Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Bu Hadislerin Kaynaklarını Bilen Var mı?

T Çevrimdışı

tursu

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamın Aleyküm umarım konuyu doğru yere açmışımdır ( yanlış ise lütfen uyarınız) ,
Bu hadisler nerede geçiyor ? Kaynak olarak kimden rivayet edildiğini ve hadis numarasını verebilir misiniz rica etsem? Resullulahın hayatından , Türkçe bilmeyenler ile paylaşmak istiyorum, kendi kaynaklarından okusunlar diye. :) Yardım edebilecek var mı? Şimdiden hayırlı günler teşekkürler.

KIZINI ZORLA EVLENDİREMEZSİN
Ensar’dan Hidame’nin kızı Hansa, Hz. Âişe’nin huzuruna girer ve şu şikâyette bulunur:

“Babam itibarını arttırmak için beni kardeşinin oğlu ile evlendirdi. Ben ise istemiyorum.”

Hazret-i Âişe, “Resulullah (a.s.m.) gelinceye kadar bekle.” diye oturtur.Resulullah (a.s.m.) teşrif edince, Hz. Âişe durumu ona anlatır. Resulullah (a.s.m.) hemen kızın babasını çağırtır ve evlenme yetkisini kıza verir.

Bunun üzerine Hansâ Resulullaha (a.s.m.) şöyle der:

“Yâ Resulallah! Ben babamın yaptığı bu nikâhı kabul ediyorum, ancak babaların, kızlarına evlilikte böyle yetkisinin olmadığını bildirmek istedim.”

Bir başka hadis:

ŞİMDİ ÖDEŞTİK
Hz. Ayşe (r.anha) ile yeni evlidirler. Beraber koşu yarışı yaparlar. Hz. Ayşe (r.anha) kazanır. Aradan bir kaç yıl geçer. Hz. Ayşe (r.anha) kilo almış ve biraz şişmanlamıştır. Tekrar yarışırlar. Bu kez Hz. Muhammed (asv) kazanır. Gülümseyerek,
"Şimdi ödeştik." der.

Bir başka hadis :

DOYMADIN MI?
Mescid'e yakın bir yerde Habeşistanlı zenci Müslümanlar yerel bir oyun oynamaktadırlar. Hz. Muhammed (asv)'in aklına eşi Ayşe (r.anha) gelir. Eve gider ve
“Ayşe, gel sen de seyret." der.
Hz. Ayşe (r.anha), olayı,
"Ben de yanağımı Allah'ın Elçisinin omuzu üzerine koyarak seyretmeye başladım." diye anlatır.
Oyun uzun sürer, Hz. Muhammed (asv) arada bir:
"Doymadın mı?" diye sorar.
Hz. Ayşe (r.anha) kendi deyimiyle "Bana olan sevgisini denemek için"
"Hayır!"
diye cevap verir.
Hz. Muhammed (asv) yorulmasına rağmen sesini çıkarmaz. Ayak değiştirerek dikilmeye devam eder...

Bir başkası:

SAFİYYE'Yİ TESELLİ
Hayber'de ele geçirilen Yahudi esirlerden Safiyye, Hz. Muhammed (asv) ile evlenir. Babası ve önceki kocası yapılan savaşta Müslümanlar tarafından öldürülmüşlerdir. İlk gecelerini anlatırken Hz. Safiyye (r.anha) şöyle demektedir:
"Allah'ın Elçisi sabaha kadar benim gönlümü almaya çalışmakla vakit geçirdi: “Ne yapayım, senin baban bir türlü beni rahat bırakmadı. Bütün Arapları bizim aleyhimize biraraya getirmeye çalışıyordu.” dedi ve haklı olduğu halde yine de benden defalarca özür diledi."

Başka bir hadis ise:

HANIM DA GELEBİLİR Mİ?
Medine'deki komşularından bir İranlı, akşam yemeği olarak hazırladığı özel bir çorbayı kendisiyle paylaşması için Hz. Muhammed (asv)'i davet eder. O, Hz. Ayşe (r.anha)'yi kastederek
"Hanım da gelebilir mi?" diye sorar. İranlı istemez. Hz. Muhammed (asv) de davete katılmaz. İranlı kısa bir süre sonra gelerek davetini tekrarlar. Hz. Muhammed (asv) yine sorar:
"Hanım da beraber mi?" İranlı yine kaşlarını kaldırır. Bir daha geçer. İranlı üçüncü kez davetini tekrarlar. Hz. Muhammed (asv) ise hala aynı noktadadır. "Hanım da..." der. İranlı bu kez kabul etmek zorunda kalır. Çorbayı Hz. Ayşe (r.anha) ile birlikte içerler.

