Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Brexit Referandum Sonuçları

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Britanya AB'de kalsın 48% 16,141,241

Britanya AB'den çıksın 52% 17,410,742

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

'Ayrılma' Kararı Çıktı, Şimdi Ne Olacak?

Ayrılık kararı alan İngiltere'yi Avrupa Birliği ile iki yıllık bir müzakere süreci bekliyor.

Mepa Haber Merkezi
24.06.2016 / 10:47

İngiltere’de sandıktan ne sonuç çıkarsa çıksın AB açısından hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı belirtiliyordu. İngiltere’nin AB’de kalma kararı alması durumunda yumuşak ve daha yavaş değişim süreci, AB’den çıkış (Brexit) kararı alması halinde ise daha hızlı ve radikal değişim yaşanması bekleniyordu.

Brexit, yani ayrılma kararı alınması, AB’nin kimyasını kaçınılmaz şekilde değiştirecek. Muhtemel gelişmeler şöyle:

AB’nin ilk hamlesi Brexit’in domino etkisi yaratmasını engellemeye çalışmak olur. Fransa’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda AB ülkesinde popülist partilerin güç kazanmaya devam etmesi dikkate alınarak, Brexit örneğinin izlenmesini engellemek amacıyla radikal adımlar atılabilir.

Brexit etkisi altına girme riski en yüksek ülkelerden biri Fransa. Brexit’in İngiltere açısından fazla sorun yaratmadığı bir durum oluşması halinde Fransa’nın çıkışını savunan aşırı sağın iktidara ulaşması şehir efsanesi olmaktan çıkabilir. Bu da Avrupa projesini yaşamsal bir sorunla karşı karşıya bırakabilir.

Brexit, bazı AB ülkelerinde ekonomi alanında çok olumsuz sonuçlar doğuracağından ekonomik ve sosyal şoklar olabilir. Bunlar da yeni krizleri tetikleyebilir.

BREXIT’TE SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK

Brexit kararı, sancılı bir ‘boşanma süreci’ yaşatacak. Sonucun yasal açıdan İngiliz hükümeti açısından bağlayıcılığı yok. Ancak böyle bir sonucu siyasi açıdan görmezden gelmenin imkanı olmadığından İngiltere Başbakanı Cameron’ın ilgili prosedürü hızla başlatması bekleniyor. Boşanmanın başlaması için Cameron’ın kararı Lizbon Antlaşması’nın 50’nci maddesine bağlı olarak AB Konseyi’ne bildirmesi gerekiyor. Süreç bu bildirim yapıldığında başlayacak. Taraflar ayrılığı müzakere edip bir anlaşma sağlayacak. Bu anlaşma sağlandığı andan itibaren ya da bildirimden sonra en geç iki yıl içinde AB antlaşmaları İngiltere için uygulanır olmaktan çıkacak. Bu süreyi uzatma imkanı olsa da AB ve İngiltere’nin oybirliği gerekiyor.

AYRILMA HALİNDE OPSİYONLAR NELER

İzlanda ve Norveç modeli: Bunlardan ilki ve en sık dile getirileni İngiltere’nin İzlanda ve Norveç’in de yer aldığı Avrupa Ekonomik Alanı’na dahil olması. İngiltere, ortak pazara erişim sağlayacak, ancak AB kararlarına ortak olamayacak.

İsviçre modeli: Yüzlerce anlaşmaya dayanan İsviçre modeli de bir başka model ancak bu anlaşmanın İsviçre’yi bile tatmin etmediği düşünüldüğünde

İngiltere için bir opsiyon olabileceğini düşünmek zor. AB’yle Serbest Ticaret Anlaşması ya da Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği benzeri bir anlaşma imzalamak da öteki seçenekler arasında.

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Hollanda, Fransa, İspanya sıraya girmiş bile çoktan. Avrupayı ne kadar etkiler orta vadede görürüz kanımca. Ama dünya eski dünya değil, küreselleşme hayal mi olacak, ulus devlet sistemi tekrar mı canlanacak (Hatta Irkçı Faşizan yönetimle) hepsi muamma şuan. Bir bakmışız 2. Dünya Savaşı öncesi Avrupa'yı dönüş olmuş, Bir bakmışız kaos... Belkide hiç bir şey değişmez.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ahmaklar birliginden bir ahmak eksilmis degismez bu ahmaklarin durumu
Turkiyede bu ahmaklara dahil olmaya calisiyor. Bu da ayri bir gariplik
Timurtas hocanin vaazlarini ozluyorum vallahi ALLAH ondan razi olsun

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bir muslumanlar soyle bırlık olamıyor kıbırlerı ve herseyı ben doğru bılıyorumlar yüzünden.
Ve kendı uydurdukları dınler yüzünden
İNNEDDİNE İNDALLAHİL İSLAM birisi su devletlere bunu ogretmelı. artık.

K Çevrimdışı

Kozzsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bir muslumanlar soyle bırlık olamıyor kıbırlerı ve herseyı ben doğru bılıyorumlar yüzünden.
Ve kendı uydurdukları dınler yüzünden
İNNEDDİNE İNDALLAHİL İSLAM birisi su devletlere bunu ogretmelı. artık.

buradaki en büyük sorun karizmatik lider saplantısıdır lider değil sistem öne geçince zaten arada fark olmadığı ortaya çıkar aksi takdirde lider saplantısı : ister saltanatla , ister darbeyle , ister seçimle gelmiş olsun karizmasını çizdirmez burnundan kıl aldırmaz birlik falan da olmaz .

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
buradaki en büyük sorun karizmatik lider saplantısıdır lider değil sistem öne geçince zaten arada fark olmadığı ortaya çıkar aksi takdirde lider saplantısı : ister saltanatla , ister darbeyle , ister seçimle gelmiş olsun karizmasını çizdirmez burnundan kıl aldırmaz birlik falan da olmaz .

