Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru "Üç Şey İmanın Aslındandır; La İlahe İllallah Diyene Saldırmamak, Cihad ve Kadere İman" Şeklinde Hadis Var mıdır?

talebe9303 Çevrimdışı

talebe9303

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Rasûlullah (s) şöyle buyurmuştur: Üç şey vardır ki, İmanın aslındandır. La ilahe illallah diyene saldırmamak. İşlediği herhangi bir günah sebebiyle bu kimseyi tekfir etme (etmeyiz) ve işlediği bir amel sebebiyle onu İslam'dan çıkmakla itham etme (etmeyiz). Cihad, Allah'ın beni peygamber gönderdiği günden ümmetimin Decalle savaşacak son ferdine kadar cereyan edecektir. Onu hiçbir adaletli idarecinin adaleti veya zalim idarecinin zulmü, ortadan kaldırmayacaktır. Bir de kadere iman etmek (bu asıllardan biridir.) Ebu Davud, Cihad, 35 (2532). Bu hadisi şerif bu gün bazı müslümanların düştüğü hataya işaret edip bizleri uyarmaktadır. Kimsenin elinde başkasının imanını tespit edecek gösterecek bir aleti, imanmetresi yoktur. Bugün bazı müslümanların diğerlerini küfürle ithamı, Hz. Peygamberin bu hadisi ile ters düşmektedir.

Watshaptan attilar size bi sorayim dedim.

talebe9303 Çevrimdışı

talebe9303

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
peki bu hadisi nasıl anlamalıyız şirk amelleride buna dahil midir? mesela demokrasiyi savunan veya laikliği savunan biri içinde geçerli midir?

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
Timurtaş Uçar'ın bir sözünü nakletmek istiyorum . “Sidikle abdest alınmaz” Nasıl ki necasetle aldığımız abdest Allah katında geçersiz ise velevki abdest almış olalım, işte bu amelde bir o kadar geçersizdir.

Şartları yerine getirilmemiş bir tevhid kelimesi söyleyen kişi icin bir anlam ihtiva etmez. .

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasûlullah (s) şöyle buyurmuştur: Üç şey vardır ki, İmanın aslındandır. La ilahe illallah diyene saldırmamak. İşlediği herhangi bir günah sebebiyle bu kimseyi tekfir etme (etmeyiz) ve işlediği bir amel sebebiyle onu İslam'dan çıkmakla itham etme (etmeyiz). Cihad, Allah'ın beni peygamber gönderdiği günden ümmetimin Decalle savaşacak son ferdine kadar cereyan edecektir. Onu hiçbir adaletli idarecinin adaleti veya zalim idarecinin zulmü, ortadan kaldırmayacaktır. Bir de kadere iman etmek (bu asıllardan biridir.) Ebu Davud, Cihad, 35 (2532). Bu hadisi şerif bu gün bazı müslümanların düştüğü hataya işaret edip bizleri uyarmaktadır. Kimsenin elinde başkasının imanını tespit edecek gösterecek bir aleti, imanmetresi yoktur. Bugün bazı müslümanların diğerlerini küfürle ithamı, Hz. Peygamberin bu hadisi ile ters düşmektedir.

Watshaptan attilar size bi sorayim dedim.

peki bu hadisi nasıl anlamalıyız şirk amelleride buna dahil midir? mesela demokrasiyi savunan veya laikliği savunan biri içinde geçerli midir?

la ilahe illAllah demek Allahdan başka ilahları reddedip yanlızca Allahı Rab edinmek demektir.
şirk ise Allahı kabul etmekle birlikde ona ortaklar nispet etmek manasında Allaha eş koşmaktır.
dolayısıylada şirk bir günah değil tevhidi inkar etmektir.
yukarıdaki hadisdeki ''La ilahe illallah diyene saldırmamak.'' tabiri, müslümana saldırmamak manasınadır
tekfirin şartları ayrı bir konudur.
misal ''riya şirkdir'' demek ile ''her riya sahibi kafirdir demek'' birbirinden ayrı konulardır.

T Çevrimdışı

Türkmen (Türk+İman)

Üye
İslam-TR Üyesi
وَعَنْ أنس رَضِىَ اللّهُ عَنْهُ قال: قالَ رسولُ اللّهِ (صلى الله عليه و سلم): ]ثثةٌ مِنْ أصلِ الإيمانِ: الكَفُّ عمَّنْ قالَ لا إلَهَ إلاّ اللّهُ، وَﻻَ تُكَفِّرْهُ بِذَنْبٍ، وَﻻَ تُخْرِجْه عنِ اسمِ بَعَمَلِ، والجهادُ ماضٍ منذُ بعثَنِى اللّهُ تعالى إلى أن يُقاتِلَ آخرُ هذهِ الأ مةِ الدجالَ، يُبطِلُهُ جَوْرُُ جائِرٍ وَﻻَ عَدلُ عادلِ، وَايمانُ بالأ قدارِ[. أخرجه أبو داود .

Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) dedi ki: "Üç şey vardır ki imanın aslındandır:
1. Lailahe illallah diyene saldırmamak: İşlediği herhangi bir günahı sebebiyle bu kimseyi tekfir etme, herhangi bir ameli sebebiyle de İslam dan dışarı atma.
2. Cihad, bu Allah ın beni peygamber olarak gönderdiği günden, bu ümmetin Deccal e karşı savaşacak en son ferdine kadar cereyan edecektir, onu, ne imamın zalim olması, ne de adil olması ortadan kaldıramayacaktır.
3. "Kadere iman".

[Ebu Davud, Cihad 35, (2532)]

Üst Ana Sayfa Alt