :
1 - Kadere iman.. - YouTube
2- http://www.youtube.com/watch?v=dw9plVyhxCY

cevabınız A ise böyle iman etmek sizin kaderiniz olmalı.

(10 dk ayırma nezaketi gösterip dinlersiniz diye ümit ediyorum)

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Elbetde. Önden buyurayım müsadenle.
Kader bahsi.
Sual : sizlerin şiddetle savunduğu ve benimsediği " kader anlayışı " ile bir adam çıkagelse ve gözlerinizin önünde çocuğunuzun gırtlağını kesse ve dese ki ; senin çocuğunun kaderi ve benimde kaderimin bundan ibaret. alnımıza yazılmış bir yazı tecelli etti. ikimizde bu "kader anlayışına " iman ettik yapcak birşey yok hadi görüşürüz. dese

A- bu cani kader adıyla işlediği fiilden beridir. ( hakikaten bu onun kaderindendir)
B- bu cani kader adıyla işlediği fiilden elbetde sorumludur ( suçunu Allaha havale etmektedir)

cevabınız B ise m.i ile aynı görüştesiniz. işte ispatı :
1 - Kadere iman.. - YouTube
2- Kader Risalesi - Mustafa ?slamo?lu - YouTube

cevabınız A ise böyle iman etmek sizin kaderiniz olmalı.

(10 dk ayırma nezaketi gösterip dinlersiniz diye ümit ediyorum)

örneğini daha net anlamak için soruyorum:
1- B maddesindeki (suçunu Allaha havale etmektedir) ifadesinden kastın , suçlunun sucu yoktur, ceza verilmez, Allaha havale ediyorum, bu kaderiymiş , sorumlu değildir anlamında mı?

2- Mustafa İslamoğlu veya sen, Kadere İman, imanın şartı değildir, Kadere iman etmek gerekmez ya da Kader diye bir şey yok mudur diyorsunuz?

3- İnsanın eceli kaderi(n takdiri) midir?
Bu sorularımı cevap verirsen ona göre üstteki konuyu daha net anlıyacağım.

Hızlı olmaya gayret edelim inşeAllah

Üst Ana Sayfa Alt