Benım bıldıgım hak uzere ıman edenlerınde sevdıgı gunumuzde hayırlı bır vasıfta tek bır lıder var ALLAH zulcelali vel ikram islam uzere mübarek ıhsan eylesın. Kafirlere korku salan mumınlere derman olan bır kardeş onu görünce dertlerım uçuyor yaw
Tek gordugum lıder o ınsaallah zannıma yenık düşmem :) kım dıye sormayın herkezın bıldıgı sır kendıne saklıdır.

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Benım bıldıgım hak uzere ıman edenlerınde sevdıgı gunumuzde hayırlı bır vasıfta tek bır lıder var ALLAH zulcelali vel ikram islam uzere mübarek ıhsan eylesın. Kafirlere korku salan mumınlere derman olan bır kardeş onu görünce dertlerım uçuyor yaw
Tek gordugum lıder o ınsaallah zannıma yenık düşmem :) kım dıye sormayın herkezın bıldıgı sır kendıne saklıdır.

Eymen ez Zevahiri?
Culani?

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
derslerını onlardan alsın onların sözüne gıtsın ama dedıgım gıbı bır gruba aıt bır kımse olursa ıs kavmıyetcılıkten tut bır suru yerlere varıyor sonra bu güne kadar gozledıgım sonuç bu.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İfade ederken zorluk cektıgım doğrudur
bır zaman akhılerle muhabbet ederken cıhat uzerıne
bana dırek kımı savunduğumu sordular mısal
Haklı olan kımse onu savurum dedım bu talıbandır el kaıdedır nusra dır ahrar dır
en son sen ısıd cısın dıye damga vurdular bana kardeslerın ısıdcı ozaman dedıler.
Sasırmıstım doğrusu bende
halbukı ogle degıldı.Lıderlerımız var ve bunlar alım kısıler allah onlardan razı olsun.tum hak grupların lıderlerını severım sayarım ve çalışmalarına ALLAH sahıt kı severek bakarım.
LAkın dedıgım gıbı lıder bır kımse bu tarz bır grubun ıcınden cıktıgı zaman dıger gruplar kendı lıderlerını daha one atmak ıcın savaşacaklardır.
hedef bır lıder atamak degıl İSLAMİ zirveye taşıyacak kimselerle yola çıkmaktır.
Aklımdakı sahıs tum bu bıldıgımız lıderlerle gorusen ve onlardan ders alıp sozlerını tutan bır kımse
O istemesede benım gıbı düşünen bır cok kardesımle aynı fıkırdeyız.
Mısal ben doğu turkıstan cemaatine bağlıyım bız tarafsızız ve alımlerın sozlerıne gore hareket ederız ama bız savaşçı bır yapıya sahıbız bıze savaşın gıdın de orayı feth etmeden gelmeyız gerıye ama lıderlık konusunda kavmıyetcılık kotu bız karsıyız ama seven kardeslerımızde mevcut hala bunu tum turk ırklarından beklemekteler oysakı turk ırkının bır kısmı ıslam ıcınde bır kısmı samanıst bır ınanca sahıp

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Neyse konuyu daha fazla ısgal etmeyelim hatamız var ıse RAbbım affetsın.
Dedıgım gıbı herkezın bıldıgı kendınde saklı kalsın kım haklı kım haksız ALLAH ın takdırı onu belirleyecek olan o dur. :)
Bize dusen hakkı ve sabrı tavsıye etmek ALLAH ıcın sızı sevıyorum bız rabbımızden razıyız oda bızden razı olsun amin

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
İfade ederken zorluk cektıgım doğrudur
bır zaman akhılerle muhabbet ederken cıhat uzerıne
bana dırek kımı savunduğumu sordular mısal
Haklı olan kımse onu savurum dedım bu talıbandır el kaıdedır nusra dır ahrar dır
en son sen ısıd cısın dıye damga vurdular bana kardeslerın ısıdcı ozaman dedıler.
Sasırmıstım doğrusu bende
halbukı ogle degıldı.Lıderlerımız var ve bunlar alım kısıler allah onlardan razı olsun.tum hak grupların lıderlerını severım sayarım ve çalışmalarına ALLAH sahıt kı severek bakarım.
LAkın dedıgım gıbı lıder bır kımse bu tarz bır grubun ıcınden cıktıgı zaman dıger gruplar kendı lıderlerını daha one atmak ıcın savaşacaklardır.
hedef bır lıder atamak degıl İSLAMİ zirveye taşıyacak kimselerle yola çıkmaktır.
Aklımdakı sahıs tum bu bıldıgımız lıderlerle gorusen ve onlardan ders alıp sozlerını tutan bır kımse
O istemesede benım gıbı düşünen bır cok kardesımle aynı fıkırdeyız.
Mısal ben doğu turkıstan cemaatine bağlıyım bız tarafsızız ve alımlerın sozlerıne gore hareket ederız ama bız savaşçı bır yapıya sahıbız bıze savaşın gıdın de orayı feth etmeden gelmeyız gerıye ama lıderlık konusunda kavmıyetcılık kotu bız karsıyız ama seven kardeslerımızde mevcut hala bunu tum turk ırklarından beklemekteler oysakı turk ırkının bır kısmı ıslam ıcınde bır kısmı samanıst bır ınanca sahıp

Ahi fitne zaten kavmi için savaşmak. Ondan olmasın, bundan olmasın... yerden mi bitecek bu lider?

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sabırla bekleyelim bugünler bekledıgımız zaferlerın temsılcısıdır ınsaallah
Selamun aleykum ve rahmetullahı ve berakat.

Üst Ana Sayfa Alt