Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Bismillah! Ey Allah'ın Kulları Mümin Kardeşlerim Dünya Sınavında Kaybetmemem İçin Kurtuluşuma Sebep Olacak Nasıl Bir İş Yapabilirim?

Aydiin Çevrimdışı

Aydiin

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamın Aleyküm Dostlar Benim Adım Aydın 23 yaşındayım

Günümüzün Aldatmacalarına aldanmaktan hem kendimi hemde tüm Müslüman camiasını Allaha sığındırır Ondan başka yardımcı ve o Yüce zaattan başka ibadete layık başka hiç bir eşdeğeri olmadını burada yazmak ve ona ŞÜKR VE HAMD etmek isterim

Kalbi düşüncelerimden bahsetmek istiyorum Dünyada ayıplanmak bana çok ağır geliyor bir insanın emri altına girerek aşşağılanmak beni mahvediyor ama ki yaşamaktan başka çarem yok amenna heleki bu ömrün Allahtan emanet edilişi buna karşı bir şey söyleyemem
Ama Kimi zaman günahın elbetki bir çeşidi çektimi içine beni ezelde yaptığım ahdi unutup dünyayla yoğrulurken buluyorum kendimi Günahıma tövbe ediyorum ama ki uzak duraıyorum çünki beni kandıran melun şeytan bin bir türlü meziyetler ile donanmış ve çok yakınlarımdan uzaklaşmıyor şeytandan Allaha şığınırım çok ama çok zor ey kardeşlerim bu melundan uzak durmak heleki genç insanlardan hiç ayrılmıyor
İşte ki bu vaziyet beni rızık korkusu ile sardımı elim ayağıma dolaşıp en gerçek olan ebediyeti ve ona hazırlığı unutturum geçici ama gözümle görüp kulağımla işittim şimdi bana ahıretten daha yakınmış gibi altadan Dünyanın tasasına düşüyorum nasıl ne şekilde derken olduğum yerden kıpırdayamıyorum bile

Yani sizden istediğim bu yaşıma kadar rızkımın darlığı beni dünyadan ve rızksızlıktan ötürü korkuttu şu an işsizim ama tanıdıklarım acele ile beni herhangi bir işe sokma gayelerindeler ben ise nefsime galip gelerek dünya korkularımı yenmeyi Allaha dosdoğru yönelip Yrattığı İnsanından değil Allahtan rızk istemeyi İbadette düzgün ve çoklukça istikrar sağlamayı istiyorum dostlar beni bu dünya yutmadan sizler benden daha çok Allaha yakin olanlar bana Anlatın

Ya ömrümü yiyecek olan dünyaya çalışmak yada rızkın Allahtan geldiğine olan şüphelerimi tarumar edip ibadetlerimi yapabileceğim bir işe yöneleyim ama nasıl bir iş ne yapayım biraz biriktirdiğim paramın dişinda hiç dünyalığım yok ama kazancım da yok

akeyi Çevrimdışı

akeyi

Üye
İslam-TR Üyesi
dünya o kadar pis olmuş ki kardeşim. rızk Allahtandır. senin durumunu en iyi Allah bilir sonra sen. Ne ye ne kadar bağlılığın var yani ailen var mı bakmakta sorumlu olduğun eğer yok ise ben olsam şöyle yapardım tabi ben hoca falan değilim burdaki diğer kişiler bilirler ama cemat evine gidersin bedava yat kalk yemek ye sohbetlere katılırsın namaz kılarsın istersende çalışırsın akşam gene cemaat evine dönersin ama kanaat bitmez tükenmez bir hazinedir. şu içinde yaşadığımız ahlaksız sistem böyle Allah'ın kapitalizmin belasını vermesi hayırlı ise Allah kapitalizmin belasını versin. Allah'ın bankaların belasını vermesi hayırlı ise bankaların belasını versin. Aileleri yıkan ocakları söndüren insanları ahlaksızlığa düşüren en sert şey bankalardır tabi bu benim görüşüm ama kanaat bitmez tükenmez bir hazinedir. sana dediğim gibi cemaat evlerine git. ben bir tanesine gittim isteyen bedava kalıyor yatıyor yemek yiyor hemde dini sohbet hem kuran oluyor hemde tesbihat eğer evler kira ise kira parası ortaklaşa olduğu olabiliyor ama bakmak zorunda ailen varsa bunu yapamazsın o sebeple bilemiyorum hatta dediğim gibi seni en iyi Allah bilir sonra sen bilirsin senden iyi ben seni nasıl bileyim ama ben hoca değilim burdaki diğer kardeşler sana daha mantıklı bir şey söyleyebilir

