Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Bu Hadisin Altındaki Görüş Tirmizi'nin Kendi Görüşü müdür?

ozan27k Çevrimdışı

ozan27k

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum kardesler, bir Hadis okudum Tirmizinin Tefsir bölümünde. Son kisimda bir görüs beyan etmis, bilmiorum ama kendi görüsü mü yoksa kitabi tercüme eden kardes mi ekleme yapmis. Tirmizi arapcadan okuyan bir kardes bunu bana söyliyebilir mi?

Hadisin bir kismi: Tirmizi-Tefsir Bölümü 58. Hadis

Sonra Rasûlullah (s.a.v.), altınızda ne var biliyor musunuz? buyurdu. Ashab: Allah ve Rasûlü daha iyi bilir dediler. Şöyle buyurdu: Altınızdaki yeryüzüdür. Sonra onunda altında ne var biliyor musunuz? buyurdu Allah ve Rasûlü daha iyi bilir dediler. Şöyle buyurdu: O’nun altında başka bir arz vardır ki ikisinin arasındaki mesafe beş yüz senelik yoldur. Rasûlullah (s.a.v.), yedi arza kadar saydı ve her arzın arasında beş yüz yıllık mesafe olduğunu söyledi. Sonra şöyle buyurdu: Muhammed’in canı kudret elinde bulunan Allah’a yemin olsun ki siz en alttaki dünyaya bir ip sarkıtmış olsaydınız o ip Allah’a kadar ulaşırdı dedi ve Hadid sûresi 3. ayetini okudu. (Müsned: 8472)

Tirmizî: Bu hadis bu şekliyle garibtir.

Tirmizî: Eyyûb, Yunus b. Ubeyd ve Ali b. Zeyd’in şöyle dedikleri rivâyet edilmiştir. Hasan, Ebû Hüreyre’den hadis işitmemiştir.

(Bazı ilim adamları bu hadisi şöyle tefsir etmişlerdir: İp ancak Allah’ın ilmi kudreti ve saltanatı üzerine iner. Çünkü Allah’ın ilmi, kudreti ve saltanatı her yerde mevcuttur. Kendisi kitabında bildirdiği gibi arşın üzerindedir.) (Bu kismi kast ediyorum)

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleyküm selam kardeşim. Evet o söz Tirmizi’nindir. Maturidi olan Ebubekir sifil bir kitabında Tirmizî neden böyle deyip susmuş diye sızlanıyordu.

ozan27k Çevrimdışı

ozan27k

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aleyküm selam kardeşim. Evet o söz Tirmizi’nindir. Maturidi olan Ebubekir sifil bir kitabında Tirmizî neden böyle deyip susmuş diye sızlanıyordu.
Hangi kitap olduğunu diyebilirmisin?
Ebu Bekir sifil kurtubi araf 54 tefsirinide uzaydan tevil getiriyor. Açıkça bana çok samimiyetsiz geldi

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hangi kitap olduğunu diyebilirmisin?
Ebu Bekir sifil kurtubi araf 54 tefsirinide uzaydan tevil getiriyor. Açıkça bana çok samimiyetsiz geldi
Sana Din’den sorarlar serisinden birisinde vardı. Evde olmadığım için bakamıyorum.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aleykumselam ve rahmetullah. belki bu hadis dünyanın yuavarlak olduğuna delil getirilebilir. ipi aşağı sarkıtsan da yukarıya çıkabilir...

Üst Ana Sayfa Alt