Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Böyle Bir Yemin Ettim ve Pişmanım Ne Yapmalıyım?

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

Benim bir sorum olacak size. Bir olay oldu, babam sen yaptın dedi, bende hayır yapmadım dedim. İnanması için yemin ettim. Yalandan yemin ettin sen yalancısın dedi bana. Benim aklım karışıktı, babamlada pek aram iyi değildi. Bir anlık kinle yalan söylüyorsam kıs kardeşim ölssün diye yemin ettim. Anlayınca bu şirkten çok ama çok tövbe ettim ve kız kardeşimden helallik aldım. Ama ya ölürse biri diye ödüm kopuyor, yeni kız kardeşim daha oldu ona bir şey olur diye çok korkuyorum. Bu duanı nasıl düzeltirim. Demindn bunu düşünüyorum. Bir şey olur mu?

Şimdiden cevap için Allah razı olsun.

A Çevrimdışı

abdullahx

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
aleykum selam yaptığın yanlış ama kız kardeşin üzerine yemin etmemişsin şirk veya haram bile değil Allahu alim lanetleşmede eğer biz yalancı isek Allah bizi cezalandırsın yoksa sizi gibi beddualar ediliyor tabiki yaptığın yanlış zaten sen doğruysan bedduan geçersiz

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun cevap için. Bu çok yaygın bir yemin olduğu için birden söyledim. Ve çok pişman oldum. Birde yalan söylüyorsam demiştim, yemin konusunda asla ne yalan nede şaka yaparım. Bundan sonra Allaha yemin edicem, inanmazlarsa onların işi. Tekrar teşekkür ederim.

Urvetul Vuska Çevrimdışı

Urvetul Vuska

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah, düşünmeden yaptığınız yeminlerden dolayı sizi sorumlu tutmaz; ama kalplerinizin eylemlerinden sorumlu tutar. Allah, çok affedicidir; yumuşak davranandır. Bakara süresi, 225

Allah, boş bulunarak ettiğiniz yeminlerle sizi sorumlu tutmaz. Ama bile bile yaptığınız yeminlerle sizi sorumlu tutar. Bu durumda yeminin keffareti, ailenize yedirdiğinizin orta hâllisinden on yoksulu doyurmak, yahut onları giydirmek ya da bir köle azat etmektir. Kim (bu imkânı) bulamazsa, onun keffareti üç gün oruç tutmaktır. İşte yemin ettiğiniz vakit yeminlerinizin keffareti budur. Yeminlerinizi tutun. Allah, size âyetlerini işte böyle açıklıyor ki şükredesiniz. Maide süresi, 89

Urvetul Vuska Çevrimdışı

Urvetul Vuska

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

Benim bir sorum olacak size. Bir olay oldu, babam sen yaptın dedi, bende hayır yapmadım dedim. İnanması için yemin ettim. Yalandan yemin ettin sen yalancısın dedi bana. Benim aklım karışıktı, babamlada pek aram iyi değildi. Bir anlık kinle yalan söylüyorsam kıs kardeşim ölssün diye yemin ettim. Anlayınca bu şirkten çok ama çok tövbe ettim ve kız kardeşimden helallik aldım. Ama ya ölürse biri diye ödüm kopuyor, yeni kız kardeşim daha oldu ona bir şey olur diye çok korkuyorum. Bu duanı nasıl düzeltirim. Demindn bunu düşünüyorum. Bir şey olur mu?

Şimdiden cevap için Allah razı olsun.

Rabbim yar ve yardımcın olsun kardeşim. Yaptığın yeminin şirk ile bir alakası yok. Allah için yaptığımız yanlışları abartmayalım günah başka, şirk ise çok farklı birşey dir. Şirki bu kadar basitleştirmeyelim. Haram ve şirk konusunu iyice araştırmanı tavsiye ederim kardeşim.

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Çok teşekkür ederim. Şirk olmadığını biraz biliyordum da, sadece bedduam tutarmı, kardeşim ölür mü diye korktum. Bu bedduanı nasıl düzeltirim sizden bilgi aldım. Çok teşekkür ederim Rabbim sizlerden razı olsun.

Üst Ana Sayfa Alt