benim verebileceğim en mantıklı tavsiye :
Risaleinur cemaati

y0lcu34 HARİCİSİ Çevrimdışı

y0lcu34 HARİCİSİ

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Aleykum selam kardeşim. Allah katında kim daha hayırlıdır bilemeyiz, senin ihlasın benden ve diğer müslümanlardan daha fazla olabilir. Tevazu günümüzde zor bulunan güzel bir haslet, kendi nefsimde sende olan bu güzel hasleti göremiyorum. Yani kardeşim bir paragraftan bile diğer müslümanlardan seni öne çıkaracak çok güzel bir haslet görülebiliyorsa şeytan karşısında aciz olduğuna ikna etme kendini.

"İş bitirilince şeytan da diyecek ki: “Şüphesiz Allah, size gerçek olanı söz verdi. Ben de size söz verdim ama yalancı çıktım. Zaten benim sizi zorlayacak bir gücüm yoktu. Ben sadece sizi çağırdım, siz de hemen bana geliverdiniz. O hâlde beni kınamayın, kendinizi kınayın. Artık ben sizi kurtaramam, siz de beni kurtaramazsınız. Şüphesiz ben, daha önce sizin, beni Allah’a ortak koşmanızı kabul etmemiştim. Şüphesiz, zalimlere elem dolu bir azap vardır.” (İbrahim 22)

Allah'ın bize bildirdiği gibi şeytanın üzerimizde hiçbir kuvveti bulunmamakta, o aldatıcı yalnızca bize vesvese verir ve Allah'ın zikrinden yüz çevirdiğimiz miktarda bu vesveselere kulak asarız. Sana tavsiyem kardeşim namazlarını güzel bir şekilde eda etmeye çalışıp sünnet üzere Allah'ı çokça anmandır. Kalp ibadet ile meşgul olduğu oranda nefsin arzu ve isteklerine direnebilir. Rabbim sıkıntılarını gidersin, rızkını genişletsin ve seni salih kullarından kılsın.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam ve rahmetullah Tum soylemis oldugun sozleri ALLAH a ac ve yanlizca ondan iste kardesim insanlardan kendine dost ve yardimci heleki bu zamanda zor olanlarda cihad cephelerinde dedigim gibi once ALLAH tan iste O sana yardimci olacak herseyi ihsan edecektir.seven sevdigine her daim razi olacak onu hosnut edecek isler yapar Rabbin hosnut olacagi ise bize bildirdigi amellerdir.once bu yola girip herseye laa demek gerek sonra ALLAH in hukumlerini kurallarini tatbik etmek gerek hersey bir anda olmayacaktir.duseceksin kalkacaksin ama sonunda ALLAH ile kaldikca herdaim kazanan sen olacaksin.aklina takilanlarida forumda degerli kardesler var onlara sorariz bi iznillah ama once has adam has iman sart :) bunun icin ALLAH a soz ver ve bu yola simsiki yapis kardesim

Aydiin Çevrimdışı

Aydiin

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Öğrenmeyi severim bir çok ilim dalı ile ilgilendim az çok ama islam ilmini öğrendikçe insanlara net bir biçimde kendini belli etmeyen hakikatlari ben asıl gerçek olarak kabul ettim ve onları öğrendikçe aynı senin gibi bankalara sövdüm ki nasıl oluyorda bu faiz binaları dünyanın baştacı olup insanları çok kolayca kandırabiliyorlar hakikatin üstü nasıl oluyorda birkaç reklam ile kolayca kapatılıyor
Kuran ve Peygamberimiizin (Sallalahu teala Aleyhi ve sellem) insanların uzaklaşmasını söylediği ve istediği cehalet bedbahtlık haksızlık kısaca Allahın sevmediği tüm dünyevi kötü şeylerin nasıl olduda günümüz insanları tarafından işlerine gelmeyen yaramayanda uzak durup işlerine gelen yarayandan ayrılmak istemeyişleri bu körlük BÜYÜK ALDANMALAR Gerçeğin üsütnü çok kolay kapatıyor

