Bir Kişi Şeytandan Korunmak Için Kuran'a Sarılıp Uyuyabilir Mi?

Ebu Remle

Yeni Üye
Üye
BİR KİŞİ ŞEYTANDAN KORUNMAK İÇİN KURANA SARILIP UYUYABİLİR Mİ?

Birincisi: Bir kişinin ve özellikle hayız olan bir kadının kurana sarılarak yatması caiz değildir. Çünkü hayızlı kadının kurana dokunması haramdır. Aynı şekilde büyük abdestsizlik yani boy abdest alması gereken yahut küçük abdestsizlik hali denilen bir durumda abdest alması gereken bir kişinin kurana dokunması da haramdır. Çünkü kurana sadece temiz kimseler dokunabilir.

Derin uyku ise abdesti bozan amellerdendir. Ayrıca bir kişinin kurana sarılıp yatması sonucu uykuya daldığında kuranı altına alması, kuranın üstüne yatması ve böylelikle kuranın saygınlığının kalmaması gibi şeyler söz konusu olabilir.

Bu konu da Şeyh Fevzan’a şöyle bir soru sorulmuştur: Cin rahatsızlığı olan çocuğu olan bir annenin, işlerini yaparken çokça meşgul olduğu için küçük çocuğunun yanına cinden koruması için kuran koyabilir mi?

CEVAP: Bu caiz değildir çünkü bu amelde kurana karşı bir saygısızlık ve küçük görme söz konusudur. Ayrıca bu meşru bir amel değildir. (Fetava Fevzan, 9/40)

İkincisi: hayızlı bir kadının dokunmadan kuran okuması caizdir. Özellikle bir kadın kuranı unutmaktan korkarsa, müracaat etmek isterse yahut şifa olması niyetiyle okuyacaksa bunda bir sakınca yoktur. Şaye kadın kuranı kerime dokunmaya ihtiyaç duyarsa herhangi bir tutacak şey ile kurana dokunabilir. Bir bez, mendil, eldiven vs şeyler olabilir.

Bir kadın kurana dokunma zorluğu olduğunda eldiven giyebilir zaten kadınlar genelde eldivenlidirler. Kadın böylelikle ellerini kapatmış olur. Nitekim bu durum örtülü bayanlar için çok doğaldır.

Üçüncüsü: Uyuyacağın zaman yanı başında kuranı kerimi bilgisayar, teyp vs aletlerden açıp dinlemende bir sakınca yoktur. Yahut bu tür aletlerle yatmada da bir sakınca olmaz. Ancak bizler, bu tür şeylerin faydasız olduğunu düşünüyoruz. Çünkü yapılması gereken: kişinin zikirlerine devam etmesi, rukye ayetleri ve dualarını okuması, yatarken ayet el-kürsi okuması, kişinin bildiği kadarıyla kuran okumasıdır.
 
Üst Alt