Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

BIR HARAMIN HELAL DAHI SAYMASA KAMUSAL ALNA TASINMASI O HARIMI MESRULASTIRMIS SAYILIRMIß

Ö Çevrimdışı

önce iman

Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum kadeslerim ,
sizleri bugünde su konuya sunuyorum hem arastirmaniza hede bilgilerinize ihtiyacim var

soru söyle
[FONT=&amp]Bir Harami münferitolarak islemek helal saymamak sartiylafasikliktir. Ama bir haram acik bir sekilde kamusal alanda ticaretiyapildiginda bu yapilan Haram artik mesrulastirilmis dolayisiylahelallestirilmis sayilip artik haramihelalestirmek sayildigindan kisinin küfrüne gerektirmezmi?
[FONT=&amp]Ayni soruya söyle soracak olursak bir Haramin kamusal alana tasinmasiylamesrulastirilmis dolayisiyla helallestirilmis sayilirmi? nekadarda helalsaymasada cünkü amelde bir eyleminkamusal alana tasinmasi onun mesrulastirilmasi sayilmazmi ?

Not: cevaplar kaynaklariyla birlikte verilirse sevinirim
selamlarimla

S Çevrimdışı

SaYFuLLaH

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeş içkinin satılması haramdır, açıktan para karşılığı fuhş işleyen, sakal kesen, hicabını çıkaran, müzik yapan ve dinleyen, harama rıza gösteren haram işlemiştir, helal görmediği ve hükmü küçümsemediği (yani aşağılamadığı) sürece bu gibi haramlardan dolayı dinden çıkmaz. Senin dediğin itikad Davetulhaq sitesine aittir, Ehli Sünnette böyle batıl bir kıyas yoktur. Neye göre kıyasladıklarını tahmin edebiliyorum, bir meselede dahi olsa şeriatın bir hükmünü kaldıran veya bu hükmü başka bir hükme değiştirip bunu kanun hale getiren kafir ile şeriatı iptal etmeyi ve değiştirmeyi kastetmeden açıktan haram işleyen fasıkla kıyaslıyorlar ve buna amelle istihlal diyorlar ama buna amelle istihlal (helalleştirme) denmez aksi halde dedikodu yapan da kafir olur, yalan söyleyende ve ister istemez haricilerin itikadını benimsemiş oluruz. Veya ''açıktan haram işleyen Allah'ın hükmünü küçümsemiştir ondan kafir olmuştur'' diyerek açıktan haram işleyene kafir derler, bu açıklamaya göre her deyyusun, dedikoducunun, yalancının da kafir olması gerekir.

Ö Çevrimdışı

önce iman

Üye
İslam-TR Üyesi
selamun Aleykum salafimedia kardes ben senin dedigine hak veriyorum Davetulhaq denilen sitenin adamlarinla konustum birkere kendileri tek yanliz müslüman baskalarida Fraun gibi herkeseze es selamu ala men itebeal huda diye selam veriyorlar bende bunun üzerine siz nezamandan beri müslümansinizda baskalari degil ve benim ne zamandan beri Fraun oldugumu tesbitine vardiniz dedim ve ilmi konulara girmeden kapandi mevzu neyse onlarin tutumu beli biz kendi konumuza gelelim cünkü

simdi gelelim benim konuya benim kafama taklan mesele su münferit olarak islenen haram ile bu haram kamusal alana tasinmakla o haram mesrulastirilmis sayilmazmi meselesi cünkü kisi bir meseleyi kamusal alani tasiyip birde bunun devleten müsadesine alip dolayisiyla topluma sunarak harami ameli küfre dönüsmüs olmazmi ? sorusu kafama takildi

mesela maide 44 deki zina meselesi siz okumusunuzdur önce müferit yani olay kanunlasmadan umuma dönüsmeden yapildiginda fasik ve zalim olmalari ne zaman artik bu zinanin yerine yeni bir kanun kamu alanina tasiniyor yani mesru sayilyor dolayisiyla kafir hükmüne aliyor iste ordan benim kafama takildi bir soru olarak cünkü kamusal alana tsinan hersey netice ihtibariyle legal kanuni ve dolayisiyla mesru oluyor ben bir ara türkiyede tevhid ehli bir hocaya sordugumda oda tam cevap veremedi yani hayir kafir olmaz diyemdedigi gibi kafir olur diyemedi susmayi tercih etti

selamlarimla

Üst Ana Sayfa Alt