Ben sadece Şeytana gram tabi olmadan dünyaya dalmadan Bu dünyaya takılmadan Allahın hakiki sevgilerini kazanma gayesiyle o yolda nefes alıp vermek istiyorum başka da bir şey istemiyorum

Korkuyorum Dostlar Kazandıkça Dünya ile aldanmaya
Korkuyorum Dostlar Şeytana Tabii olmaya
Korkuyorum Dostlar Peygamberimin (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Şefaatindan Mahrum kalanlar arasında olmaya
Korkuyorum Dostlar Allah'ın Sevgisinden Mahrum Kalmaya
Korkuyorum Dostlar Allah'ın gazabını üzerime hak kılacak bir yaşantıdan
Korkuyorum Dostlar Kendimi Aldatmaktan

Aydiin Çevrimdışı

Aydiin

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
bende çok üzülüyorum razı degilim sakal kesmekten namaz kılamamaktan keske şeriat ülkesi olsaydık az bişey rızık kazanıyosun bu sefer ibadetleri yapamıyorsun :(
İNŞALLAH Ki bu güzel günler Bu müslüman Ülkesinde gerçek olacak Yeni gelen nesiller Boş bilgisizce bu dünyadan gelip geçmeyecekler ama ki Allahtan isteyip Onun Yazdığı kadere inanarak

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
dünya o kadar pis olmuş ki kardeşim. rızk Allahtandır. senin durumunu en iyi Allah bilir sonra sen. Ne ye ne kadar bağlılığın var yani ailen var mı bakmakta sorumlu olduğun eğer yok ise ben olsam şöyle yapardım tabi ben hoca falan değilim burdaki diğer kişiler bilirler ama cemat evine gidersin bedava yat kalk yemek ye sohbetlere katılırsın namaz kılarsın istersende çalışırsın akşam gene cemaat evine dönersin ama kanaat bitmez tükenmez bir hazinedir. şu içinde yaşadığımız ahlaksız sistem böyle Allah'ın kapitalizmin belasını vermesi hayırlı ise Allah kapitalizmin belasını versin. Allah'ın bankaların belasını vermesi hayırlı ise bankaların belasını versin. Aileleri yıkan ocakları söndüren insanları ahlaksızlığa düşüren en sert şey bankalardır tabi bu benim görüşüm ama kanaat bitmez tükenmez bir hazinedir. sana dediğim gibi cemaat evlerine git. ben bir tanesine gittim isteyen bedava kalıyor yatıyor yemek yiyor hemde dini sohbet hem kuran oluyor hemde tesbihat eğer evler kira ise kira parası ortaklaşa olduğu olabiliyor ama bakmak zorunda ailen varsa bunu yapamazsın o sebeple bilemiyorum hatta dediğim gibi seni en iyi Allah bilir sonra sen bilirsin senden iyi ben seni nasıl bileyim ama ben hoca değilim burdaki diğer kardeşler sana daha mantıklı bir şey söyleyebilir

benim verebileceğim en mantıklı tavsiye :
http://www.risale-inur.org/yenisite/moduller/risale/index.php?tid=52

Beleş yaşa diyorsun ?

Aydiin Çevrimdışı

Aydiin

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Beleş yaşa diyorsun ?
Bakın Buradaki mesele dünya yaşantısını rahat geçirmek değil kasıt ahirete daha fazla yönelme imkanları sağolsun arkadaş bir sebep yazmış diğer arkadaşlarında yazdığı mesajlar gibi Unutmayın yardım Allah'tandır Kul Sebep olur

Hem geçmiş zamanın cemaatleri nasıl idi biraz araştırmanızı tavsiye ederim Allaha Yakiin bir evliyaya tabii olmanın yanında dünyanın hangi geçici zevki tercih edilebilirdi eski cemaatlerde

Hem bu dünya cefaa dünyasıdır bu dünyanın cefaa ve sıkıntıları Ahırette karşılıksız kalmayacaktır Bunu da es geçmeyelim

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Bakın Buradaki mesele dünya yaşantısını rahat geçirmek değil kasıt şu ahirete daha fazla yönelme imkanları sağolsun arkadaş bir sebep yazmış diğer arkadaşlarında yazdığı mesajlar gibi Unutmayın yardım Allah'tandır Kul Sebep olur

Hem geçmiş zamanın cemaatleri nasıl idi biraz araştırmanızı tavsiye ederim Allaha Yakiin bir evliyaya tabii olmanın yanında dünyanın hangi geçici zevki tercih edilebilirdi eski cemaatlerde

Eski cemaatlerde
Tekkelerde vs yaşayanlar bir isin ucundan tutar her daim. Her birinin ayrica görevi vardir.
Hatta iş ayni zamanda mertebeye tabiidir.
Yani eğer sen mutfta çalışıyorsan kidemlisindir mesela.
Ama kendisi icin degil elbet.
Zira bir yere bağlıysan ilk kural nefsi yok ettir.

