Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Bu Hadisler Bilimle Çelişir mi?

Komutan Talut Çevrimdışı

Komutan Talut

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum. Bu hadislerin bilimsel olarak açıklaması nedir ? Bu hadislerin bilimle çeliştiğini söylüyorlar. Açıklayabilecek olan varsa cevap verirse çok sevinirim İnşaallah.

3713 - Yine Hz. Aise (radiyallahu anha) anlatiyor: "Ummu Suleym (radiyallahu anha) Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'a "Ruyasinda, erkegin gordugunu goren kadin hakkinda sorarak, gusul gerekip gerekmiyecegini ogrenmek istedi. Aleyhissalatu vesselam:
"Evet! suyu gorurse!" cevabini verdi. Aise (radiyallahu anha) (Ummu Suleym''e yonelip)
"Allah hayrini versin (neler soyluyorsun)? '' diye ayipladi. Resulullah (aleyhissalatu vesselam) (Aise'ye yonelerek):
"Ey Aise, birak onu, (diledigini sorsun!) Oyle olmasa (cocuklarda anne tarafina) benzerlik olur mu? Kadinin suyu erkegin suyuna ustun gelirse, cocuk dayilarina benzer; erkegin suyu kadininkine ustun gelirse, cocuk amcalarina benzer '' buyurdular.''
MusIim, Hayz 33, (314); Muvatta, Taharet 84, (1, 51); Ebu Davud, Taharet 96, (237); Nesai, Taharet, 131, (1,112, 113)

Kadının suyu ise sarıdır. Kadının menisi erkeğin menisine üstün gelirse çocuk kız olur.” Buharî, Enbiya, ve Ahmed b. ... Hanbel, 3/108

Son düzenleme:
R Çevrimdışı

rahvan1

Üye
İslam-TR Üyesi
Ve Aleyküm selam Rahmetullahu.
İlk hadisde Üstün gelirseden kasıt anne ve babadan gelen genlerin genotipi ise hayır çelişmiyor.
Misal Babanın genoptipleri baskın,Annenin genotipleri çekinik ise Babanın genleri çocuk üzerinde etkisi büyük olacaktır.
Bu konuda Daha geniş bilgi için biraz uzun olsa da Biyolojideki kalıtım Konusuna bakarsan aklında pek bir sıkıntı kalmaz inşallah.

Komutan Talut Çevrimdışı

Komutan Talut

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ve Aleyküm selam Rahmetullahu.
İlk hadisde Üstün gelirseden kasıt anne ve babadan gelen genlerin genotipi ise hayır çelişmiyor.
Misal Babanın genoptipleri baskın,Annenin genotipleri çekinik ise Babanın genleri çocuk üzerinde etkisi büyük olacaktır.
Bu konuda Daha geniş bilgi için biraz uzun olsa da Biyolojideki kalıtım Konusuna bakarsan aklında pek bir sıkıntı kalmaz inşallah.
Allah Razı olsun. İlk hadis konusunda ben de öyle düşünmüştüm. Beni asıl düşündüren ikinci hadis. Çocuğun cinsiyetinde yumurtanın değil spermin etkisi vardır. Onu nasıl yorumlayabiliriz.

R Çevrimdışı

rahvan1

Üye
İslam-TR Üyesi
Dişi Yumurtasında X Kromozanı taşır.Erkek ise Ya X ya Y taşır.Erkeğin taşıdığı gen Y ise çocuk erkek olur.

Burada kast edilen Döllenme sırasındaki genetik üstünlük olabilir.Yani Eğer erkeklik kromozanı olarak sayılan Y gelirse çocuk dişi olur.Lakin Kromozonun iki halkası da X kromozonu ise bir nevi kromozunda dişiye üstünlük sağlıyorsa çocuk dişi olur.
Yani sonuç olarak burada Genetik bir üstünlüğün kast edildiği ortadadır.
İşin doğrusunu ancak Allah Azze Ve Celle bilir.

Komutan Talut Çevrimdışı

Komutan Talut

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Dişi Yumurtasında X Kromozanı taşır.Erkek ise Ya X ya Y taşır.Erkeğin taşıdığı gen Y ise çocuk erkek olur.

Burada kast edilen Döllenme sırasındaki genetik üstünlük olabilir.Yani Eğer erkeklik kromozanı olarak sayılan Y gelirse çocuk dişi olur.Lakin Kromozonun iki halkası da X kromozonu ise bir nevi kromozunda dişiye üstünlük sağlıyorsa çocuk dişi olur.
Yani sonuç olarak burada Genetik bir üstünlüğün kast edildiği ortadadır.
İşin doğrusunu ancak Allah Azze Ve Celle bilir.
Allah Razı olsun

Üst Ana Sayfa Alt