Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bu Dünyada Sadece Misafiriz

L Çevrimdışı

La Tahzen

لا تحزن ان الله معنا
İslam-TR Üyesi
Screenshot_20190404-175125_WhatsApp.jpg

Kendi hayatımızla kıyaslıyorum da... :(

L Çevrimdışı

La Tahzen

لا تحزن ان الله معنا
İslam-TR Üyesi
Aşağıdaki yazıyı birkaç ay önce okumuştum. Yukarıdaki örnek kadar mükemmel olamasa da, zamanımızda uygulanabilmesi biraz daha olası :kötü:

100 Eşya İle Yaşamak
Şu sıralar basit yaşam üzerine kafa yorduğumdan bahsetmiştim. Gerçekten de, basit ve sade ama kaliteli yaşamın, daha üretken ve mutlu yaşamamız üzerinde büyük etkisi olduğuna inanıyorum.

İlerleyen zamanlarda, hayatımda bu basitliği nasıl sağladığımdan bahsedeceğim.

Basit yaşam üzerine ilham aldığım fikirlerden birisi “100 Things Challenge” (100 Şey İle Yaşama Becerisi) kitabının yazarı Dave Bruno oldu.

Henüz bunu uygulamadım kendi hayatımda ama gittikçe kullanıdığım eşyaları azaltıyorum ve 100 eşya ile yaşamayı, bir süreliğine de olsa, deneyimlemek istiyorum.

Sade ve basit yaşama fikrini kendi hayatıma uygulamaya başladığımdan beri (henüz 100 eşyaya kadar azaltamasam da) kendimi çok daha özgür, çok daha hafiflemiş hissediyorum. Düşünsenize, evdeki kıyafet dolabını açıyorsunuz ağzına kadar dolu, aradığınız kıyafeti bulamıyorsunuz, buzdolabını açıyorsunuz dolu ve yiyecekler zamanında bulup da yiyemediğiniz için çürüyor. Aynı şekilde iş yerinde de dosyaları azaltmadığınız için bir gün içinden çıkılmaz hal alabiliyor. E-posta’nızın gelen kutusunda binlerce mail gereksiz bir şekilde bekliyor. Kredi kartınız bile ağzına kadar dolu çünkü gereksiz şeyler alabiliyoruz…

Tüm bunlar hayatımızda ve beynimizde, biz farkında olmasak bile bir yük oluşturuyor. Tüm bunlardan yavaş yavaş kurtulmak ve mümkün olduğunca basit yaşamaya başlamak inanın çok hafifletiyor. Yaşam kalitenizden vazgeçmek zorunda değilsiniz. Sadece fazlalıklardan kurtulun yeter.

Dave Bruno’nun bahsettiği sistem şöyle:

100 eşya seçmesinin belli bir nedeni yok. Sadece kendisi için belirlemiş olduğu bir sayı bu ve 1 sene boyunca bu şekilde yaşamayı denemiş. Bu 100 eşyanın içinde olmayanlar;

• Diğer aile fertleri ile ortak kullanılan eşyalar,
  • Kişisel olmayan eşyalar (tabaklar, temizlik malzemeleri gibi),
  • Kitaplar,
  • Araç gereçler,
  • Kolleksiyon parçalarının tümü 1 şey olarak sayılıyor.
Peki neden bu zahmete katlanalım?

Bunun için bence aşağıdaki nedenler sıralanabilir:

• Yaşadığınız mekanın çok daha organize ve rahat olması için,
  • Hayatınızda gerçekten nelere ihtiyaç duyduğunuzun, neleri sevdiğinizin ve nelere ihtiyaç duymadığınızın farkına varabilmek için,
  • Erteleme alışkanlığınızdan kurtulmak için,
  • Eğlence için,
  • Gereksiz şeylere para harcamamak için,
  • Çok daha hafif yaşamak için,
  • Daha iyi odaklanabilmek için,
  • Aradığınız şeyi hemen bulabilmek için,
  • Etrafta sürekli gördüğünüz, aslında uzun süredir işinize yaramayan gereksiz eşyaların enerjinizi düşürmemesi için.
Hayatımızda böyle bir yeniliği uygularken akıllara pek çok soru gelecektir:

• Bazı eşyaları 1 şey mi yoksa daha fazla mı saymamız gerek?
  • Hangi eşyalar ortak hangileri kişisel saymalıyız?
  • 100 eşyadan daha az ya da çok olabilir mi?
gibi sorulara cevabı kendiniz verin. Sonuç olarak bu, eğlenceli bir uygulama olmalı ve amaç olarak daha sade ve hafif yaşamak hedeflenmeli. Bu yüzden kararınızı siz verin.

100 eşya ile yaşamak uygulamasına başlarken bazı tavsiyeler de verilmiş:

• Öncelikle bir liste oluşturun.
  • Listede mutlaka olması gerekenlerin yanına bir işaret koyun.
  • Listeye yazdığınız ama emin olmadığınız şeyleri bir daire içine alın ve sonra 100 eşyanın altında kaldıysanız dahil edebilir ya da çıkarabilirsiniz.
  • Liste dışında kalan her şeyden kurtulun. Eminim ben de yaparken çok zorlanacağım ama çok farklı bir deneyim olacak.
  • Eğer 100 eşya sizin için kolay olacaksa, daha düşük bir sayı seçebilirsiniz. Limiti siz belirleyin.
Eğlenceli ve çok faydalı bir deneyim olacağını düşünüyorum. Siz de bu fikir için en az benim kadar heyecan duyuyorsanız, hepinize daha sade ve basit bir yaşam diliyorum :)

M.S Çevrimdışı

M.S

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aşağıdaki yazıyı birkaç ay önce okumuştum. Yukarıdaki örnek kadar mükemmel olamasa da, zamanımızda uygulanabilmesi biraz daha olası :kötü:

Sizin bu okuyup paylaştığınız,
Şunlara benziyor ''Facebook'un'' kurucusu Mark zuckerberg'in hep aynı tişörtü giymesi, Apple kurucusu Steve Jobs ve Barack Obama gibi pek çok etkili insanın da kıyafetlerini seçmede aynı şekilde düşünmeleri aklıma şunu getiriyor bu insanlar bile sade(bizim zühd dediğimiz) hayatı seçip asıl işlerine odaklanmayı seçiyorken, biz ise bu insanların bize sunduğu(kapitalist sistem) seçenekler içinde boğulmayı tercih ediyoruz..

NE KADAR ÇOK SEÇENEK O KADAR ZAMAN KAYBI, NE KADAR ZAMAN KAYBI O KADAR ŞAŞKINLIK(GAFLET)..!

L Çevrimdışı

La Tahzen

لا تحزن ان الله معنا
İslam-TR Üyesi
Sizin bu okuyup paylaştığınız,
Şunlara benziyor ''Facebook'un'' kurucusu Mark zuckerberg'in hep aynı tişörtü giymesi, Apple kurucusu Steve Jobs ve Barack Obama gibi pek çok etkili insanın da kıyafetlerini seçmede aynı şekilde düşünmeleri aklıma şunu getiriyor bu insanlar bile sade(bizim zühd dediğimiz) hayatı seçip asıl işlerine odaklanmayı seçiyorken, biz ise bu insanların bize sunduğu(kapitalist sistem) seçenekler içinde boğulmayı tercih ediyoruz..

NE KADAR ÇOK SEÇENEK O KADAR ZAMAN KAYBI, NE KADAR ZAMAN KAYBI O KADAR ŞAŞKINLIK(GAFLET)..!
Kesinlikle.

Üst Ana Sayfa Alt