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
O rivayeti bilmiyorum ama şöyle bir rivayet var.
“Sahîfetü Amr b. Şuayb”da geçtiğine göre, Amr, babasından, babası Amr’ın dedesinden şöyle nakletmiştir; "Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem ) döneminde bir adam, kızına daha önce amcası oğlu talip olmuşken onu başka birisiyle evlendirdi. Rasûlullah’a (sallallahu aleyhi ve sellem ), kızın, babasının kendisiyle evlendirdiği erkeği sevmediği, amcası oğluyla evlenmeyi arzuladığı haberi ulaştı. Bunun üzerine Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem ) kızın babasının evlendirmesini iptal etti ve kızı amcasının oğluyla evlendirdi."(Bu kıssayı Buhârî ‘Sahih’inde zikretmiş, İbn Mâce de 'Sünen’inde farklı lafızlarla, Huzâm kızı Hansa el-Ensârî’den rivayet etmiştir.)
Bahsettiğin rivayet burada geçtiğine göre İbn Mace'nin Sünen’inde geçiyor.

T Çevrimdışı

tursu

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
O rivayeti bilmiyorum ama şöyle bir rivayet var.
“Sahîfetü Amr b. Şuayb”da geçtiğine göre, Amr, babasından, babası Amr’ın dedesinden şöyle nakletmiştir; "Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem ) döneminde bir adam, kızına daha önce amcası oğlu talip olmuşken onu başka birisiyle evlendirdi. Rasûlullah’a (sallallahu aleyhi ve sellem ), kızın, babasının kendisiyle evlendirdiği erkeği sevmediği, amcası oğluyla evlenmeyi arzuladığı haberi ulaştı. Bunun üzerine Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem ) kızın babasının evlendirmesini iptal etti ve kızı amcasının oğluyla evlendirdi."(Bu kıssayı Buhârî ‘Sahih’inde zikretmiş, İbn Mâce de 'Sünen’inde farklı lafızlarla, Huzâm kızı Hansa el-Ensârî’den rivayet etmiştir.)
Bahsettiğin rivayet burada geçtiğine göre İbn Mace'nin Sünen’inde geçiyor.

Direkt hadisin kimden rivayet edildiğini ve hadis numarasını alabilir miyim ? Ve kimin kitabında geçiyor müslüm mü yoksa başkası mı? Numarası ile birlikte verirsen harika olur kardeşim :)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tursu, türkçe bilmeyenler okusun demişsiniz arapçası mı olacak.?

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ensar’dan Hidame’nin kızı Hansa, Hz. Âişe’nin huzuruna girer ve şu şikâyette bulunur:

“Babam itibarını arttırmak için beni kardeşinin oğlu ile evlendirdi. Ben ise istemiyorum.”

Hazret-i Âişe, “Resulullah (a.s.m.) gelinceye kadar bekle.” diye oturtur.Resulullah (a.s.m.) teşrif edince, Hz. Âişe durumu ona anlatır. Resulullah (a.s.m.) hemen kızın babasını çağırtır ve evlenme yetkisini kıza verir.

“Yâ Resulallah! Ben babamın yaptığı bu nikâhı kabul ediyorum, ancak babaların, kızlarına evlilikte böyle yetkisinin olmadığını bildirmek istedim.”
Nesâi, nikah 36.

T Çevrimdışı

tursu

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Tursu, türkçe bilmeyenler okusun demişsiniz arapçası mı olacak.?
İngilizce olacak dostum ama hadis bilgilerini bildiğim zaman kimden rivayet edilmiş , hadis numarası nedir falan bence sorun olmaz tüm ülkelerde kaynak aynı zaten sıralama yani diye biliyorum

T Çevrimdışı

tursu

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi

Nesâi, nikah 36.

Eyvallah , çok sağolasın.

Üst Ana Sayfa Alt