Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Bir Kadın İddet Süresi Boyunca Kocası ile Cinsi Münasebette Bulunmaz ise Nikah Düşer mi?

D Çevrimdışı

Delikanlı81

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum
Bir kadın iddet süresi boyunca kocası ile cinsi münasebette bulunmaz ise nikah düşer mi?
Cezakumullahu khayran.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah;

Kocası tarafından kendisine bir talak (talak-ı ric'i) verilmiş bir kadın iddet süresini bekler. Sünnete uygun şekilde talak, kadının adet halinden temizlendikten sonra verilmesidir. Ric'i talakla geri dönüş sadece cima ile olmaz!

Ric'î Talakta Geri Dönüş Nasıl Gerçekleşir?

a) Sözle gerçekleşir:
Evliliği devam ettireceğini ifade eden sözlerle 'geri dönüş' sahih olur.
Örneğin erkeğin, iddet süresi İçerisinde boşadığı hanımına; «sana geri dönüyorum; seni geri çağırıyorum; seni tekrar himayeme aldım» gibi boşanmaktan vazgeçtiğini ifade eden sözler söylemesiyle 'rîc'at/geri dönüş' gerçekleşmiş olur. Bu konuda âlimler arasında hiçbir ihtilaf yoktur.

b) Fiille gerçekleşir:
Erkeğin, iddet süresi İçerisinde boşadığı hanımıyla cinsel ilişkiye girmesi, ona dokunması, onu şehvetle öpmesi durumunda 'ric'at' gerçekleşmiş olur.
Erkeğin bu davranışıyla ric'ata niyet etmiş olup-olmaması farksızdır. Çünkü iddet süresi İçerisinde kadın, onun hanımı hükmündedir. Erkeğin bu davranışı, nikâhı devam ettireceği anlamına gelir. Çünkü Yüce Allah; 'iddet süreleri içerisinde kocaları hanımlarını geri almaya daha fazla hak sahibidirler' (Bakara 228) buyurmuştur.

İlgili Konu:

Talaktan Dönmeye Niyet, Ve Cima Etmeden Sevişmek Talaktan Döndürür mü?
Ric'i Talaktan Dönme Şartları

https://www.islam-tr.org/konu/talak...ndurur-mu-rici-talaktan-donme-sartlari.29482/

Üst Ana Sayfa Alt