Geçmiş zaman kendiniz demissiniz zaten.

Allah gonlunuze gore versin ne diyim.

akeyi Çevrimdışı

akeyi

Üye
İslam-TR Üyesi
Beleş yaşa diyorsun ?

Çok haklısın kardeşim zaten nefes almak bedava. O temizlik falan zaten onlar ihtiyaç yani ama yaşamak bedava. Birinin sana senin kendi yapman gerekenleri yapması çok yanlış. Ama rızk konusu bambaşka bir konu. Nefes almak bedava. Allah rızk garantisi veriyor. Bunu bozarsak biz bozarız. Yani mesela şişman olursan bu senin hatan bu bir yanlış. Ama herkesin rızkı Allah tarafından verilir. Toplayıcılık başka konu rızk başka konu. Şu an kaç milyar çeşit varlık var bunlar açlıktan ölmüş mü ? Allah hepsinin rızkını vermiş. Mesela bir bakıyoruz diğer yaradılmışlara karşı bile en aciz canlılar en iyi rızklanmış canlılar. Şimdi diyelim şu canlı şu canlıdan aciz değil diyelim. Bu canlıyı bu canlıdan ne ayırır bir güç ayırabilir. Ama akıl daha bir önemlidir. Yani birinin fiziksel gücü olmasından akıl gücünün olması daha bir güçtür değil mi ? bence öyledir. Şimdi bakıyoruz tilkiye inanılmaz bir dolandırmacılık kabiliyeti inanılmaz bir hayvanlar arasında çakallık ama buna rağmen ben hiç şişmanlıktan çatlıyan tilki görmedim. Yada şişman tilki görmedim. Gerçek hayattada bizim bahçeye tilki girmişti zamanında. Ama o başka konu. Ama bakıyorsun rızkını aramayan canlılar en iyi rızklanmış canlılar. Ayrıca onun haricinde iktisat ve kanaat diye birşey var ki inanılmaz. Tabi bunlar benim görüşlerim.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Çok haklısın kardeşim zaten nefes almak bedava. O temizlik falan zaten onlar ihtiyaç yani ama yaşamak bedava. Birinin sana senin kendi yapman gerekenleri yapması çok yanlış. Ama rızk konusu bambaşka bir konu. Nefes almak bedava. Allah rızk garantisi veriyor. Bunu bozarsak biz bozarız. Yani mesela şişman olursan bu senin hatan bu bir yanlış. Ama herkesin rızkı Allah tarafından verilir. Toplayıcılık başka konu rızk başka konu. Şu an kaç milyar çeşit varlık var bunlar açlıktan ölmüş mü ? Allah hepsinin rızkını vermiş. Mesela bir bakıyoruz diğer yaradılmışlara karşı bile en aciz canlılar en iyi rızklanmış canlılar. Şimdi diyelim şu canlı şu canlıdan aciz değil diyelim. Bu canlıyı bu canlıdan ne ayırır bir güç ayırabilir. Ama akıl daha bir önemlidir. Yani birinin fiziksel gücü olmasından akıl gücünün olması daha bir güçtür değil mi ? bence öyledir. Şimdi bakıyoruz tilkiye inanılmaz bir dolandırmacılık kabiliyeti inanılmaz bir hayvanlar arasında çakallık ama buna rağmen ben hiç şişmanlıktan çatlıyan tilki görmedim. Yada şişman tilki görmedim. Gerçek hayattada bizim bahçeye tilki girmişti zamanında. Ama o başka konu. Ama bakıyorsun rızkını aramayan canlılar en iyi rızklanmış canlılar. Ayrıca onun haricinde iktisat ve kanaat diye birşey var ki inanılmaz. Tabi bunlar benim görüşlerim.

Ben bu yorumundan 3 ayri dal açarım.
Sonra,
Konu konuyu açar.
Forumun selameti icin,
Yorumumu içime atiyorum kardeş.

Üst Ana Sayfa Alt